שתף קטע נבחר

60%: להפריד הדת מהמדינה

מסקר "מדד הדת והמדינה" שמפרסמת עמותת חדו"ש עולה עוד כי 72% מתנגדים למדיניות הגיור של הרבנות הראשית, 46% תומכים בהנהגת "כל סוגי הנישואים" . וכמה סבורים שצריך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת?

60% מהציבור היהודי בישראל סבור כי יש להפריד את הדת מהמדינה – כך עולה ממחקר שמפרסמת עמותת חדו"ש לחופש דת ומצפון, שהשיקה היום (ב') את פעילותה. הנתונים מבוססים על סקר רחב שערך מכון סמית עבור הארגון, כחלק מפרוייקט "מדד הדת והמדינה" שהוא יוזם.

 

מהמחקר עולה כי המתח בין החרדים לחילונים נתפס בעיני הציבור כשני בחשיבותו עבור החברה הישראלית, כאשר 50% דירגו אותו ראשון או שני בחשיבותו (מקדים אותו רק המתח היהודי-ערבי). ממצאים נוספים: 83% מהציבור סבורים שיש לקיים חופש דת ומצפון בישראל, אולם 53% מהחרדים מתנגדים לכך.

 

הסקר בחן את עמדת הציבור לגבי כמה סוגיות דת ומדינה השנויות במחלוקת, ומצא כי 72% מתנגדים למדיניות הגיור של הרבנות הראשית ומערך הגיור, המחייבים קבלת מצוות כתנאי להצטרפות לעם היהודי ובמקרים מסוימים אף מבטלים גיורים שנעשו בניגוד להלכה.

 

בתחום האישות נמצא כי 46% תומכים בהנהגת "כל סוגי הנישואים". בנוסף, 53% מהציבור היהודי (מתוכם 74% מהנשאלים החילונים) סבורים כי יש לאפשר חתונה או ברית זוגיות של בני זוג חד-מיניים.

 

ככלל, 63% מהציבור תומך בהכרה שווה של המדינה בכל הזרמים הדתיים – אורתודוכסים, קונסרבטיבים ורפורמים.

 

בעניין "קווי המהדרין" הציבור חצוי, כאשר 41% שוללים אותם ו-39% אומרים שיש לאפשר אותם במסלולים מיוחדים. ומה לגבי תחבורה ציבורית בשבת? רוב החילונים – 52% - תומכים בהפעלתה במתכונת מצומצמת בלבד, לעומת 32% שמבקשים תחבורה ציבורית בהיקף מלא. תוצאות דומות התקבלו גם בקרב ציבור העולים. עוד בנושא השבת: 60% מהציבור תומכים בפעילות מרכזי הקניות ב"יום השופינג הלאומי".

 

האם יש צורך בשני רבנים ראשיים – ספרדי ואשכנזי? 46% סבורים שצריך לכהן רק אחד, 37% מעדיפים את המצב הקיים ו-17% אמרו: "אין כל צורך ברבנים".

 

גיוס חרדים: 33% סבורים כי על תלמידי הישיבות ש"תורתם אומנותם" להתגייס לשירות לאומי, 31% קוראים לגייסם לשירות צבאי רגיל ו-9% נוספים ממליצים לקבוע מכסה לפטור מלא ולגייס את היתר. בנוסף, 16% תומכים במצב הקיים ו-11% מתנגדים לו אך חושבים שלא ניתן לשנותו. תעסוקת חרדים: 71% מהציבור תומכים בהקטנת המימון הממשלתי לישיבות ולמשפחות ברוכות ילדים כדי לעודד את הגברים החרדים לצאת לשוק העבודה. בשאלה אחרת שעסקה במתן תקציבים לישיבות, שלא בהקשר של תעסוקה, נמצא כי 61% מהציבור היהודי מעדיף לצמצמו.

 

יוזמי המחקר מבקשים לגייס למאבקם את יהודי התפוצות, אולם מהנתונים שהציגו עולה כי רק 25% מהציבור היהודי בישראל מצפה מהמדינה להתחשב בעמדות היהודים בחו"ל בענייני דת ומדינה "במידה רבה" לעומת 41% ש"במידה מסוימת" ו-16% - "במידה מועטה".

 

"רוצים טיפול שורש"

חדו"ש הודיעה על תחילת פעילותה במסיבת עיתונאים שקיימה היום בהיכל העצמאות בתל אביב. במרכזה תעמוד הדרישה ליישום הבטחת הכרזת העצמאות לחופש דת ומצפון.

 

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר: "הממצאים מוכיחים שרוב הציבור הישראלי סבור שהגיע הזמן לטיפול שורש בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל ושאין לגיטימציה למדיניות הסחר בזכויות הציבור בתחום הדת והמדינה. הציבור אינו משלים עם הפוליטיזציה של הדת על חשבונו".

 

"לא נשקוט עד שהבטחת חופש הדת והמצפון של מגילת העצמאות, שהישראלים כל כך מייחלים למימושה, תהפוך מחזון למציאות", התחייב רגב, "מדובר בדרך ארוכה, אבל הגיע הזמן שהעם היהודי בציון ובתפוצות יאמר לקובעי המדיניות – לא עוד! אנו רוצים להיות כמתוקנות בדמוקרטיות ולא כמקולקלות במדינות האיסלם הקיצוני". לדבריו, אין מדובר במותרות אלא בערך יסוד אשר יחזק את ישראל כמדינה יהודית וכדמוקרטיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחבורה ציבורית בשבת?
צילום: גדי קבלו
חרדים בבקו"ם
צילום: צביקה טישלר
מומלצים