שתף קטע נבחר

הקונסול הבדואי בעד ליברמן: "צריך לשרת"

במשרד החוץ נשמעה ביקורת על יוזמת השר לא לקבל לקורס צוערים מי שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי, אבל הקונסול במצרים, חסן כעביה - בדואי וסא"ל במיל' - תומך בהתלהבות

ליברמן מקבל תמיכה מקהיר: יוזמת שר החוץ, אביגדור ליברמן, למנוע ממי שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי את האפשרות להתקבל לקורס הצוערים, אמנם עוררה לא מעט ביקורת בתוך המשרד. אבל יש גם דיפלומטים ישראלים-ערבים, שמעניקים לו גיבוי. "אני מזדהה עם מה שאמר השר, ותומך במה שהוא מציע", אמר היום (ה') ל-ynet חסן כעביה, הקונסול הכללי של ישראל במצרים, שביקש להביע תמיכה פומבית בבוס שלו.

 

כעביה, בדואי ששירת בצה"ל שנים ארוכות והשתחרר בדרגת סגן-אלוף, דוחה את ההאשמות לפיהן ליברמן מנסה למנוע מבני מיעוטים את הגישה למשרד החוץ. לדבריו, "כבר כמה שנים שיש 'עליהום' נגד השירות הלאומי במגזר הערבי. היו הפגנות נגד השירות הלאומי, ואני אומר: אלה אנשים שצריכים להיות שותפים במדינה. הם צריכים לעשות לפחות שירות לאומי: לעבוד בכפר, בבית חולים, איפה שהוא. אני לא יודע איך תהיה שותפות ואיך הם רוצים להתקבל לשירות המדינה - אם הם לא תורמים לחברה".

 

כעביה אומר עוד כי הוא לא מצפה ממי שלא רוצה להתגייס לצה"ל שיתגייס, אולם לדעתו - חובתו של כל אזרחי ישראלי לתרום לקהילה. "השירות הלאומי הוא רובו שירות לקהילה", אומר הקונסול. "יש אלף אפשרויות לפעול. אני לא בא ומגייס אותם לצבא - אם הם לא רוצים, לא צריך. אבל הם חייבים לתרום כדי להתקבל לחברה הישראלית.

 

"אם אתה לא מזדהה עם המדינה, זו בעיה", הוא אומר. "אני לא בא להחתים אותם על מסמך נאמנות, אבל ההזדהות היא באמצעות תרומה. כדי לייצג מדינה אתה צריך להזדהות איתה, להכיר את החברה.

קורס צוערים שמכשיר את האנשים לדיפלומטיה לא מספיק - צריך להוכיח משהו שעשית למען החברה הישראלית. אני מאוד מעריך את ליברמן על מה שהוא אומר".

 

כעביה דוחה את הטענות לפיהן דבריו של ליברמן גזעניים. לדבריו, "דברי השר הם לא נגד הערבים. הוא לא מדבר נגדנו. הוא אומר: זה קורס איכותי ביותר, שמכשיר דיפלומטים לשרת במדינות שונות. כקונסול, אני צריך להסביר את מדיניות הממשלה, את המדיניות של מה שקורה בארץ. לכן, לא מספיק רק לבוא לדיפלומטיה ולעשות קורס, אלא צריך להיות בקיא - ושירות לאומי עוזר לאנשים להיות בקיאים במה שקורה. אני לא יודע מי מפרש את זה שליברמן מדבר בצורה גזענית. זה כנראה התקשורת. יש חבורה של דיפלומטים מהמגזר הדרוזי, ויש גם ערבים, ובדואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסן כעביה
"מאוד מעריך אותו". כעביה על הבוס ליברמן
צילום: AFP
מומלצים