שתף קטע נבחר

חברת החשמל: ים תטיס מנסה לחסל את שוק הגז

במכתב תגובה ששלחה לים תטיס דוחה חברת החשמל את כל טענותיה של ים תטיס בנוגע לפתיחת החוזה עם EMG, ומאשימה אותה בחוסר תום לב. חברת החשמל גם טענה כי כמות הגז שבידי ים תטיס אינה עומדת בדרישותיה

פועלים באישון לילה, מנסים להלך אימים על חברי דירקטוריון חברת החשמל וחותרים לחיסול התחרות בשוק הגז - אלו רק מקצת הטענות הקשות שחברת החשמל מעלה נגד בעלי קידוח ים תטיס. הדברים, שהגיעו לידי "כלכליסט", נשלחו במכתב רשום על ידי עורכי דינה של חברת החשמל כתגובה למכתב שנשלח בשבוע שעבר על ידי עורכי דינם של בעלי ים תטיס ערב הדיון על פתיחת חוזה הגז של החברה מול חברת EMG.

 

בשבוע שעבר סערו הרוחות במשרדי חברת החשמל בעקבות מכתב שנשלח לחברי דירקטוריון חברת החשמל, שם מאיים בא כוחם של בעלי ים תטיס שבמקרה של פתיחת החוזה מול EMG תוטל על חברי הדירקטוריון אחריות אישית, שעלולה אף להתגלגל לכדי תביעה בבית המשפט.  

הסיבה, לדברי עו"ד אביגדור קלגסבלד, שייצג את בעלי ים תטיס - דלק קידוחים, אבנר חיפושי נפט ונובל אנרג'י - היא שפתיחת חוזה עם ספק גז אחד מחייבת השוואת תנאים מול ספק הגז השני. לטענתו, מאחר שחברת החשמל היא לקוח מונופוליסטי, ומאחר שהחוזה המקורי של ים תטיס מולה שונה והושווה לתנאי ההתקשרות עם EMG, חובה על ראשי חברת החשמל לתקן ולשפר את חוזה ההתקשרות עם שני הצדדים.

 

למרות האיום המרומז, דרישותיהם של בעלי ים תטיס נדחו על הסף, וחברת החשמל הכריזה באופן רשמי על פתיחת החוזה מול EMG, בבעלות יוסי מימן, ממשלת מצרים וגורמים מצריים פרטיים. בפתיח למכתב, שחובר על ידי עורך הדין של חברת החשמל יהושע חורש, מתייחסת חברת החשמל לצורה ולעיתוי של שליחת המכתב לאנשי הדירקטוריון.

 

"האופן שבו נשלח המכתב, באישון לילה וישירות אל בתיהם של חברי הדירקטוריון, תוך העלאת טענות משוללות יסוד שעניינן אחריות אישית, אינו מקובל, אינו ראוי ומעורר חשד, ולמעלה מכך, שכל מטרתו להלך אימים על חברי הדירקטוריון בניסיון להפעיל עליהם לחץ". בהמשך המכתב מתבקשים ראשי ים תטיס שלהבא ישלחו טענות כאלו ואחרות למנהלי החברה, ולא לראשי הדירקטוריון.

 

עורכי הדין של חברת החשמל מתייחסים לטענות ראשי ים תטיס באופן ישיר במכתב ודוחים את כל טענות החברה ומאשימים אותה בחוסר תום לב. "הטענות נשענות על הנחות יסוד והנחות משפטיות שגויות בלשון המעטה", נאמר. לפי חברת החשמל, שני החוזים האמורים שונים בתכלית וכל ניסיון לקשור ולהפעיל מנגנון הצמדה של תעריפים "משולל יסוד, מנוגד להסכם וחסר תום לב".

  

בחברת החשמל מזכירים לראשי ים תטיס שהרעיון לקשור בין החוזים כבר הועלה בעבר, ונדחה באופן מפורש וחד־משמעי תוך ציון שחברת החשמל הודיעה בעבר שאם ים תטיס מתעקשת להמשיך ולדרוש את השוואת התנאים, "אין טעם בהמשך ניהול המגעים בינינו".

  

קופה על חשבון EMG 

בהמשך מציינת חברת החשמל שים תטיס היא זו שנהנתה לאורך השנים מבעיות האספקה של EMG, כיוון שהיקף הרכישות ממנה רק הלך ועלה. יתרות הגז הנוספות נרכשו "במחירים גבוהים משמעותית שנקבעו בהסכם ים תטיס המקורי".  

 

חברת החשמל ממשיכה ומזכירה שלאחרונה נחתם הסכם חדש בין הצדדים, שבו חברת החשמל מתחייבת לרכוש כמות נוספת, גם היא במחיר גבוה. בחלקו האחרון של המכתב מחדדת חברת החשמל את המסר, וטוענת שכמות הגז בידי ים תטיס אינה עומדת בדרישות חברת החשמל, וכל ניסיון להציג את EMG כאילו היא עומדת להפסיק את פעילותה בתחום הוא משולל יסוד עובדתי.  

 

המסקנה של חברת החשמל משליחת המכתבים לחברי הדירקטוריון בשבוע שעבר היא אחת. "אי אפשר להתעלם גם מהמטרה המרכזית, אם לא היחידה, שאותה מנסות להשיג מרשותייך באמצעותך, והיא חיסול התחרות בשוק אספקת הגז הטבעי לישראל שבו מצויים כיום שני שחקנים - מרשותייך ו־EMG".

  

בסוף המכתב מציינים באי כוחה של חברת החשמל שלמרות האיומים, חלופות המכתבים והרמיזות, הנהלת חברת החשמל החליטה לפתוח את חוזה הגז עם EMG, שכן טובת הצרכן ושמירה על מספר מקורות הן העקרונות שמנחים את חברת החשמל.

  

יצוין שבמהלך השבוע האחרון הוצעה פשרה לראשי ים תטיס, שבמסגרתה חברת החשמל מתחייבת לרכוש שירותי גז נוספים, אולם זאת נדחתה.

 

שותפות ים תטיס השואבת גז טבעי מהים התיכון סמוך לאשדוד ומספקת גז טבעי לחברת החשמל מאז תחילת שנת 2004. דלק אנרגיה, שבשליטת יצחק תשובה, היא חברה בשותפות. EMG היא שותפות של ממשלת מצרים, אנשי עסקים ערבים פרטיים, יוסי מימן הישראלי וסם זל היהודי-אמריקני. החברה חתמה בשנת 2005 עם חברת החשמל על הסכם לאספקת גז טבעי לישראל, והפכה במאי 2008 לספקית הגז הטבעי הראשית של ישראל.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לואיז גרין
שותף בים תטיס, יצחק תשובה
צילום: לואיז גרין
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן, שותף ב-EMG
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים