שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מאות הפגינו נגד סגירת "לב סמדר"
  יותר מ-600 איש באו להפגין נגד סגירתו של בית הקולנוע "לב סמדר" בירושלים. "אנשים לא רוצים לאבד את מרקם הזהות שלהם לטובת יוזמות נדל"ן כלכליות", אמר רנן שור

  מאות אנשים הגיעו אמש (א') למתחם הצמוד לקולנוע "לב סמדר", שברחוב עמק רפאים בירושלים, בכדי להפגין נגד האיום לסגור את בית הקולנוע הוותיק בעיר. בין הבאים היו תושבים מודאגים, אינטלקטואלים ונציגות צעירה של פעילים, שמספר שבועות עוסקים בהעלאת המודעות הציבורית בנושא.

   

  בתום האירוע הוקרן סרט של מיכה שגריר על תולדותיו של קולנוע סמדר לצד סרטי בית הספר "סם שפיגל" על ירושלים. "זהו אקטיביזם אזרחי נדיר", אמרו המארגנים שמקווים כי יזמות פרטית המלווה במחאה ציבורית ובפעולות אזרחיות יובילו לשינוי.


  הקרב על לב סמדר (צילומים: גיא אסיאג)

   

  "זה אירוע חשוב, ומעודד לראות כל כך הרבה אנשים נלחמים על מעוז תרבותי", אמר ל-ynet במאי הקולנוע ומנהל בית הספר "סם שפיגל", רנן שור. "ההיענות אדירה כיוון שאנשים אינם רוצים לאבד את מרקם הזהות שלהם, שהיא גאוותם וחלק חשוב מהיומיום. אנשים אינם רוצים שזה ייגזל מהם לטובת יוזמות נדל"ן כלכליות. הם רוצים מניה בעיצוב המקום שבו הם חיים וזה נורא יפה בעיני".

   

  שור הוסיף: מדובר בבית קולנוע מיוחד, לא משוכפל, בעל צבע משלו. אנשים מאסו בסופרמרקטים ואי אפשר שלא להבין אותם. זו למעשה הצגת הקולנוע האחרונה של מקום שהוא הסינמה פרדיסו של ירושלים, מקום שמחוברים אליו רגשית, לכן אנשים מתגייסים ויוצאים מהאדישות כדי להלחם את מלחמתו".


  לא רק אולם קולנוע, אלא קרב על זהות

   

  בין הדוברים הנוספים באירוע היה גם אריאל הירשפלד, שדיבר על האותנטיות של בית הקולנוע כמו גם של המחאה הציבורית שעורר האיום בסגירתו. "זהו מקום עם צבע וריח משלו, זה חלק מההוויה החילונית ההכרחית למה שהיה פעם הרוח הירושלמית, שהולכת ומצטמצמת בשל כניסתם של דתיים לשכונות חילוניות מחד וכרישי נדל"ן שחונקים אותה מנגד".

   

  את המלחמה על בית הקולנוע מארגנת קבוצת "התעוררות", אשר פועלת להצערתה והתחדשותה של ירושלים. במקביל, הרימה את הכפפה גם קבוצה של אינטלקטואלים, עורכי דין ואנשי עסקים המתגוררים בעיר, שהחליטו לעשות מעשה והחתימו עד כה כ-4,600 אזרחים שמוכנים לקנות מניות בבית הקולנוע, ולאפשר בכך את המשך פעילותו, בדומה לפעולה שננקטה על ידי אזרחים בעבר עם החרפת האיומים על סגירתה של קבוצת הכדורגל המקומית, הפועל קטמון.


  חייבים לעצור את הפיכת הקולנוע לנדל"ן (מתוך האירוע)

   

  במקביל, ביקשו גורמים במועצת העירייה (בראשם פפה אללו ממרצ - מחזיק תיק התרבות) להוביל הליך באפיק הרגולטורי-מוניציפאלי שבסופו יוכרז בית הקולנוע כמקום לשימור. "חייבים לעצור את הפיכת הקולנוע לנדל"ן", אמר ל-ynet פפה אללו, "לא מעניין אותנו מי יהיה בעל הבית או מי ירכוש את הנכס, כל עוד המבנה הזה יישאר בית קולנוע".

   

  "צריך לזכור שכל בתי הקולנוע בירושלים נסגרו למעשה. זו תופעה מצערת שקשה לפתור אותה, כיוון שמדובר

  בנכסים פרטיים. בכל זאת, בכל הנוגע ל'סמדר' הסיפור שונה. 81 שנה המקום הזה קיים. הוא משמש כבית קולנוע עוד לפני קום המדינה, זה לא הולך ברגל. אין לנו הרבה נכסים אזרחיים שהמשיכו את חייהם לאורך כל כך הרבה שנים. על אלה שנותרו - אנחנו חייבים להגן".

   

  אללו הוסיף: "קיימתי פגישת עבודה עם מהנדס העיר ועם יועצים משפטיים, והמסקנה היא שצריך להכיר במקום כמבנה לשימור. אני חושב שזו מחובתנו כעירייה - שאחראית לא רק על הנדל"ן אלא גם על החיים האזרחיים ורגשות הציבור -לעשות מעשה". בשבוע הקרוב אמורות להתכנס ועדת השימור ו-ועדת התכנון של העיר ירושלים כדי לדון בסוגיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שור. יצא מעודד
  צילום: גיא אסיאג
  הירשפלד. חלק מההוויה החילונית
  צילום: גיא אסיאג
  לאתר ההטבות
  מומלצים