שתף קטע נבחר

מש' החינוך: אין מימון לבתיה"ס שלא רצו אתיופים

פשרת ראש העיר פ"ת לא מנעה ממשרד החינוך להודיע על צעד חריג - הפסקת הזרמת הכספים הממשלתיים למוסדות שסירבו לקבל תלמידים יוצאי אתיופיה בהתאם לדרישות. השר פנה לרב עמאר לגיבוש פשרה חדשה. בתי הספר בתגובה: גורמים אינטרסנטים פוגעים בכל תלמידי העיר

משרד החינוך הודיע הערב (יום א') בצעד חריג על הפסקת המימון הממשלתי לשלושת בתי הספר הדתיים הפרטיים בפתח-תקווה, המסרבים לקלוט תלמידים עולים מאתיופיה בהתאם לדרישותיו. בתוך כך, שר החינוך, גדעון סער, פנה לרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, בבקשה שיפקח על תוכנית לקליטת התלמידים האתיופים בבתי הספר הממלכתיים בעיר, ובהם גם החילוניים.

 

על-פי ההצעה האחרונה, ילמדו התלמידים האתיופים, ובהם גם אלו שישולבו בבתי ספר חילוניים, במסגרת מיוחדת השייכת לזרם הממלכתי-דתי, שתאפשר פיקוח רבני על התכנים הלימודיים - במקום בשלושת בתי הספר ה"סרבנים" - "דרכי נועם", "למרחב" ו-"דעת מבינים".

 

ההחלטה על הפסקת המימון התקבלה בתום שימוע שנערך לשלושת מנהלי בתי הספר. מוקדם יותר הגדירו בכירים במשרד בשיחה עם ynet את הצעת הפשרה, עליה הכריז ראש העיר, כ"תרגיל פוליטי מאחורי גבנו".


ראש העיר אוחיון. "פעל מאחורי הגב של משרד החינוך" (צילום: עופר עמרם)

 

בתי הספר הפרטיים נהנים ממימון של המדינה, שנע בין 55 ל-70 אחוזים מתקציבם, משמע - כמה מאות אלפי שקלים בשנה.

 עם זאת, במשרד החינוך בודקים את הנושא מבחינה משפטית - שכן בתי הספר עשויים לפנות לבג"ץ נגד ההחלטה.

 

בהודעה שנמסרה הערב נכתב כי "משרד החינוך עומד על קליטת התלמידים עולי אתיופיה בשלושת בתי הספר לפי השיבוץ המקורי והשמי של העירייה, שהועבר למוסדות ולמשרד החינוך". בנוסף, נטען כי לא מקובל על משרד החינוך שהתלמידים עולי אתיופיה ימויינו באמצעות ראיונות.

 

בהודעה הודגש כי "המשרד הודיע למוסדות על נכונותו לסייע באופן משמעותי לקליטת התלמידים העולים,

 לרבות סיוע תקציבי. בכל מקרה - יפעל המשרד לתת מענה ולשלב התלמידים עולי אתיופיה במערכת החינוך לתחילת שנת הלימודים".

 

"מושכים את מערכת החינוך לכאוס"

בשבוע שעבר התייחס השר סער לסוגיה ואמר כי משרדו לא יקבל "תירוצים והסברים כדי להתחמק באופן שעולה ממנו ריח של גזענות". לדבריו,

 "בתי הספר הללו צריכים לקבל תלמידים אתיופיים וזו חובתם".

 

מנהלי שלושת בתי הספר אמרו בתגובה להחלטה היום: "הסמכות לשיבוץ תלמידים בבתי ספר יסודיים נתונה בידי העירייה ואנו קיבלנו את השיבוץ שמסרה לנו היום העירייה. ראש העיר השכיל במאמץ רב למצוא פיתרון שכולל את רובם המכריע של הזרמים החינוכיים בעיר, ואנו סומכים את ידינו על פתרון זה. צר לנו כי גורמים אינטרסנטים מושכים את כל מערכת החינוך בפתח תקווה לכאוס מוחלט ומסכלים את פתיחת שנת הלימודים של כל תלמידי העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החינוך סער
צילום: פלאש 90
הרב שלמה עמאר
צילום: ניסים לב
מומלצים