שתף קטע נבחר

אישום: ערבי ריגל אחר הרמטכ"ל בחדר הכושר

כתב אישום חמור שהוגש נגד תושב טירה, חושף עד כמה קרוב הגיע חיזבאללה, הלהוט לנקום את חיסול מורנייה, אל החייל מספר 1. ראווי סולטני גויס במרוקו וסיפר על שעות האימונים של גבי אשכנזי ועל מלוויו. בחיזבאללה התכתבו עמו, המשטרה והשב"כ הקדימו אותם

חיזבאללה הגיע עד למרחק מטרים מהרמטכ"ל: כתב אישום חמור הוגש הבוקר (יום ב') לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה נגד ראווי סולטני, תושב טירה בן 23, שגויס לחיזבאללה כדי לאסוף פרטים על הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי. סולטני נעצר בתום חקירה של היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) ושב"כ, ומואשם בעבירות נגד ביטחון המדינה, בהן מסירת ידיעה לתועלת האויב, מגע עם סוכן חוץ וקשר לביצוע פשע.


ראווי סולטני בבית המשפט (צילום: עופר עמרם)

 

מכתב האישום עולה כי סולטני שהה במחנה קיץ של תנועת בל"ד במרוקו באוגוסט 2008, שם הכיר את סלמאן חרב, איש חיזבאללה שניסה לגייס אותו לשורות הארגון. חרב, בן 26, הרצה בנושא "המאבק" ואף הציג קטעי וידאו מרשת "אל מנאר" בנושא מלחמת לבנון השנייה.

 

סולטני שוחח עם חרב וציין כי באפשרותו למסור מידע על הרמטכ"ל, משום שהוא מתאמן עמו באותו חדר כושר בכפר-סבא ומכיר היטב את תנועותיו ואת השעות בהן הוא נמצא במקום. סולטני התבקש שלא לעשות שום דבר בשלב זה, אלא להמשיך להיות בקשר עם מגייסו.

 

בדצמבר יצא סולטני לפולין לבקשתו של המגייס ושם נפגש עם "סמי חרב", ככל הנראה אחיו של סלמאן חרב. זאת, לאחר שהמגייס טען כי לא הצליח לקבל אשרת כניסה לפולין.

 

אחיו של חרב ביקש מסולטני שיעביר לו מידע על בסיסי צה"ל ועל חייליו, ולקראת סוף הפגישה החל לברר עמו פרטים לגבי אשכנזי. בין היתר בירר את מיקום חדר הכושר, לרבות המתקנים השונים בו ומאפייניהם, דרכי גישה, סדרי כניסת מנויים, סדרי כניסת אורחים, סדרי אבטחה, מיקום המאבטחים ואופן חימושם.

 

שיחות טלפון בקודים

סולטני, כך על-פי כתב האישום, סיפר לסמי חרב על דרכי הגישה למכון הכושר, שעות האימונים של הרמטכ"ל, מי מלווה אותו ומה הוא לובש. יום לאחר מכן הועברה לסולטני תיבת דואר אלקטרוני, שבה היתה אמורה להמשיך ההתכתבות עמו. כמו כן הועבר לידיו תקליטור ובו תוכנת הצפנה.


צילום ארכיון: גדי קבלו

 

אחרי ששב לישראל, המשיך סולטני לשמור על קשר עם מפעילו. הוא גם ניהל עמו שיחות טלפון שבהן דיבר בקודים. הקשר המשיך גם באמצעות המייל עד שחוקרי המשטרה לשים את ידם על התכתובת ופתחו בחקירה. סולטני נעצר עוד בחודש דצמבר, נחקר והודה כי נפגש עם נציגי חיזבאללה בפולין, ואף העביר להם מידע על אשכנזי.

 

אביו של הנאשם, עו"ד פואד סולטני, אמר כי בנו נוצל בתמימות וכי הוא חף מפשע. "הבן שלי נוצל לרעה על-ידי אותם גורמים. האישומים הם כנראה על רקע פוליטי", אמר סולטני שמייצג את בנו.

  

רצון בוער לנקום את חיסול מורנייה

גורמי ביטחון ציינו כי מדובר באירוע חמור, בו נמסר לחיזבאללה מידע רגיש על אישיות בכירה בישראל, בתקופה בה הארגון השיעי עומל על הוצאת פיגוע נקמה על חיסולו של עימאד מורניה. באחרונה הזהירו בשב"כ מנסיונות של חיזבאללה וארגוני טרור אחרים לנסות ולגייס ישראליים בשיטות שונות, לרבות באמצעות האינטרנט, על-מנת להשיג מידע רגיש מתוך ישראל על אישים ומתקנים רגישים.

 

חשיפת הפרשה הזו רק מחזקת את חומרת "פרשת האשראי" שבה גנב רב"ט לואיס מסקוטה את פרטי כרטיס האשראי של הרמטכ"ל מלשכתו ומכר את המידע לערבי מאזור המשולש. גורמים במערכת הביטחון ציינו כי "לא אחת משתמש הטרור בגורמים עבריינים ופליליים, שמוכנים לעשות הכל תמורת בצע כסף. פוטנציאל הנזק של פרצה ללשכת הרמטכ"ל חמור מאוד".

 

הפרשה האחרונה של ריגול לטובת חיזבאללה נחשפה בחודש פברואר, אז עצרו המשטרה ושב"כ את איסמעיל סלימאן, תושב הכפר כעביה-חג'אג'רה שבאזור העמקים. סלימאן, בן 27, נשוי ואב לשני ילדים, הודה בחקירתו כי גויס לשמש כסוכן של חיזבאללה והוגש נגדו כתב אישום.

 

לפי הודאתו, הסכים סלימאן להתגייס לחיזבאללה בעקבות מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה" ברצועת בעזה. הוא יצא את הארץ בספטמבר 2008 בקבוצה מאורגנת לסעודיה בכדי לקיים את מצוות החאג' - העלייה לרגל למכה.

 אדם שהציג עצמו כפלסטיני תושב לבנון בשם אבו-קאסם יצר עמו קשר ושאל אותו על נטיותיו הדתיות והאם יוכל לאסוף מידע נגד מדינת ישראל. סלימאן הסכים והעביר לידיו גם את כתובת האימייל שלו.

 

בשנים האחרונות הואשמו עוד כמה ערבים-ישראלים בריגול לטובת חיזבאללה. חאלד קשקוש, תושב קלנסווה, הורשע בינואר במגע עם סוכן חיזבאללה בגרמניה ונשלח לארבע שנות מאסר. כשנה קודם לכן הואשמו שלושה תושבי נצרת וטובא-זנגריה, בהעברת מידע על צה"ל לחיזבאללה במסגרת עסקאות סמים. המקרה המפורסם ביותר הוא של עומר אל-הייב, סגן-אלוף בצה"ל, שהורשע ב-2006 בריגול חמור, במגע עם סוכן של חיזבאללה ובסחר בסמים ונשלח ל-15 שנות מאסר. במאי 2007 התקבל ערעורו של אל-הייב ועונשו הומתק ל-10 שנים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור, חנן גרינברג ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. עקבו אחר תנועותיו
צילום: גדי קבלו
סולטני. הגיע קרוב
עו"ד פואד סולטני עם ח"כ זחאלקה
צילום: עופר עמרם
מומלצים