שתף קטע נבחר

"אנשי עסקים על קברי צדיקים? עבודה זרה"

"כך נתפשת היום אפוא האמונה. סוג מסוים של עיסקה, שאינה מחייבת אלא הליכה לקבר צדיק בלווי רב, תרומת כסף, תחושה פנימית של משהו טמיר ונעלם, תקשורת-תרבות-עיתון ושלטון, והכל בעטיפה של אמונה, מיסטיקה וסוד". הרב שרלו לא אוהב את גל הנסיעות של אנשי עסקים לקברי צדיקים בחו"ל

מאות אנשי עסקים השתטחו עם הרב יאשיהו פינטו על קברי צדיקים וגילו בעצמם "ניצוץ יהודי"? הרב יובל שרלו לא מתרשם: בעקבות טיסת המיליונרים והסלבס לקבר ה"פלא יועץ" בבולגריה פרסם שרלו, מהרבנים הבולטים בציונות הדתית, מאמר קצר באתר ישיבת ההסדר בפתח-תקווה, ובו הוא רומז כי מדובר בעבודה זרה.

 

ברשימה צינית מתאר הרב שרלו את היחסים בין משתתפי האירוע לבין אלוקים כ"עיסקה לא רעה", וכך הוא כותב:

 

"מה בסך הכל הם נדרשים לעשות? הם נוסעים לחוץ לארץ להשתטח על קברי צדיק, ואף עושים זאת עם רב חשוב. נסיעה זו אינה מחייבת אותם דבר - לא בשינוי נאמנותם להלכה האישית ולא בניהול עסקיהם על יסודות הצדקה והמשפט; הם תורמים לחצרו של רב צדיק סכום מסוים של כסף; הם נאלצים לסבול טיסה לכמה שעות ולומר כמה דברי תפילה. זה הכל.

  

"וראו מה הם מקבלים בתמורה: הם מקבלים יעוץ א-לוהי והכרעה בעניני עסקיהם; הם מקבלים תחושה עמוקה של התקשרות לאמונה, שהלוא הם אמרו דברי תפילה על קברי צדיקים; הם זוכים לפרסום חינם בשל הנסיעה המתוקשרת לקברי צדיקים; תדמיתם הציבורית מקבלת נופך מסוים של מסתוריות ואזוטריות שלא הזיקה לאיש מעולם אם היא לא הייתה חזקה מדי; הם מצליחים לגרום לכך שהא-לוהים עובד כביכול אצלם, ומעתה והלאה דרכם העסקית סלולה לפניהם. לא כדאי?

 

"כך נתפשת היום אפוא האמונה. סוג מסוים של עיסקה, שאינה מחייבת אלא הליכה לקבר צדיק בלווי רב, תרומת כסף, תחושה פנימית של משהו טמיר ונעלם, תקשורת-תרבות-עיתון ושלטון מעורבים זה בזה, והכל בעטיפה של אמונה, מיסטיקה וסוד. האם לא זו ההגדרה של עבודה זרה?".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יובל שרלו
צילום: שאול גולן
מומלצים