שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  טרנטינו: "טבואים נועדו שישברו אותם"

  במסיבת העיתונאים שקיים במאי "ממזרים חסרי כבוד", התייחס רבות לעיסוק בשואה בסרטו: "לא ניסיתי ליצור סרט שואה ולא הושפעתי מגל הסרטים האלה שכבשו את הוליווד"

  בחולצת משבצות מכופתרת בשחור-לבן, בג'ינס כחולים ובחיוך גדול נכנס הבמאי האמריקני קוונטין טרנטינו למסיבת העיתונאים שנערכה בתל-אביב לרגל צאת סרטו "ממזרים חסרי כבוד" בישראל.

   

  האירוע נפתח בקריאות "שנה טובה" של המפיק לורנס בנדר, כריסטוף וולץ המגלם בסרט את האנס לאנדה הנאצי ושל הבמאי טרנטינו עצמו. "היה לי חשוב מאוד לבוא לישראל עם הסרט הזה", אמר טרנטינו. "אני סקרן מאוד לראות את הקהל הישראלי מגיב לסרט הזה. בנוסף מאוד רציתי להגיע לכאן, ואם זה לא היה קורה עם הסרט הזה, זה היה קורה עם הסרט הבא שלי". 


  מסיבת העיתונאים. "כל נושא נועד שיעסקו בו" (צילומים: עופר עמרם)

   

  השאלה "מדוע כוכב הסרט בראד פיט לא התלווה לביקור המכובד", הצחיקה מאוד את השלישייה. "יש להם עבודה לכל החבר'ה האלה, הם לא מתעסקים רק בקידום הסרט הזה כמונו", אמר טרנטינו.

   

  סרט הרפתקאות, לא סרט שואה

  לדבריו של הבמאי, אין נושא שהוא לא היה מתעסק בו, והכל תלוי בדרך העיסוק של במאים בנושא - גם אם מדובר בשואה. "אין שום נושא שהייתי יכול לחשוב עליו שלא הייתי עוסק בו, טבואים נועדו שישברו אותם", אמר הבמאי והוסיף: "ב'ממזרים חסרי כבוד' לא ניסיתי ליצור סרט שואה ולא הושפעתי מגל הסרטים האלה שכבשו את הוליווד. מה שעשינו זה סרט הרפתקאות".


  "היינו במוזיאון 'יד ושם', זו היתה חוויה מדהימה"

   

  בהתייחסו לדמויות בסרט, אמר טרנטינו: "כיוצר, אין לי את הלוקסוס של לשפוט אף אחת מהדמויות שלי. אם אשפוט אותם לא אהיה נאמן לדמויות. כשיוצרים דמויות, אין טובים ורעים, לכל אחד יש סיבות למעשיו. הקהל בוחר את מי לאהוב ואת מי לא".

   

  "כיצד היית נוהג לו היית פועל כבמאי בזמן מלחמת העולם השנייה? היית יוצר סרטים עבור הנאצים?" שאל אחד העיתונאים, שאלה שעליה ענה טרנטינו בפשטות המתבקשת: "הייתי עושה מה שהם היו אומרים לי לעשות, לעזאזל. למען האמת השאלה הזו עלתה במוחי במהלך העבודה, ואני יכול לומר שלא חשוב מה אתה חושב על לני ריפנשטל - היוצר הגדול ביותר שעבד עבור הנאצים היה ג'י.וו. פאבסט.

   

  "במהלך המלחמה הוא 'משך זמן' כדי שלא יצטרך להוציא את הסרטים שביים לאור. רצו שהוא יעשה שלושה או ארבעה סרטים, אבל זו היתה דרכו להתמודד עם המשימה הזו שהוטלה עליו. אני לא חושב שהייתי יכול לחשוב כמוהו".

   

  כשנשאל "איך אתה מתייחס לטרגדיה היהודית והשואה", התבלבל מעט טרנטינו ואמר "איך לעזאזל אפשר לענות לשאלה הזו?". המפיק בנדר המשיך את דבריו וסיפר: "אתמול היינו במוזיאון 'יד ושם' וזו היתה חוויה מדהימה זו עדות ויזואלית מרשימה למה שקרה".

   

  "החברים היהודים שלי רצו לראות סרט כזה"

  בתגובה לשאלה "מדוע לא הוצגו היהודים בסרט כקורבנות", אמר טרנטינו שלראייתו הם דווקא כן מוצגים כקורבנות. "כשהעליתי את הרעיון ל'ממזרים חסרי כבוד', אמרתי לעצמי שמעולם לא ראיתי סרט על ההתנגדות היהודית בצורה שכזו. החברים היהודים שלי אמרו שהם היו רוצים לראות סרט שכזה.

   

  "אבל מה שחשוב בהקשר של הסרט הוא שהם יהודים אמריקאים, והמציאות היא שרבים מיהודי אירופה לא יכלו להשיב מלחמה, אבל האמריקאים כן - כי היה להם הכוח הגדול בעולם מאחוריהם".


  "ממזרים חסרי כבוד". היהודים האמריקאים יכלו להשיב מלחמה

   

  המפיק בנדר הוסיף: "הייתי היהודי הראשון שקוונטין דיבר איתו על הפרויקט הזה.

  הוא שאל לדעתי ושאל מה אני מרגיש. אמרתי לו שזה חלום רטוב יהודי. אישית, הרגשתי מאוד גאה בחבר והשותף שלי. חשבתי שזו אחת הכתיבות הטובות ביותר שלו אי פעם. מאוד שמחתי והרגשתי נהדר להיכנס איתו ביחד לדבר הזה".

   

  השחקן כריסטוף וולץ השיב לשאלה "האם מוזר לך לקדם סרט שאתה מגלם בו נאצי - כאן בישראל?": "זו בדיוק הסיבה שהגעתי לקדם את הסרט. אני מציע שתלכו לראות אותו ללא שיפוט מוקדם".

   

  2000  עד 2009, כל כתבות הקולנוע בזמן ynet

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טרנטינו. "אין לי את הלוקסוס לשפוט את הדמויות"
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים