שתף קטע נבחר

הרבנות: אין תוקף לכשרויות בפסטיבל 'לאכול כשר'

מאחר שלפי החוק שלוחה של מסעדה כשרה צריכה לקבל תעודה מהרבנות המקומית שבתחומה היא פועלת - אישורי הכשרות בפסטיבל "לאכול כשר" לא היו תקפים. המארגנים והרבנות מנסים לפתור את הבעיה לפני חתימת הפסטיבל

פסטיבל האוכל הכשר בפתח תקווה נפתח שלשום בקול תרועה רמה, אבל הרבנות המקומית ציננה אתמול (יום ד') את ההתלהבות. מחלקת הכשרות של רבנות פתח-תקווה הבהירה כי לדוכנים בפסטיבל אין כשרות מטעמם, כפי שנדרש בחוק, אלא אך ורק מטעם הרבנויות שבתחום שיפוטן פועלות המסעדות.

 

הנושא הועבר אמש לטיפול מחלקת הכשרות של הרבנות הראשית, שמנסה לפתור את הבעייתיות שנוצרה. לקראת הערב - היום האחרון לפסטיבל - יתארגנו כל הגורמים הקשורים בפסטיבל כדי לנסות ולקבל גם אישורי כשרות מקומיים.

 

הבעיה עם אישורי הכשרות בפסטיבל התבררה בעקבות מספר פניות אל היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות. הפונים ביקשו לברר מה תוקפן החוקי של תעודות הכשרות המצולמות, או המקוריות שהובאו מרשויות מקומיות אחרות, שהוצגו בדוכנים.

 

על-פי החוק, כל שלוחה של מסעדה או מזנון כשרים חייבת בתעודת כשרות מקורית ונפרדת. התקנות קובעות שאם מדובר בשלוחה מחוץ לאזור הפעילות של מסעדת האם, התעודה לשלוחה תינתן על-ידי הרבנות המקומית - מהלך שלא יצא לפועל בפסטיבל האוכל הנוכחי. 

 

ראש היחידה לאיסור הונאה בכשרות, רפי יוחאי, יצר קשר עם מחלקת הכשרות של עיריית פתח-תקווה וביקש לברר את הנושא. בתגובה נשלח אליו מכתב בזו הלשון: "הרינו להודיע לכבודו כי במתחם פסטיבל האוכל הכשר בפתח-תקווה אין לשום עסק תעודת כשרות מטעם הרבנות בפתח-תקווה". יש לציין כי למרות הנוסח הגורף, היו דוכנים ספורים שהחזיקו תעודת כשרות מקומית נוכח פעילותן בעיר.

 

השמועה פשטה במהירות ועוררה סערה בקרב שומרי הכשרות, בעוד שמארגני הפסטיבל ניסו להבהיר כי מדובר בבעיה טכנית בלבד ואין כל בעיה כשרותית מהותית במזון שנמכר. במקביל, המארגנים אף פנו לרבנות הראשית ולרבנות פתח-תקווה בניסיון למצוא פתרון.

 

נערכים מחדש

לקראת הערב תהיה היערכות מחודשת: הרבנות הראשית הנחתה את משגיחי הכשרות של המסעדות ללוות את כל הליך הכנת המזון - כולל העברתו בכלים לפתח תקווה - כך שלא יהיה פקפוק בנוגע לכשרותו. עם סגירת המעגל, ודיווח למשגיח מטעם רבנות פתח-תקווה על המזון, יוכלו המשגיחים המקומיים לאשר את הכשרות.

 

ראש אגף הכשרות ברבנות הראשית לישראל, יעקב סבג, אמר בשיחה עם ynet כי הוא מקווה שהנוהל שיבוצע הערב

יספק פתרון כולל או חלקי לתוקף הכשרויות בפסטיבל.

 

חבר הכנסת לשעבר, שאול יהלום, ממארגני הפסטיבל, אמר בתגובה: "כל המסעדות במתחם הפסטיבל הן מסעדות בעלות תעודת כשרות מהרבנות המקומית בהן הן פועלות במשך השנה - חלקן גם מרבנות פתח תקווה.התנאי הראשון שהוצג בפני המסעדות להשתתפות בפסטיבל הינו היותן נושאות תעודת כשרות בתוקף במשך כל השנה. לצערנו, הודעת הרבנות נובעת ממאבקי יוקרה בין רבנות פתח תקווה לבין רבנויות אחרות בארץ.

 

"עשרות אלפי שומרי הכשרות שבאים ערב-ערב בשערי הפסטיבל מוכיחים עד כמה האירוע ממלא חלל בתרבות הפנאי בישראל. אנו מזמינים את עם ישראל לבוא גם הערב ולהינות משלל מטעמים במחירים שווים לכל נפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסטיבל האוכל הכשר, אתמול
צילום: אבי חי
מומלצים