שתף קטע נבחר

זעזוע בהרווארד: הכחשת שואה בעיתון הרשמי

העיתון הרשמי של האוניבריסיטה היוקרתית פרסם מודעה המטילה ספק בשואה ובעצם קיום תאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים. העורכים טענו: "זו טעות לוגיסטית ולא פילוסופית"

אוניברסיטת הרווארד, הנחשבת לאחד המוסדות היוקרתיים ביותר בארצות הברית ובעולם, נמצאת כיום תחת מתקפה בעקבות פרסום מודעה המכחישה את השואה בעיתון הרשמי שלה. הארגון היהודי הגדול בקמפוס הביע זעזוע מהפרסום אך שיבח את התגובה המהירה של עורכי העיתון אשר היכו על חטא.

 

השערוריה אירעה בעיתון הרשמי של האוניברסיטה "הרווארד קרימסון" שפרסם מודעה שנויה במחלוקת, שפרסומה כבר נאסר על ידי הנהלת העיתון בשנה שעברה. נשיא ה"קרימסון", מקסוול צ'יילד, אמר לרשת הטלוויזיה CNN כי נפלה טעות עם פרסום המודעה בגיליון האחרון.

 

"אנחנו רוצים להבהיר לכולם שאיננו תומכים באף דעה המובעת במודעות המפורסמות בעיתון, וזה תקף גם לגבי המודעה הזו", הדגיש צ'יילד. "נשקיע מאמצים רבים כדי לוודא שתקלה כזו לא תקרה פעם נוספת, ואנחנו מקווים שקוראינו יבינו שזו היתה טעות לוגיסטית ולא טעות פילוסופית".

 

את המודעה מימנו מכחיש השואה ברדלי סמית' וארגונו "הוועד לדיון חופשי בשואה". בין היתר קובעת המודעה כי ישנו ספק שבכלל היו תאי גזים במחנות ההשמדה הנאציים בזמן מלחמת העולם השנייה. סמית', מצדו, אמר כי הוא אינו מופתע מהתגובה הנזעמת בעקבות פרסום המודעה. "כשאתה שובר טאבו תרבותי כה רחב, שזוכה לתמיכה מהמדינה, מהאקדמיה ומהתקשורת - אתה יוצר מהומה". סמית' ציין כי הוא ביקש לפרסם את מודעתו ביולי וכי איש לא אמר לו כי יש עימה בעיה.

 

ברני שטיינברג, מנהל "הלל הרווארד", הארגון היהודי הגדול בקמפוס האוניברסיטה, אמר בתגובה לפרסום המודעה: "מובן מאליו שהזדעזעתי כשנתקלתי בה".

עם זאת, הוא ציין כי הסטודנטים העובדים בעיתון התנהגו כשורה ברגע שהבינו את הטעות. לדבריו, מדובר בדוגמה לכך ש"הנהגת הסטודנטים פועלת בצורה בוגרת לנוכח מצב ביש".

 

נשיאת אגודת הסטודנטים ב"הלל", רבקה ג'ילט, אמרה כי התגובה לפרסום המודעה היתה טובה. "העובדה שארגונים ואנשים פרטיים עדיין מפרסמים מודעות כאלה בימינו היא מבהילה ומטרידה. אולם נראה כי תופעת הכחשה השואה לא תיעלם בשנים הקרובות".


פורסם לראשונה 10/09/2009 23:57

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא כולם השתכנעו. אושוויץ (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים