שתף קטע נבחר

לבני: בנייה בהקפאה? כמו לבנות איגלו בקיץ

יו"ר האופוזיציה תוקפת את כוונת הממשלה לאשר בניית מאות יחידות דיור ביו"ש רגע לפני ההקפאה: "צריכה להיות הכרעה", אמרה ל-ynet, "לא אם בונים או מקפיאים אלא אם רוצים לתת פיתרון או להרוויח זמן". לטענתה, בממשלת אולמרט גם היה מו"מ וגם בנו בהתנחלויות

אחרי שכמה חברים בקדימה הביעו תמיכה גלויה במדיניות הממשלה בעניין הקפאת ההתנחלויות - יוצאת יו"ר המפלגה בנחרצות נגדה. "מה שקורה כאן לא טוב למדינת ישראל", אמרה הבוקר (יום ב') יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בשיחה עם ynet. "ישראל מפסידה מההתנהלות הזו. זה שאתה זורק עצם לכיוון אחד ועצם לכיוון אחר – ומשחק במרכז המגרש – זה גול עצמי".

 

בעקבות האישור האחרון לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות, אומרת לבני כי "יש ממשלה שככל שעוברים הימים מתברר שלא רק שאין לה דרך, אלא המחירים שהיא משלמת – הם המחירים הגבוהים מכולם".

 

לבני כינתה את התוכנית למתן מאות אישורי בנייה ביו"ש "אחיזת עיניים" ו"חוסר כנות".

לדבריה, "אין שום דבר אמיתי שקורה מלבד הישרדותו של נתניהו. הניסיון לשלב בין בנייה ובין הקפאה זה דבר שלא קיים. הניסיון לבנות בהקפאה זה לבנות איגלו - ואיגלו נמס בקיץ".

 

שרת החוץ לשעבר טענה כי הממשלה הקודמת שבה הייתה חברה ניהלה מו"מ עם הפלסטינים, כשהעולם מבין שפניה של ישראל להסדר - ולמרות זאת נמשכה הבנייה בגושי ההתיישבות הגדולים ובירושלים. "היום כל זה לא קורה. היום, בשביל להיכנס למשא ומתן, משלמים בפתק לימין ובפתק לאמריקנים - ומסבירים שצריך לרמות את השותפות הקואליציוניות".

 

יו"ר האופוזיציה תובעת מראש הממשלה נתניהו להכריע באיזו דרך הוא מתכוון לצעוד. "צריכה להיות הכרעה. ההכרעה צריכה להיות לא אם בונים או מקפיאים, אלא לאן באמת רוצים להגיע. האם רוצים לקיים שתי מדינות לאום, לתת פיתרון לאינטרסים הישראלים, או שרוצים להרוויח זמן. ברגע שאתה נכנס לחדר משא-ומתן ויודע מה טפל ומה חשוב, אתה הולך לכיוון מסויים. ברגע שכל מה שאתה רוצה זה לדבר או להצטלם, אז זה להרוויח זמן".

 

"לא קונה את הכנות של ביבי"

לבני מפקפקת בכנותו של נתניהו ואומרת: "אני לא קונה את הכנות של ביבי, כי אני לא יודעת איפה ומתי הוא כן - כשהוא מדבר באנגלית או בעברית, כשהוא אצל המתנחלים או אצל האמריקנים. כרגע נאמרים דברים שונים לאנשים שונים. יש ניסיון להרוויח זמן, שלא תורם, והמחיר הוא הגדול ביותר שמשלמים לדבר שהוא מובן מאליו".

 

יו"ר קדימה טוענת כי אם הממשלה תלך בכיוון הנכון לשיטתה - מפלגתה תגבה את העומדים בראשה. "אני בעד שיתחיל תהליך נכון, ואני מודיעה שנתמוך כאופוזיציה במה שנכון. כרגע ההתנהלות היא מאוד בעייתית,

ומעידה שלא היתה שום בחירה בדרך או בתהליך. אחרי שנאמרו הדברים בנאום בר אילן, אמרתי שזה צעד בכיוון הנכון. אין לי שום כוונות לתקוף את הממשלה על דברים נכונים שהיא עושה. כרגע המעשים של נתניהו הוא תשלום מחיר כפול ומכופל כדי להימנע מהכרעה, ואובדן אמון פנימי ובינלאומי".

 

בינתיים, המתנחלים ביהודה ושומרון מבקרים את הכמות המועטה לטענתם של אישורי בנייה שצפויים להינתן. מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, אמר כי "בפועל, שר הביטחון לא מאשר ולו בית אחד או חוזה חדש, ולא מוציא מכרז אחד חדש". הצעד, כך הסביר ל-ynet, "לא יכפר על נושא ההקפאה. לא מדובר במרכזים חדשים או באישור בנייה, אלא השלמה של אישורים ומסמכים שניתנו בעבר".

 

גם הגזרה הפוליטית בשורות הממשלה מתחממת בשל המחלוקת. המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, אמר בכנס של תומכיו בליכוד: "אם מדברים עכשיו על מדינה פלסטינית ועל הקפאה, על מה נדבר במשא ומתן?". הוא תהה האם הליכוד הגיע לשלטון "כדי לבצע מדיניות של אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "גול עצמי"
צילום: עופר עמרם
נתניהו. "מחיר כפול ומכופל"
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים