שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ועד חברת החשמל: מפסיקים הדיונים על הרפורמה
  זאת בעקבות דרישת רשות ני"ע לקזז 6 מיליארד שקל מקופת הפנסיה של עובדי החברה. תביעה ייצוגית ראשונה הוגשה היום בנושא בטענה כי התעריפים שניגבו היו גבוהים מדי

  ועד עובדי חברת החשמל יצא היום (א') באופן פומבי נגד החלטת רשות ניירות ערך בדבר הצורך לקזז 6 מיליארד שקל מקופת הפנסיה של עובדי החברה, והצהיר כי יש לטפל בנושא לפני שיימשכו הדיונים ברפורמה בחברה.

   

  "אנשים במדינה שמו עין על קרן הפנסיה של העובדים. כל יום מתעוררים אנשים לספין בו נערי האוצר מגלים משהו חדש. יש לזה השלכות למו"מ הקרב ובא. החלטת הרשות לני"ע יוצרת שינוי דרמטי בתחום הפנסיה לשכירים ומסכנת את קצבת השארים של עובדי החברה. עושה רושם שכאשר חלה התקרבות מסוימת בין ההנהלה לוועד בעניין הרפורמה מישהו באוצר עושה משהו לעצור את זה. זה לא יקרה", כך אמר יו"ר הוועד, מיקו צרפתי, במסיבת עיתונאים שכונסה בתל אביב.

   

  לדבריו, על פי חשבון האקטואר מדובר בשחיקה של 30% בערך הקרן. "אנו דורשים להשיב את המצב לקדמותו ונלחם עבור זכות הגמלאים. אין אנו יכולים להסכים לעמדת האוצר כיוון שאצלם, בדיוק כמו אצל ברנרד מיידוף, הבטחות לחוד ומציאות לחוד. לפני כל דיון על רפורמה נסיים את נושא הפנסיה", מחדד צרפתי.

   

  הוועד הוסיף וטען שקביעת האקטואר יוצרת תקדים מסוכן: פנסיה שלילית עם הבטחת פיצוי עתידית. "במקום להקים ועדת בדיקה פנימית באוצר שולחים את הציבור והעיתונות על החברה. מיידוף יכול ללמוד מהם על ספינים. כל יום יש פרשה אחרת: חריגות שכר, טוקבקים בתשלום וכו'. עדיין שכחנו מההכפשות והמשכנו בדיונים לקראת הרפורמה, אולם הקביעות האחרונות עושות תוהו ובוהו. אנחנו נלחמים נגד ההשלכות ולא נגד ראשי החברה. מי שחושב שנכנס לשיחות בזמן סכנה לפגיעה באנשי החברה טועה ומטעה", הסבירו בוועד. 

   

  תביעה ראשונה

  בתוך כך הוגשה היום תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית לביהמ"ש המחוזי מרכז נגד חברת החשמל על סכום של 6 מיליארד שקל.

   

  בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד מרקמן, נטען כי חברת חשמל היתה מודעת מזה שנים רבות לחישוב המוטעה של ההתחייבויות לפנסיה שהופיעו בדו"חות הכספיים, ולמרות זאת לא תיקנה את הדו"חות בהתאם.

   

  רשות ניירות ערך קבעה בשבוע שעבר כי החישוב האקטוארי שבוצע על-ידי החברה בדו"חותיה הכספיים ככל הנוגע להתחייבויותיה לפנסיה של העובדים היה מוטעה, והורתה לה לתקן את הדו"חות. בתביעה נכתב כי היא "עוסקת בגבייה של תשלומים עודפים אשר גבתה וגובה החברה למימון עלויות הפנסיה הצפויות של עובדיה".

   

  התובעים טוענים, כי אף אם יתברר שבפועל לא הופרשו כספים ביתר לקרן הפנסיה של העובדים, הרי החישוב האקטוארי המוטעה שהופיע בדו"חות הכספיים בשנים האחרונות שכלל הגדלה מלאכותית של התחייבויות חברת חשמל הביא לקביעת תעריפי חשמל גבוהים יותר שנועדו לכסות התחייבות מוטעית זו.

   

  בהכנת הכתבה השתתפו ליאור גוטמן, מיקי פלד ומארק שון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים