שתף קטע נבחר

ברק יאשר ביממה הקרובה 500 דירות בהתנחלויות

תוכנית ממשלת ישראל להפשרת הבנייה בהתנחלויות רגע לפני ההקפאה יוצאת לדרך. שר הביטחון, אהוד ברק, יאשר ביממה הקרובה בניית 450-500 יחידות דיור. הבנייה תתמקד כנראה בשש עד שבע התנחלויות בגושים הגדולים. ברק: "אנחנו ערב החלטות מדיניות וחובתנו לתמוך בלב פתוח ביוזמה האמריקנית"

הבנייה בהתנחלויות מופשרת: שר הביטחון, אהוד ברק, צפוי לאשר ביממה הקרובה את בנייתן של 450-500 יחידות דיור ביהודה ושומרון, על-פי סיכום עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. גורמים בלשכת ברק אומרים כי מדובר במבנים בגושי ההתנחלויות, כנראה בשישה עד שבעה יישובים. צעד זה נעשה עוד לפני הגעתו של השליח המיוחד, ג'ורג' מיטשל, ביום חמישי הקרוב לישראל.

 

בנאום שנשא הערב, אמר ברק: "אנחנו נמצאים בפתח של תקופה רגישה ובעלת חשיבות. האתגרים הביטחוניים לא נעלמו ואנחנו מחויבים לשמור מול כל איום על האינטרסים הביטחוניים הקיומיים של מדינת ישראל. אנחנו גם ערב החלטות מדיניות. אני מאמין שחובתנו לתמוך בפיתרון ובלב פתוח ביוזמה האמריקנית, בהובלת הסדר אזורי כולל במזרח התיכון. ההסדר הזה יכלול מרכיבים של נורמליזציה עם גורמים מתונים בעולם הערבי וייתן גם רוח גבית לתהליך משמעותי עם הפלסטינים ובעתיד גם עם הסורים. זהו אינטרס ישראלי".

 

הוא התייחס גם לעניין המחלוקת עם ארצות הברית ואמר ש"אם יש מחלוקת, אני משוכנע שאפשרי וצריך להתגבר עליה ולהניע בתנופה תהליך מדיני משמעותי שיוביל לשתי מדינות לשני עמים". הוא חזר שוב ושוב על כך שתהליך מדיני הוא אינטרס ישראלי, "ועלינו לפעול בנחישות". ברק דיבר בטקס פתיחת אירועי התרבות למשפחות השכולות של ארגון יד לבנים בהרצליה.  

 

נתניהו החליט לאשר מאות יחידות דיור לפני שייענה לתביעת הקהילה הבינלאומית ויורה על הקפאת הבנייה.

 

על פי החוק, שר הביטחון הוא הריבון בשטחי יהודה ושומרון - ולכן ברק הוא זה שיחתום על אישורי הבנייה. ארה"ב, אירופה וכלל הקהילה הבינלאומית אינן תומכות במהלך זה של ישראל - ועדיין לא ברור מה תהיה התגובה בעולם.  


האם גם ההתנחלות ביתר עילית תגדל? (צילום: AP)

 

ראש הממשלה לא יעלה כנראה את נושא הקפאת הבנייה בשטחים לדיון בממשלה לפני יציאתו לעצרת האו"ם בניו-יורק - כך אישר היום מזכיר הממשלה, צבי האוזר. בישיבת שרי הליכוד, העריך נתניהו כי כבר השבוע יושג הסכם לגבי הבנייה בהתנחלויות עם ארצות הברית.

 

הוא הבהיר לשרים, כי בניית מבני הציבור תימשך ביהודה ושומרון והביע את נכונותו

לחדש את התהליך המדיני עם הפלסטינים. שרים שנכחו בישיבה סיפרו כי שלא תהיה הקפאה מוחלטת של הבנייה, אלא צמצום בהיקף הבנייה, לפי פרמטרים שונים שיקבעו. איש משרי הליכוד לא יצא נגד ראש הממשלה בישיבה או נגד ההקפאה.

 

בסביבתו של נתניהו הביעו אתמול שביעות רצון מהשיחות שניהל ראש הממשלה עם שרים הנמנים על האגף הימני בליכוד בנושא הקפאת הבנייה. "העובדה שבוגי יעלון ובני בגין אינם מתמרדים, מוכיחה שהדברים נעשו בתיאום", אמרו מקורביו של נתניהו.

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, מתח ביקורת על כוונת שר הביטחון לאשר את בניית יחידות הדיור.

 

"אישורי הבנייה בהתנחלויות הם בכייה לדורות. ממשלת ישראל מעדיפה להיענות לדרישות מועצת יש"ע ולסכן בכך את האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. להחריב את היחסים עם הקהילה הבינלאומית ולקבור את הסיכוי להשגת פתרון של שתי המדינות", אמר. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון ברק, הערב
צילום: עידו ארז
נתניהו החליט. ברק מבצע
צילום: פלאש 90
מומלצים