שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"לבנון" זכה באריה הזהב בונציה

הישג היסטורי לקולנוע הישראלי: הסרט "לבנון" של שמוליק מעוז הוא הזוכה הגדול בתחרות "אריה הזהב" בונציה. זהו הסרט הישראלי הראשון שמגיע להישג זה

סרטו של שמוליק מעוז, "לבנון", זכה הערב (שבת) בפרס אריה הזהב בתחרות הראשית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בונציה. זו הפעם הראשונה שבה סרט ישראלי זוכה בפרס היוקרתי בפסטיבל, הנחשב כאחת מפלטפורמות החשיפה המרכזיות בעולם. 

 

לצד פרס זה, זכה הסרט גם בפרס "Signis", שמוענק בפסטיבל על ידי האיגוד הקתולי העולמי לתקשורת, ובפרס "Nazareno Taddei".

 

"תודה לכם על האושר הזה", אמר מעוז בן ה-47, עם קבלת הפרס בטקס החגיגי שנעל את הפסטיבל, '"אני מקדיש את הפרס לאלפי האנשים ברחבי העולם, שכמוני חזרו מן המלחמה שפויים ובריאים בגופם. על פניו הם בסדר, הם נשואים, יש להם ילדים, אבל בפנים היה עליהם ללמוד לחיות עם הכאב".

 

בראיון מוונציה זמן קצר לאחר הזכייה, אומר מפיק הסרט, דודי זילבר, בראיון ל-ynet: "זה רגע חסר תקדים ומאוד מרגש. למרות התגובות שקיבלנו מההקרנה הראשונה בוונציה, הייתי סקפטי. אמרתי לכולם שאין סיכוי שאנחנו לוקחים את הפרס הגדול. אני שמח מאוד שטעיתי.


שמוליק מעוז עם הפרס. "תודה על האושר הזה", אמר (צילומים: AP)

 

"שמוליק הוציא את הקישקעס שלו החוצה בעבודה על הסרט הזה. זה סיפור מאוד אישי, שהוא דגר עליו הרבה שנים עד שנולד התסריט. גם עשיית הסרט עצמו היתה מסובכת וקשה ובמהלכה איבדנו שותף יקר, המפיק אורי סבג. הצילומים עצמם, בתוך החלל הקטן של הטנק, היו מסובכים מאוד, אבל צלחנו אותם. עכשיו אנחנו עייפים ומאושרים, רצים מראיון עיתונאי אחד לאחר ובהמשך למסיבת הנעילה של הפסטיבל".

 

איתי טיראן, שקיבל את ההודעה על במת התיאטרון בקרית מוצקין, אמר ל-ynet: "בשבילי ההתרגשות היא ברמה האישית, מתוך השילוב שמצאתי בשמוליק מעוז, שהוא גם אמן ויוצר מוכשר וגם בן אדם עם סיפור מורכב ומרגש.


מעוז במרכז עם הכוכבים מושונוב, דונט, שטראוס, כהן וטסה 

 

"אני שמח ומתרגש בשבילו, מכך שהיצירה הזו תצליח להגיע לכמה שיותר אנשים ברחבי העולם ולספר את הסיפור הזה, שהוא פרטי אבל עם יכולת לגעת. אני חושב שיש פה הישג מאוד מיוחד מבחינה קולנועית. לעשות סרט בתוך טנק זה לא דבר שמתורגם מיידית ללהיט קולנועי. דרוש לזה הרבה אומץ, ואני באמת חושב שכל התשבוחות מגיעות לשמוליק על עבודה יוצאת מן הכלל, טוטאלית, רגישה ומחויבת.

 

"אני ושאר החברים בסרט לא יכולנו שלא להיסחף אחריו לתוך הסיפור הזה וניסינו לשרת בצורה הטובה ביותר את הסיפור שלו. אמנות טובה היא משוללת קונטקסט, והפרס הזה הוא הוכחה לכך שגם כשמדובר בנושאים שנויים במחלוקת, פנים ארציים או כלל עולמיים, כשמשהו טוב קשה שלא להבחין בו. באמת משמח לדעת שהפרס בפסטיבל ונציה מוענק על אמנות טובה ולא על התנהגות לאומית טובה".

 

"זו תחושה אלוהית"

"מאז ששמעתי על הזכייה, לא הפסקתי לבכות", סיפר ל-ynet מיכאל מושונוב, שמככב בסרט. "אני פשוט בהלם, זה כבוד שלא יכולתי לחלום עליו. הייתי בכמה פסטיבלים בחיים שלי, ותמיד חושבים על זכייה. אבל כשאתה באמת זוכה, זה משהו אחר לגמרי. אני בעיקר שמח בשביל שמוליק. היתה לנו הרגשה שהסרט הזה הוא משהו מיוחד. זו תחושה אלוהית, ממש חלום שהתגשם".


מעוז עם זהר שטראוס ומיכאל מושונוב. "הסרט הזה הוא משהו מיוחד"

 

"זה מאוד מרגש", הוסיף המוזיקאי דודו טסה, המשתתף גם הוא בסרט, "במיוחד בשביל הבמאי שמוליק מעוז, שההיכרות שלי איתו היתה מאוד מסעירה. הוא אחד האנשים הכי מוכשרים שעבדתי איתם. זה סרט ראשון שלי, אז זו חוויה שהיא לגמרי חדשה בשבילי ולא ידעתי שזה יגיע לממדים כאלה. היה מאוד מרגש להיות בוונציה, ואני לא ממש מעורה בכל ענייני הפסטיבלים, אבל הבנתי שזה אולי הדבר הכי משמעותי שקרה לקולנוע הישראלי בשנים האחרונות". 

 

אנג לי, נשיא חבר השופטים שזכה בעצמו פעמיים בתחרות "אריה הזהב" בוונציה, אמר עם תום הטקס: "כולנו, בחבר השופטים, באים ממדינות שונות ולמרות זאת כולנו שמחנו שלא אנחנו נמצאים שם בתוך הטנק הזה, שיכול היה להיות כל טנק ובכל מלחמה בעולם, וזה מה שהופך את הסרט הזה ליקר ערך. למרות שהוא מציג זווית ראייה צרה, זו של החיילים הישראליים, התוצאה מדהימה".

 

בודדים במערכה

סרטו של מעוז, המבוסס על סיפור אמיתי, מתרחש ביוני 1982, ביום הראשון למלחמת לבנון. במרכז העלילה חיילים ישראלים בטנק שמסופח למחלקת צנחנים, אשר נשלחת לסרוק ישוב עירוני עוין בלבנון. הכוח הפגוע נלכד במרכז העיר ההרוסה ונחלץ בקושי בעזרת שכירי חרב. סיפור העלילה מנתץ מיתוסים שצה"ל מתהדר בקיומם ושואל שאלות מוסריות נוקבות לצד הצגת נקודת מבטם של חיילים צעירים שמוצאים את עצמם בודדים במערכה מול סכנות קיומיות ממשיות.

 

את הסרט הפיקו במשותף אורי סבג ועינת ביקל ובו משתתפים השחקנים מיכאל מושונוב, איתי טיראן, יואב דונט, אושרי כהן, זוהר שטראוס ודודו טסה.


מעוז מעניק את הפרס לדונט. חיילים צעירים בודדים במערכה

 

שרת התרבות, ח"כ לימור לבנת, בירכה את יוצרי הסרט "לבנון" על הזכייה בפסטיבל ונציה ואמרה: "זהו יום גדול לתעשיית הקולנוע הישראלי, שמוכיח שוב ושוב שהתרבות הישראלית היא השגרירה הטובה ביותר של המדינה. במהלך הפסטיבל בוונציה, צפיתי בסרט האישי והאנושי הזה, שעוסק בקונפליקטים הקיימים בכל מלחמה באשר היא. זהו מקור לגאווה שדווקא סרט המציג את צה"ל כצבא המתמודד עם דילמות מוסריות וערכיות, זוכה בתואר הבינלאומי והיוקרתי הזה".

 

שאר הזוכים

את פרס הבימוי העניק חבר השופטים לשירין נשאט האיראנית על סרטה "אישה ללא גבר". פרס השחקן הטוב ביותר הוענק לקולין פירת' הבריטי על תפקידו ב-"A Single Man", סרט הביכורים של המעצב תום פורד. פרס השחקנית הוענק לקסניה רפפורט הרוסיה על תפקידה בסרט "La Doppia Ora" של הבמאי האיטקי ג'וזפה קפוטונדי. הבמאי הגרמני ממוצא טורקי, פאטי אקין, זכה לציון לשבח מטעם חבר השופטים על סרטו "Soul Kitchen".

 

גם השנה הוענק פרס מיוחד ע"ש מרצ'לו מסטרויאני לשחקנים בראשית דרכם. השנה הוענק הפרס לג'סמין טרינקה על תפקידה בסרט "החלום הגדול" של מישל פלאסידו. פרס התסריט הטוב ביותר הוענק לבמאי והתסריטאי

האמריקני טוד סולונדז על סרטו "Life During Wartime". בפרס "אריה העתיד" המוענק לסרט ביכורים יוצא דופן, זכה השנה "Engkwentro" של הבמאי פפה דיוקנו מהפיליפינים.

 

במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל ונציה, הוותיק מבין פסטיבלי הסרטים באירופה, הוקרנו יותר מ-25 סרטים של בכירי היוצרים בקולנוע העולמי, ביניהם מייקל מור, ורנר הרצוג וטוד סולונדז. את חבר השופטים הוביל הבמאי אנג לי. לצדו בחבר השופטים היו בין היתר גם השחקנית הצרפתיה סנדרין והבמאי האמריקני ג'ו דנטה. מונציה ייצא הבמאי שמוליק מעוז לטורונטו, שם יוקרן סרטו במסגרת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בעיר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעוז ויואב דונט עם אריה הזהב
צילום: AP
לאתר ההטבות
מומלצים