שתף קטע נבחר

כך משפילים אלמנה בשידור

"בשם ההגנה, כביכול, על אלמנה שעברה חליצה, חשפה אותה 'שומר מסך' בתוכנית והשפילה אותה עד עפר". יאיר בורוכוב מזכיר שאף אחד לא הכריח את האלמנה ללכת לבית הדין, וגם: מדובר במצווה מהתורה, כמו ברית, חופה ושמירת שבת

שמעתם פעם את הביטוי "התקשורת הצבועה"? נחשפתם בעברכם למשפט "מה הם לא יעשו בשביל רייטינג"? אז הנה, היום יש לכם אפשרות לא נדירה לחזות במו עיניכם, בצורה ברורה, נכוחה ובלתי אמצעית בשקר הגדול ובצביעות.

 

אמש שודרה בתוכנית התחקירים של אמנון לוי בערוץ 10 כתבה נגד טקס החליצה בבית דינו של הרב גרוס (טקס הנערך על פי מצוות התורה, כאשר אשה מתאלמנת מבעלה ללא ילדים, והמתבצע על ידי אחיו של הבעל). הקדימונים לתשדיר היו מבטיחים. "התחקיר שהרבנים לא רצו שתראו, אבל בית המשפט אישר לשידור", הוכרז בדרמטיות. גם בשידור עצמו הצטייר המגיש כאביר המתייצב לימינה של האשה האומללה, הבוכיה, המושפלת.

 

בואו נניח לרגע לדמגוגיה, ננסה לחשוב בכוחות עצמנו, ללא השפעה של דעות קדומות או שנאה מובנית כנגד כל דבר יהודי. נגד מה זועם התחקיר? היכן הסיבה לכעס הגדול? החליצה היא מצווה מהתורה, כמו כל המצוות אותם מחויבים יהודים לקיים. כמו ברית מילה, חופה או שמירת שבת. זו מצווה שניתנה לנו מאלוקים, ואנו עומדים ומצווים כיהודים לקיימה.

 

אף אדם לא הכריח את אותה אלמנה שתמונותיה שודרו במהלך הטקס להגיע לבית הדין לקיים את המצווה. היא עשתה זאת מיוזמתה, תוך ידיעה ברורה מראש על האקט לקראתו היא הולכת, כולל היריקה ה"משפילה". ללא כל כפייה, ללא שמישהו הכריחה. (אגב, מעולם לא שמעתי שהיורק הוא המושפל, לתומי סברתי שהמושפל הוא דווקא זה שירקו עליו...).

 

למה בתיאטרליות?

הדבר היחיד המרתיח והמקומם הוא התיאטרליות שבה הוצגה החליצה בבית הדין. הביזיון שחשתי, כחרדי, היה כאשר האלמנה נאלצה לעמוד בפני עשרות חרדים מחויכים המביטים במחזה משועשעים. זה הרתיח גם אותי, אכן, תמונות לא פשוטות.

 

אך כאן גם מגיע העוול לשיאו. בשם ההגנה, כביכול, על האלמנה המושפלת, דווקא תוכנית זו היא המשפילה אותה עד עפר. עשרות החרדים שהתבוננו באשה במציצנות ברגע פרטי ומביך מתגמדים לעומת מה שעשה שידור ה"תמונות הנדירות" (שאינן אלא קטע וידאו נושן מ'יוטיוב').

 

הוא הביא את האירוע הזה אל תוככי בתים רבים בישראל. אם עד אתמול ראו זאת עשרים חרדים (ועוד מאתיים באינטרנט), כעת נחשפה האלמנה ברוב בושה לעיני מאות אלפים. הוא העצים עבורה את המבוכה, הגדיל עשרות מונים את ההשפלה, והכל בשם ההגנה על כבודה. זו הצביעות בהתגלמותה.

 

על

החרדים שעמדו בבית-הדין עוד אפשר לסנגר. הם באו לחזות במצווה נדירה שלא מתרחשת כל יום. אך מה נאמר על שידור התוכנית? כשבשם הרייטינג נרמסה שארית כבודה של אלמנה חסרת אונים וישע?

 

יתירה מכך. לא הרבנים ביקשו לעצור את התחקיר, כי אם האלמנה עצמה. היא היא, ולא אחר, ביקשה מבית המשפט לפני שבועיים ושלושה למנוע את קיום השידור. היא התייצבה נגד התוכנית והתחקירנים בבקשה לעצור את המבוכה. היא נרמסה ונדרכה. זה לא עצר את המגיש מלדבר על השפלה.

 

צביעות תקשורתית, כבר אמרנו?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר בורוכוב
צילום: ישראל ברדוגו
שידור טקס החליצה
באדיבות התוכנית "שומר מסך"
מומלצים