שתף קטע נבחר

צ'אבס ברוסיה: מכיר בעצמאות הבדלנים בגאורגיה

נשיא ונצואלה נועד עם עמיתו הרוסי דמיטרי מדבדב במוסקבה. הוא ניצל את ההזדמנות כדי להכריז שוונצואלה מכירה בריבונותם של המחוזות הבדלניים דרום אוסטה ואבחזיה

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, אמר בצהריים (יום ה') כי ארצו מכירה בעצמאותם של שני המחוזות הבדלניים בגאורגיה. צ'אבס אמר במהלך ביקורו במוסקבה כי דרום אוסטיה ואבחזיה הם אזורים שזכאים לריבונות.

 

צ'אבס הגיע לפגישה עם עמיתו הרוסי דמיטרי מדבדב במוסקבה. הוא החליט לנצל את ההזדמנות כדי להתייצב לצד רוסיה, התובעת את הזכות להתערב

בשני המחוזות, והכריז כי השלטון הגאורגי עליהם אינו ראוי. הוא קבע כי "החל מהיום" תראה ונצואלה בדרום אוסטיה ובאבחזיה בתור מדינות עצמאיות. עד כה, רק רוסיה וניקרגואה הכירו בעצמאות הבדלנים בגאורגיה.

 

דרום אוסטיה ואבחזיה עמדו בלב המחלוקת בין רוסיה לגאורגיה שהסלימה לכדי עימות מזוין לפני שנה. באפריל אשתקד כוננה רוסיה יחסים חצי-רשמיים עם המשטרים הבדלניים במחוזות ויירטה מזל"טים של גאורגיה. במשך חודשים ארוכים הידרדרו היחסים בין המדינות עד לפרוץ המלחמה בראשית אוגוסט 2008. בתום ימים ספורים הובס הצבא הגאורגי ונחתם הסכם הפסקת אש.

 

צ'אבס נמצא במסע בן 11 יום ללוב, אלג'יריה, סוריה, איראן, בלארוס, רוסיה וספרד, במה שהוא מכנה כניסיון לבנות "עולם רב-קוטבי" ולהפחית מהשפעתה של ארצות הברית על האזור. במסגרת מסע הדילוגים הוא לא מפספס אף הזדמנות להתערב בעניינים הפנימיים של המדינות השונות.

 

במהלך ביקורו בסוריה בסוף השבוע האחרון הוא אמר כי ממשלת נתניהו "רוצחת עם" ולכן קרא לאזרחי ישראל להתנגד לשלטונות. "ישראל הפכה לשליח

רצחני בשירות האימפריאליזם", אמר צ'אבס בדברים שגם שודרו ישירות בטלוויזיה בוונצואלה. "זו ממשלה רוצחת עם. אני מגנה את הממשלה הציונית שמתנכלת לעם הפלסטיני הגיבור", הוסיף.  

 

על רקע המגעים בין ארצות הברית וקולומביה על הצבת כוחות בשטחה - מה שגרר מתיחות רבה בין בוגוטה לקראקס - צ'אבס גם קרא לישראל "להוריד את הידיים שלה מאמריקה הלטינית. ארצות הברית מנסה להפוך את קולומביה לישראל של אמריקה הלטינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חובק עולם. צ'אבס
צילום: רויטרס
מומלצים