שתף קטע נבחר

מתקפת הסרוגים. נטשה מדווחת מהשטח

בובות סרוגות וחמודות, בסגנון הקרושה של פעם, הן הדבר שגורם לנטשה להתרגש מחדש, ולאסוף אותן לחיקה. אן קלייר פטיט היא האמנית שמאחורי המסרגה

אני סובלת בזמן האחרון מתאווה בלתי מוסברת לדברים סרוגים ועל כך כבר כתבתי כמה פעמים בהרחבה. אני לא יודעת לסרוג ואולי נתקפתי ב"קנאת המסרגה", אחרת אבל אין לי שום הסבר הגיוני לתאווה הבלתי נשלטת לאסוף בובות וחפצים דקורטיביים סרוגים. אחרי שראיתי את הקולקציה של החיות החמודות הסרוגות של אן קלייר פטיט, בחנות המוזיאון ברובע המוזיאונים באמסטרדם, התברר לי שהמצב שלי ממש קשה. עמדתי נפעמת למראה פילון סרוג מכותנה צבעונית מפוספס בכל צבעי הקשת, מוכנה לאמץ אותו ולגהץ עבורו 80 יורו. סביבי התהלכו מהופנטים חבורה של צעירים יפנים שהמחיר לא פגם בחדוות האספנות שלהם. הוקל לי כשנתקלתי בקבוצת תמיכה הסובלת מהתמכרות דומה לסרוגים.

 

מי שהמציאה את הפילון, כמו עוד עשרות חיות מקסימות אחרות, היא אן קלייר פטיט, אמנית הולנדית שיצרה סדרה של בובות וחפצים סרוגים בעבודת יד מקרושה, עשויים מחוטי כותנה אורגנים וצבעוניים. "חלמתי ליצור קולקציה אופטימית, שמחה ומלאת חדווה עשויה באהבה", מספרת אן קלייר. "בטיול לסין גיליתי באזורים החקלאים נשים סורגות בעבודת יד באהבה ובמסירות לאומנות, שעוברת מדור לדור בירושה", היא נזכרת, "החלטתי לרתום את הנשים לעשייה וליצירה של הבובות והחפצים בקולקציה שלי".

 

בובות במקום גרביים

שיתוף הפעולה היצירתי בין האמנית ההולנדית לנשים הכפריות הוליד מותג שמתגאה בעבודה מוקפדת, ואכן בלתי אפשרי למצוא עין או שורה שלא במקומן במלאכת הסריגה של הבובות ושאר הפריטים האחרים. העבודה המשותפת יצרה אפשרות לסייע לעיתים לקהילה שלמה לקבל הכנסה הוגנת. נשים סיניות רבות החלו לאסוף סביבן קרובות משפחה, שכנות וחברות לסריגה "בחברותא". אן קלייר שהתאהבה ברעיון ליצור בובות קרושה במראה של פעם הייתה צריכה להלהיב את הסורגות שעובדות עימה לעבור מסריגת פריטים שימושיים כמו כובעים וגרביים ליצירת דמויות מחויכות וחביבות של חיות, שעונים, פטריות, מכוניות צעצוע, רעשנים לתינוקות, רדיו, ואפילו עוגת יום הולדת שלוש קומות עם נרות.

אבל אפילו היא לא חלמה שמהר כל כך כלבי התחש הארוכים שלה, הקופיפים בעלי הזרועות הגמישות או הדובונים החביבים יימכרו ביותר מ–31 מדינות ברחבי העולם. בעזרת דמיון פורה וכישרון גראפי לא מבוטל הצליחה אן קלייר ליצור קולקציה של יצורים שקשה לעמוד בפניהם. לכל חיה ויצור יש חיים משלו, וכמו הרבה דמויות שאנחנו מתאהבים בהם בסרטים המצוירים, גם הדמויות של אן קלייר ניחנו בקסם בובתי חמוד. בעולם האגדות הסרוגות של אן קלייר, לארנבות יש שמלות מתנופפות עם צווארונים קטנים, לדובונים המפוספסים או המנוקדים יש הבעה מופתעת והקופים זוכים לחיוך שובב. היא גם קיבלה את הזיכיון ליצור בובות קרושה של מיפי הארנבת האהובה מהסרטים המצוירים. לאחרונה החלה האמנית לייצר סדרה של אבזרים גדולים לחדרי ילדים, חלקם שימושיים ורובם דקורטיביים, למשל סט של כלים לתה ועוגות למשחק או פטרייה ענקית שמשמשת גם ככסא, וכן מושבים רכים מקרושה או כדורי פילאטיס.


בלתי אפשרי למצוא עין או שורה שלא במקומה (צילום: האתר של אן קלייר)


קולקציה סרוגה סביב השולחן (צילום: האתר של אן קלייר)

 

בארץ אפשר למצוא את הבובות ופריטים סרוגים נוספים של אן קלייר פטיט, בבוטיק קרוסלה, המחירים: כלב תחש גדול 880 שקל, כלבים קטנים 280 שקל, רעשנים 128-188 שקל, גרביים וכפפות מעוטרים בחיות קופים, חתולים וארנבים 240-280, כדורי משחק, 160 שקל.

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אן קלייר פטיט. אמנית הולנדית וסרגנית מקצוענית
הפילון המפוספס שגרם לנטשה להתפעם
בובות חמודות וממכרות.
גיטרה סרוגה
לאשה בפייסבוק
מומלצים