שתף קטע נבחר

יפן הולכת לקלפי על רקע ציפייה למהפך היסטורי

שיעור ההצבעה בבחירות הכלליות צפוי להיות גבוה במיוחד, על רקע סקרים הצופים ניצחון סוחף ראשון מסוגו למפלגת האופוזיציה הדמוקרטית. מצביע בטוקיו הסביר: "דברים חייבים להשתנות"

אחרי יותר מ-50 שנה - יפן מוכנה למהפך? אזרחי יפן הגיעו היום (א') בהמוניהם אל הקלפיות כדי להשתתף בבחירות הכלליות שצפויות להביא להדחת המפלגה השמרנית שהחזיקה בשלטון כמעט ברצף במשך עשרות שנים לטובת מפלגת אופוזיציה, שתידרש לשקם את הכלכלה מהמיתון הקשה שידעה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

על-פי סקרים שפורסמו בכלי התקשורת עולה כי מפלגת האופוזיציה הדמוקרטית צפויה לניצחון סוחף בבית התחתון והחזק של הפרלמנט ולקחת את השליטה מידי המפלגה הליברל-דמוקרטית אחרי כ-50 שנים. עם זאת, יש פרשנים שאמרו שהתחזיות היו מוגזמות. ניצחון שכזה יפשיר את הקיפאון בפרלמנט, שנובע מכך שהאופוזיציה ובעלות בריתה שולטות מאז 2007 בבית העליון של הפרלמנט.

 

"אני לא אוהב את מה שקורה עכשיו במדינה. דברים חייבים להשתנות", אמר קזויה צודה, רופא פנסיונר בן 78 מטוקיו שהצביע בעד המפלגה הדמוקרטית. "אני לא חושב שהדמוקרטים יכולים לעשות את כל מה שהתחייבו לו במצעם, אך זה צריך להיות טוב יותר מהמצב הפוליטי הנוכחי תחת הליברל-דמוקרטים".

 

מנהיג המפלגה הדמוקרטית, יוקיו הטויאמה (62), נכדו העשיר של ראש ממשלה לשעבר, אמר אמש למצביעים כי הבחירות ישנו את פני ההיסטוריה היפנית. "הבחירות האלה יכריעו אם מצביעים יכולים לאזור אומץ ולזנוח את הפוליטיקה הישנה", אמר.


מצביעה משלשלת פתק בקלפי במרכז טוקיו, היום (צילום: AP)

 

 

כלי התקשורת צפויים להכריז על מדגמי הבחירות בשעה שמונה בערב (זמן מקומי, 14:00 שעון ישראל). עד השעה 11:00 בצהריים (04:00 שעון ישראל), שיעור ההצבעה כבר היה 21.37 אחוזים, גבוה ב-0.76 אחוזים מהבחירות ב-2005, שבהם באו היפנים לקלפיות בהמוניהם כדי להעניק ניצחון דרמטי לג'וניצ'ירו קואיזומי הפופולרי.

 

הדמוקרטים הבטיחו להתמקד מחדש בהשקעה במשקי

 בית, להעניק קצבאות לעידוד הילודה, לתמוך בחקלאים ולקחת את כוח עיצוב המדיניות מידי הביורוקרטים שהואשמו לעתים באחריות לכשל בהתמודדות עם בעיות כגון מערכת הפנסיה. מפלגת האופוזיציה מעוניינת גם לנקוט עמדה דיפלומטית עצמאית יותר ולחזק את הקשר עם אסיה על חשבון ארה"ב.

 

ראש הממשלה המכהן, טרו אסו, אמר כי הדמוקרטים לא יצליחו לנהל את המשק וטען כי תוכניותיה של מפלגתו טובות יותר למען הצמיחה. מפלגתו הליברל-דמוקרטית העדיפה לקדם פעילות תאגידים על פני מתן תמריצים כספיים לצרכנים. "אין אפילו משפט אחד במצע המפלגה הדמוקרטית שנוגע לצמיחה כלכלית", תקף אמש אסו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסו: האופוזיציה לא תביא לצמיחה
צילום: AFP
הטיואמה. הו הא מי זה בא?
צילום: AP
מומלצים