שתף קטע נבחר

נצי הליכוד נגד נתניהו: לא ניתן לו לשבור שמאלה

כשבאירופה לוחצים על רה"מ להתגמש, בביתו מפעילים עליו לחץ לא לוותר. ח"כ חוטובלי ארגנה כנס עם ראשי המתנחלים, בו הצהירו: "לא ניתן בשום פנים ואופן להקפיא את הבנייה". גורמים בליכוד: נתניהו מקיים "שיחות תחזוקה" עם כמה מבכיריו

החזית הימנית בליכוד מתעוררת. בזמן שראש הממשלה והנשיא הפלסטיני מתקרבים זה לזה, כינסה אמש (יום ד') ח"כ ציפי חוטובלי כמה מראשי המתנחלים ביהודה בשומרון, על מנת לגבש חזית פעולה משותפת נגד כוונתו של בנימין נתניהו, להגיע להבנות עם ארצות-הברית בנוגע להקפאת הבנייה בהתנחלויות. "אנחנו לא מתכוונים לשתוק יותר. השטח צריך להתחיל לעבוד", הבהירו.

 

בכירים בליכוד ציינו כי ייתכן שהקפאת ההתנחלויות תייצר לראש הממשלה בעיה

פוליטית בתוך הקואליציה, שכן לא ברור עדיין כיצד ינהגו השותפות מימין אם יודיע נתניהו על הקפאת ההתנחלויות. "מאידך", אמר שר בכיר בממשלה, "אם הוא לא מרים את הכפפה, תהיה לו בעיה עם העבודה. עושה רושם שהוא רציני להתחיל בתהליך. זה יציב אותו במקום טוב מבחינה בינלאומית".

 

בכינוס שארגנה חוטובילי השתתפו, בין היתר, שאול גולדשטיין, בני קצובר, איתי הראל, בועז העצני, נועם ארנון, אבי רואה וכן פעילי שטח של הליכוד ביהודה ושומרון. הדוברים מתחו ביקורת על הכוונה להקפיא באופן רשמי את הבנייה בהתנחלויות, וסיכמו כי לקראת ספטמבר תוגבר הפעילות בשטח, על מנת להפעיל לחץ על נתניהו. "לא ניתן לראש הממשלה לשבור שמאלה", אמרו הדוברים בכנס, "אנחנו לא ניתן להקפיא בשום פנים ואופן את הבנייה בהתנחלויות".


נשיא גרמניה וראש הממשלה. הגרמנים לוחצים (צילום: AFP) 

 

נועם ארנון, מראשי היישוב היהודי בחברון אמר כי על המתנחלים להציב לנתניהו גבולות. "ראש הממשלה בועט לשער בלי שוער", אמר. "הגיע הזמן להציב שוער". דוברים אחרים הבהירו כי ממשלה בראשות הליכוד לא יכולה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. "אי אפשר שתיבחר ממשלה שתנהג יותר גרוע מממשלת אולמרט", אמרו הדוברים בכינוס. "לא נאפשר בשום פנים ואופן הקפאת בנייה, ולא ניתן לשבור שמאלה".

 

אחרים אמרו כי נתניהו סוטה מן המצע שבזכותו נבחר לראשות הממשלה. "צריך שאנשים יהיו נאמנים למצע שהבטיחו בבחירות", נאמר בכנס. "אסור לשתוק על מצב שבו מבטיחים דבר מסוים לפני הבחירות, ואחריהן קורה משהו אחר". ח"כ חוטובלי אמרה ל-ynet כי הכינוס נועד "לייצר חזית אחידה בקרב ציבור המתיישבים בסוגיות המדיניות המרכזיות - הקפאת הבנייה והמאחזים".

 

"ברק הוא לא הכתובת היחידה"

בכינוס, הראשון בסדרה של מפגשים פוליטיים שיתקיימו בשבועות הקרובים כדי להפעיל לחץ על נתניהו, הוחלט להתחיל לתקוף ציבורית את ראש הממשלה, ולא רק את שר הביטחון, שסומן עד כה כאחראי המרכזי להקפאת הבנייה בשטחים ולפינוי המאחזים. "עד עכשיו תקפנו את ברק. ברק הוא לא הכתובת היחידה. צריך להפעיל לחץ על ראש הממשלה", קבעו אנשי יש"ע.

 

בתקופה הקרובה צפויים להתקיים כנסי פנים של אנשי ליכוד, בהם כינוס במצודת זאב אליו הוזמנו גם חברי כנסת ושרים, בינהם גלעד ארדן, יולי אדלשטיין ואחרים. כמו כן ייערך כינוס שמארגן השר יוסי פלד בתל-אביב, בו צפוי להשתתף גם יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין. בינתיים, בקרב חברי הכנסת של הליכוד המתנגדים למהלכים המדיניים של נתניהו נמצאים חוטובלי, יריב לוין, איוב קרא ודני דנון.

 

בכירים בליכוד ציינו כי בשבועות האחרונים קיים ראש הממשלה "שיחות תחזוקה" עם כמה מבכירי התנועה, על מנת להרגיע את הרוחות בשטח, וכדי להקטין את המתיחות עם אנשי הימין בליכוד לקראת פתיחת משא ומתן והקפאת ההתנחלויות. "הוא מתנהג יפה לכמה וכמה אנשים", אמרו הבכירים, "וזה סימן שמשהו מתבשל".

 

קולות אחרים מהקואליציה

גם בבית היהודי מזהירים מהתקרבות בין ראש הממשלה לאבו-מאזן. ח"כ זבולון אורלב אמר: "אני מקוה שנתניהו זוכר שהרוב בקואליציה שולל הקמת מדינה פלסטינית ועקירת יישובים. על נתניהו לייצג מדיניות לאומית ולא של מפלגת העבודה". מאידך, שר בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי "מה שסודר בין ראש הממשלה לבין אבו-מאזן סודר על-ידי האמריקנים. נתניהו הודיע לפני יומיים כי המשא ומתן יחודש, ולכן ההצהרות היו צפויות".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, התייחס לאיתות החיובי מצד אבו מאזן,

אך בחן את הדברים בצורה שונה משותפיו לליכוד. בשיחה עם ynet אמר, כי הפלסטינים "הבינו שעליהם לנהל מו"מ עם ממשלה לאומית". לדבריו, הממשלה תדע לנהל מו"מ תוך עמידה על האינטרסים הביטחוניים והלאומיים של ישראל. בהתייחסו לאפשרות של הקפאת הבנייה בהתנחלויות, אמר: "אסור שהמו"מ המדיני יפגע בחיים התקינים ובהתפתחות ההתיישבות ביהודה ושומרון".

 

אלקין הדגיש כי "אסור שמדינת ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם המערבי שמפלה לרעה את היהודים בחבל ארץ מסוים, ואוסרת על בנייה ליהודים בלבד".

 

מקורבו של נתניהו, ח"כ אופיר אקוניס, התייחס גם הוא לנושא: "השיחות עם הפלסטינים לא יתנהלו בשיטת המתן ומתן של הממשלה הקודמת. במשא ומתן הם יצטרכו להוכיח לישראלים שהם רוצים בשלום - לא פחות מאיתנו. לא תהיה הקפאת בנייה ביהודה ושומרון ולא נעצור את חיי הישראלים המתגוררים ביישובים".


פורסם לראשונה 26/08/2009 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוטובלי. ניצנים של מרד?
צילום: דודי ועקנין
אלקין. "לא לפגוע בחיים בהתנחלויות"
אורלב. לא לייצג את העבודה
צילום: דודי ועקנין
אקוניס. לא למתן ומתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים