שתף קטע נבחר

שר בריטי: המחבל מלוקרבי שוחרר בעסקת נפט

לראשונה מאז שוחרר עבד אל-בסט אל-מגרהי ושב ללוב, מאשר גורם רשמי בממלכה את הדיווחים לפיהם השחרור בוצע במסגרת עסקת ענק לקידוחי נפט. בראיון ל"דיילי טלגרף" הפך ג'ק סטרו את עמדתו, וכעת הוא מודה כי העסקה היוותה שיקול מרכזי בשחרור המחבל. חצי הביקורת כבר מופנים לרה"מ בראון

שר המשפטים הבריטי, ג'ק סטרו, הודה בראיון לעיתון "דיילי טלגרף" המתפרסם הבוקר (שבת) כי לשחרור המחבל מאסון לוקרבי, עבד אל-בסט אל-מגרהי, היה קשר לעסקת נפט גדולה עם לוב. מדובר בשינוי בעמדת סטרו ובפעם הראשונה שגורם רשמי בבריטניה מאשר כי אכן היתה עסקה בין בריטניה ללוב שהובילה לשחרור אל-מגרהי.

 

בראיון אמר סטרו אינו מתחרט על-כך שכלל את אל-מגרהי בעסקה, שאפשרה לענקית האנרגיה BP לחתום על הסכם לקידוחי נפט בשטח לוב. דבריו של סטרו עומדים בסתירה לאלה של ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, שטען לפני ימים אחדים כי עסקאות נפט לא היוו גורם בשחרורו של המחבל מלוקרבי. בראון צפוי כעת לתסבוכת פוליטית וציבורית חדשה ולערעור מעמדו, המעורער ממילא, בצמרת מפלגת הלייבור.

 

אל-מגרהי, שאחראי להריגתם של 270 בני אדם בפיגוע במטוס פאן-אם מעל העיירה לוקרבי בסקוטלנד ב-1988, שוחרר בחודש עקב מצבו הבריאותי הקשה. כמה שעות אחרי שחרורו, נחת אל-מגרהי בלוב וזכה לקבלת פנים של גיבור לאומי. שחרורו של המחבל מלוקרבי אושר בפועל על-ידי ממשלת סקוטלנד, חרף הפצרותיה של ארה"ב שלא לעשות זאת.

 

לדבריו של סטרו, כבר בשנת 2007 הוא דן באפשרות לכלול את המחבל בעסקה עם לוב, שהוגדרה כעסקה קריטית לבריטניה מבחינה כלכלית. יצויין כי היקף העסקה נאמד בכ-15 מיליארד ליש"ט

 סטרו סירב תחילה לכלול את אל-מגרהי בהסכם, אולם בעקבות לחץ מחברת BP הסכים לבסוף לעשות כן. שר המשפטים הבריטי גם ציין כי לראש הממשלה בראון אין קשר לשינוי עמדתו בימים האחרונים.

 

בשבוע שעבר דווח כי מצבו הבריאותי של אל-מגרהי הידרדר מאז חזר לטריפולי, ושר החוץ הלובי, מוחמד סיאלה, אף תיאר את המחבל הסובל מסרטן כ"איש גוסס". הטלוויזיה הלובית שידרה צילומים שבהם נראה אל-מגרהי מובא לבית חולים כשמסיכת חמצן על פניו. כמה ימים לאחר מכן הכחישה לוב כי אל-מגרהי הועבר ליחידה לטיפול נמרץ אחרי החמרה נוספת במצבו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סטרו. שינה עמדתו
צילום: איי פי
ימיו ספורים? אל-מגרהי
צילום: AP, Channel 4 News, via APTN
מומלצים