שתף קטע נבחר

הקרן הנורבגית: גם וול מארט ובואינג בחוץ

לא רק אלביט מערכות: קרן ההון הממשלתית הנורבגית, שמשקיעה את רווחי הנפט של המדינה "למען הדורות הבאים", בוחרת את השקעותיה על פי קווים מנחים אתיים. מאז 2002 הפסיקה הקרן השקעה בכ-33 חברות, על רקע מעורבות בייצור נשק גרעיני ופצצות מצרר, נזק סביבתי חמור והפרת זכויות אדם

אלביט מערכות לא לבד: קרן הפנסיה הממשלתית של נורבגיה, שהודיעה אמש (ה') על מכירת אחזקותיה בחברת אלביט מערכות המספקת ציוד בקרה ומעקב לגדר ההפרדה, החליטה בשבע השנים האחרונות על משיכת אחזקותיה בכ-33 חברות ברחבי העולם משיקולים אתיים. בין חברות אלה ניתן למנות את חברת התעופה בואינג, ואת הקמעונאית הגדולה בעולם - וול מארט.

 

קרן הפנסיה הממשלתית של נורבגיה - במתכונתה הנוכחית - הוקמה ב-2006, והיא מורכבת משני חלקים: "קרן הפנסיה הממשלתית - גלובלי", שהיא בעצם הגרסה החדשה של מה שהיה מכונה קודם לכן בשם "קרן הנפט" - קרן ההון

הממשלתית של נורבגיה; ו"קרן הפנסיה הממשלתית - נורבגיה", שהיתה בעבר הביטוח הלאומי הנורבגי.

 

נורבגיה מחזיקה אמנם רק ב-1% מעתודות הנפט העולמיות, אך היא יצואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם, בעיקר בגלל שיטות הפקת הנפט היעילות שלה. "קרן הנפט" שלה היא קרן ההון הממשלתית היחידה בעולם שמנוהלת על ידי ממשלה דמוקרטית. הקרן הוקמה כדי להשקיע את רווחי המדינה מנפט, באופן שיתמוך בחיסכון הממשלתי, יממן את הוצאות הפנסיה וידאג לשיקולי השקעה ארוכי טווח - למען הדורות הבאים.

 

האחריות על ניהול הקרן נמצאת בידי משרד האוצר הנורבגי. הניהול בפועל מתבצע על ידי הבנק המרכזי הנורבגי, שמשקיע את כספי הקרן בניירות ערך ואיגרות חוב מחוץ למדינה, בהתאם לקווים מנחים שמפרסם האוצר. את הקרן הפנימית מנהלת חברת הביטוח הלאומי הנורבגית, פולקיטריגדפונדנט.

 

מועצה לאומית לאתיקה

בשנת 2004 קבעה ממשלת נורבגיה קווים אתיים מנחים לניהול כספי הקרן ומינתה מועצה לאומית לאתיקה, שבוחנת באופן סדיר את ההשקעות, ומדי פעם ממליצה להיפטר מהשקעות בחברות מסויימות על בסיס הקווים המנחים. בנוסף,

מקיימת הממשלה מדי פעם הערכה ציבורית של הקווים המנחים.

 

במועצת האתיקה חמישה חברים - שלושה גברים ושתי נשים. שניים מהם הם פרופסורים לזכויות אדם, אחד - כלכלן ובנקאי, אחת מתמחה בבטיחות מוצרים, אקולוגיה וטוקסולוגיה (חקר רעלים), ואחד משפטן בכיר.

 

הקריטריונים העיקריים לפסילה של השקעה בחברה מסויימת הם: הפרה שיטתית או חמורה של זכויות אדם, שמוגדרת כרצח, עינויים, שלילת חירות, עבודה כפוייה, עבודת ילדים וניצול אחר של ילדים; הפרות חמורות של זכויות הפרט במצבי מלחמה או סכסוך; הרס סביבתי חמור; שחיתות חמורה; הפרות חמורות אחרות של נורמות אתיות יסודיות.

 

לא משקיעים בגרעין ומצרר, וגם לא בבורמה

מאז 2002 הודיעה הקרן על הפסקת השקעה בכ-33 חברות משיקולים אתיים. בין החברות שההשקעה בהן הופסקה נמצאות החברה הביטחונית הבריטית BAE והחברות בואינג, הוניוול ונורת'רופ, שההשקעה בהן הופסקה

בשל מעורבותן בייצור נשק גרעיני; החברות EADS (החברה האם של איירבוס) ולוקהיד מרטין, שההשקעה בהן הופסקה בשל מעורבותן בייצור פצצות מצרר; חברות הכרייה הגדולות באריק גולד הקנדית וריו טינטו האוסטרלית-בריטית, שההשקעה בהן הופסקה בגלל גרימת נזק סביבתי חמור; וענקית הקמעונאות וול מארט, שההשקעה בה הופסקה ב-2006 על רקע הפרה שיטתית של זכויות אדם וזכויות עובדים.

 

ההחלטה הקודמת על הפסקת השקעה - לפני ההחלטה הנוכחית על הפסקת ההשקעה באלביט - התקבלה במרס השנה, ונגעה להפסקת השקעה בחברה הסינית דונגפנג מוטור גרופ, המוכרת משאיות צבאיות לבורמה. בהחלטת משרד האוצר דאז נאמר: "אנחנו לא יכולים לממן חברות שתומכות בדיקטטורה הצבאית בבורמה באמצעות מכירת ציוד צבאי".

 

כל השקעותיה של הקרן מפורטות באתר האינטרנט של משרד האוצר הנורבגי. הקרן מקפידה לגוון מאוד את השקעותיה, כדי להימנע מריכוז סיכונים, ולרוב אינה מחזיקה ביותר מ-5% מחברה אחת. בסך הכל יש לה אחזקות באלפי חברות. למרות הימנעותה מסיכונים, המשבר הגלובלי פגע בקרן, והתשואות על השקעותיה בשנה שעברה היו שליליות. היקף ההון שמנהלת הקרן עמד נכון לסוף שנת 2008 על כ-390 מיליארד דולר.

 


פורסם לראשונה 03/09/2009 18:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
אוסלו, נורבגיה
צילום: אורן אגמון
מומלצים