שתף קטע נבחר

המנהלים שסירבו לקלוט אתיופים: "השימוע מכור"

מנהלי בתי-הספר בפתח-תקוה, שמסרבים לקלוט תלמידים אתיופים, דבקים בהחלטתם לא להתייצב לשימוע אצל מנכ"ל משרד החינוך. הם מתרעמים על שה"שיחה" הפכה ל"שימוע" - ולא מבינים מדוע עמיתיהם לא זומנו. נתניהו: זה "פיגוע מוסרי"

מנהליהם של שלושת בתי הספר הדתיים מפתח-תקוה, שסירבו לקלוט תלמידים אתיופים, הבהירו הבוקר (יום א') כי הם עומדים בסירובם להתייצב לשימוע שנקבע להם לאחר-הצהריים אצל מנכ"ל משרד החינוך, בטענה שהוא "מכור מראש".

 

כיממה לפני פתיחת שנת הלימודים בבתי הספר, עדיין לא נמצא פיתרון ל-49 עולים אתיופים תלמידי כיתות ב' עד ו'

המתגוררים בעיר. מנהלי בתי הספר הדתיים שעומדים במרכז הפרשה - "למרחב", "דרכי נעם" ו"דעת", המשתייכים כולם לחינוך המוכר שאינו רשמי - מסרו כי מאז אתמול לא חל שינוי במדיניותם. לדברי משרד החינוך, הם מנמקים את סירובם לקלוט את התלמידים האתיופים ב"טעמים פדגוגיים".

 

שלושת המנהלים התרעמו הבוקר על כך ש"יש עוד 40 בתי ספר בפתח-תקוה שיכולים לקלוט את התלמידים האלה ולא הוזמנו לשימוע", וציינו כי לאור זאת "השימוע הזה מכור מראש בעינינו". לדבריהם, "בפעם הקודמת אמרו לנו להגיע ל'שיחה' עם מנכ"ל משרד החינוך, ופתאום הטרמינולוגיה הפכה ל'שימוע'".

 

לאחר שבשבוע שעבר דחק נשיא המדינה, שמעון פרס, בבני נוער לנסוע לפתח-תקוה ולהפגין במחאה על אי שילובם של האתיופים, הצטרף היום גם ראש הממשלה בימין נתניהו לביקורת החריפה. "אני חושב שזה בלתי נסבל, הרעיון הזה של דחיית תלמידים אתיופים", אמר נתניהו בראיון לתחנות הרדיו. "זה פשוט פיגוע פיגוע מוסרי, דבר שמנוגד לכל האתוס שלנו כמדינה, כחברה, כיהודים, כישראלים. בית ספר שיתמיד בכיוון כזה יישא בתוצאות. אני נותן גיבוי מלא למדיניות שהציג שר החינוך - הוא דיבר איתי על כך לפני שבוע ואמרתי לו - 'לך בכל הכוח, זה דבר שלא יכול להיות במחוזותינו'".

 

"אין מחלוקת עם העירייה"

לפי שעה, הדיונים בנושא נמשכים, וההחלטה הסופית אם להתייצב לשימוע שנקבע להם - יקבלו המנהלים במהלך היום. "אין כל מחלוקת בין העירייה לבינינו לגבי קליטת תלמידים אתיופים לכיתות א'",הבהירו המנהלים. "אנחנו ממתינים לגיבוש פיתרון מוסכם בנוגע לכיתות המכינה לתלמידי כיתות ב' עד ו' בין ראש העיר, יצחק אוחיון, וממלא מקומו והממונה על החינוך הדתי, מוטי זפט, לבין משרד החינוך". הם הוסיפו כי "כשיסוכם הנושא, נלמד אותו, ונוכל להתייחס אליו".

 

שלושת המנהלים ביקשו להבהיר כי הם אינם רואים בקליטת ילדי העולים נטל, "אלא עשייה חינוכית וציונית ממעלה ראשונה". הם הביעו תמיהה על כך שהדיון בקליטת אותם ילדים "מתמקד בשלושה בתי ספר שקלטו וקולטים תלמידים עולים, אך מתעלם במכוון מעשרות בתי ספר מוכרים שאינם-רשמיים הפועלים בעיר, ושלא קלטו ולו תלמיד עולה אחד בשנים האחרונות". משרד החינוך טרם הגיב על הדברים הללו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוער אתיופי. האפליה תימשך?
צילום: חגי אהרון
הנשיא פרס. קרא למחות
צילום: עופר עמרם
מומלצים