שתף קטע נבחר

רה"מ על השביתה בעיריות: נעמוד בהתחייבויות

ראש הממשלה מנסה למנוע את שביתת הענק ברשויות בשבוע הבא - ומשגר עוד הבטחה: נעמוד בהבטחות העבר. בשלטון המקומי אמרו בתגובה: "עייפנו מדיבורים, הגיע הזמן למעשים". ראשי הערים תובעים השבת 3 מיליארד שקלים לתקציב הרשויות. גם שר החינוך התערב בניסיון לפתור את המשבר

חמישה ימים לפני ראש השנה - האם גם העיר שלכם תושבת במחאה על הקיצוצים בתקציב? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסה אמש (יום ג') לשדר מסר מרגיע לראשי הרשויות המאיימים בשביתה בת יומיים בתחילת השבוע הבא והבטיח: "אעמוד בכל התחייבויותי למרכז השלטון המקומי". בשלטון המקומי אמרו בתגובה: "עייפנו מדיבורים, הגיע הזמן למעשים".

  

נתניהו אמר את הדברים למקורביו, בשל החשש כי ראש הרשויות יפתחו באותה שביתת אזהרה בת יומיים. במרכז השלטון המקומי אף הוסיפו איום גדול יותר, בדמות שביתה ממושכת מיד לאחר החגים - אם תביעותיהם לא ייענו. בשלב זה מטפל במשבר המתהווה משרד הפנים, אך לשכת ראש הממשלה מתעדכנת בעניין ועוקבת אחר הנעשה.

  

ומהן ההבטחות שעליהן דיבר נתניהו, שלא פירט את תוכנן? במרכז השלטון המקומי אמרו לאחר הדברים כי ראש הממשלה הבטיח להעביר 2.4 מיליארד שקלים עבור מענקי איזון ועוד 400 מיליון שקלים לתקציבי תוכניות הבראה ופיתוח. במרכז מציינים כי סך ההבטחות שקיבלו מגיע לכ-3 מיליארד שקלים.


ברחובות שלנו יש ריח מיוחד. כך זה יראה? (צילום ארכיון: סמדר שילוני)

 

מלבד זאת, דורשים עוד במרכז השלטון המקומי מהמדינה לבטל לאלתר את היטל הבצורת, שאמור להניב למדינה כ-1.2 מיליארד שקלים. זאת, בשל שיבושים שונים שהוא יוצר לרשויות ובשל העובדה שקיים שוני בחיובי המים בין הרשויות. עוד דרישה שהעלו ראשי הערים: מניעת הקיצוץ במענקי החינוך לרשויות הגדולות. קיצוץ זה נאמד במאות מיליונים.

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, אמר ל-ynet בעקבות דברי נתניהו: "עייפנו מדיבורים, הגיע הזמן למעשים. אנו דורשים כי ראש הממשלה ימנה ועדת שרים שבה יהיו חברים שרי הפנים והאוצר ויטפלו בכל בעיות השלטון המקומי. אין לנו עניין להודיע ולהילחם בכל שני וחמישי אך עם זאת, הרשויות קורסות ובתוך זמן קצר לא נוכל לשלם משכורות והחינוך במדינת ישראל ייפגע עד מאוד".

 

זבל ברחובות, מוסדות חינוך סגורים, ו"חרם" על שרים

ועד כמה מקיפה תהיה השביתה? נראה שאין תחום של החיים העירוניים שלא ייפגע ממנה. על פי התוכנית, לא יפעלו שירותי ניקיון, יבוטלו ההסעות, ולא יתקיימו לימודים במוסדות החינוך - כולל במוסדות החינוך המיוחד. משרדי הרשויות המקומיות יהיו סגורים, ולא תהיה קבלת קהל בלשכות הרווחה. בנוסף, ביום שני ב-11:00 בבוקר תצא שיירה של משאיות אשפה, שתיסע באיטיות ברחבי הארץ ותגרום לפקקי תנועה, עד שתגיע ליעדה הסופי - משרד ראש הממשלה. באותו יום תתקיים גם הפגנה של ראשי הרשויות מול משרד ראש הממשלה.

 

בנוסף, החליטה הנהלת השלטון המקומי כי ראשי הערים יחרימו את הטקסים המסורתיים ואת הרמות הכוסית שעורכים שרי הממשלה לקראת השנה החדשה.

  

בתוך כך, נודע ל-ynet כי מאז שהוכרז על השביתה - קיבל בוחבוט

פניות רבות מחברי כנסת ושרים, שביקשו ממנו לחזור בו מהודעתו. אחת הפניות הגיעה גם משר החינוך גדעון סער שביקש מבוחבוט שלא להשבית את מערכת החינוך בשבוע הבא. בוחבוט אמר: "אכן קיבלנו פנייה משר החינוך, אולם כרגע אין מנוס מהשבתה".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, שנפגש אתמול עם ראשי רשויות, ניסה להרגיע את הרוחות - עוד טרם ההכרזה על השביתה ואמר: "אפשר להבין את הרוחות הסוערות בעניין מענקי האיזון, אך זה לא צריך להביא אותנו למצב שאנחנו קוטעים את השיח ביננו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. עוד הבטחה
צילום: פלאש 90
צילום: ניב קלדרון
בוחבוט. די לדיבורים
צילום: ניב קלדרון
מומלצים