שתף קטע נבחר

ח"כים דורשים מאייל גבאי: תתנצל, או שתודח

מנכ"ל משרד ראש הממשלה אמר כי "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים", והכנסת כמרקחה. "גזען לא קטן", קבע מגלי והבה; "הסתה נגד מגזר שלם", הבהיר חמד עמאר, ודליה איציק קבעה: "דבריו אינם משקפים את דעת החברה הישראלית"

חבר הכנסת מגלי והבה (קדימה) קרא הבוקר (יום ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו לדרוש ממנכ"ל משרדו, אייל גבאי, להתנצל על דבריו בגנות העדה הדרוזית, ואם לא יעשה כן, להדיחו לאלתר. זאת, לאחר שבנאום בפני בכירי המגזר העסקי, אמר גבאי כי הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. אומרים, 'יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם'".

 

לדברי והבה, "אייל גבאי התגלה כגזען קטן, שלא מהסס להשתלח באופן חסר רסן נגד עדה שלמה. הדרוזים לא צריכים להתנצל על התנגדותם להפקעת קרקעותיהם ללא מתן פיצוי הולם. טוב היה עושה אייל גבאי אם במקום לתקוף ולהשתלח, היה מנסה ללכת לקראת מי שאת קרקעותיהם הוא מבקש להפקיע, ומאפשר להם פיצוי הולם על אובדן ההכנסות שהוא גורם להם בעקבות לקיחת אדמות חקלאיות המשמשות לפרנסתם". 

 

סגן השר איוב קרא שוחח עם גבאי ושאל אותו אם גם הוא מהלך אימים על הממשלה, על אף היחסים הטובים בינו לבין ראש הממשלה, והוסיף: "הדרוזים בישראל בקונסונזוס לאומי ותרומתם לביטחון ועתיד ישראל אין עליה מחלוקת, וכול משפט מעבר לכך עדיף היה שלא יאמר אפילו לא בזחיחות דעת, ואלמלא הכרותנו האישית ותרומתנו יחדיו לפתרון משבר הרשויות הדרוזיות, פיטוריך היו מחויבי המציאות".

 

חבר הכנסת טאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) הגיב אף הוא על הדברים ואמר כי "הדרוזים אינם מהלכים אימים, הם קורבן של מדיניות ממשלתית מזה עשרות שנים שמהלכת אימים על מורשתם, זהותם וזכותם לשיוויון וצדק חברתי. הם זוכים בהרבה סימפטיה מילולית אך גם בהרבה קיפוח ואפליה בכל התחומים במדיניות הממשלתית".  

 

גם חבר הכנסת חמד עמאר (ישראל ביתנו), נדהם. "דברי אייל גבאי, אם אכן נאמרו, הינם דברי גזענות והסתה שפוגעים שלא בצדק במגזר שלם במדינה, מגזר נאמן שתורם למדינה ונותן את דמו עבורה", אמר. "אם אכן אלו פניו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אני קורא לפיטוריו המיידים משורות המגזר הציבורי, בכדי להימנע מהטלת כתם שחור על משרד ראש הממשלה עליו הוא מופקד".

 

"לא שותפים על-תנאי"

לדברי ח"כ זאב בילסקי (קדימה), "ההתבטאות של מנכ"ל משרד ראש הממשלה חמורה ביותר. אני קורא לראש הממשלה לקרוא לו מייד לסדר. ככל שההתנצלות כלפי העדרה הדרוזית, שקשרה גורלה במדינת ישראל מהקמת המדינה תקדים ותגיע - כך ייטב". 

 

ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר בתגובה כי "לא ניתן לעבור על דברים כאלו על סדר היום. מדובר באחינו לנשק. עדה שנותנת את דמה וטובי בניה לחברה הישראלית, ולא מקבלת כמעט דבר בחזרה. כל מי שסייר אי פעם יכול לראות זאת. על אייל גבאי להתנצל מיד על דבריו, ואם לא - על רה"מ לשחרר אותו מתפקידו לאלתר".

 

לדברי יושבת ראש סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, "דבריו המצערים של מנכ"ל משרד רה"מ אינם משקפים את דעתה של החברה הישראלית אשר מוקירה את תרומתה של העדה הדרוזית ואינם מייצגים את ההוויה והקשר האמיץ שנבנה לאורך שנים. העדה הדרוזית אשר קשרה את גורלה עם מדינת ישראל הנה שותפה אמיתית ולא שותפה על-תנאי, ולה מרכיב חשוב בעשייה ובהצלחה הישראלית ב-61 שנות עצמאותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורש התנצלות. והבה
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
"מדובר באחינו לנשק". כבל
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלכס קולומויסקי
אייל גבאי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים