שתף קטע נבחר

ישראל: דו"ח גולדסטון כותב מחדש פרק מביש

משרד החוץ מיהר להגיב לדו"ח החמור מטעם האו"ם על "עופרת יצוקה": "מזועזעים ומאוכזבים מהדו"ח המשווה בין ישראל לחמאס ונותן פרס לטרור". בירושלים שבו והסבירו כי לא שיתפו פעולה עם פעולת הוועדה בשל היותה חד צדדית. השגרירה באו"ם ל-ynet: "נחזור ונסביר גם לאוזניים האטומות, שישראל היא מדינה שומרת חוק"

"דוח גולדסטון כותב מחדש פרק מביש בתולדות המשפט הבינלאומי ובסוגיית זכותם של עמים להגן על עצמם. אנו מתייחסים אליו בהתאם". כך נמסר אחרי הצהריים (יום ג') ממשרד החוץ בירושלים, דקות לאחר שפורסם דו"ח חקירת האו"ם על הארועים במבצע "עופרת יצוקה".

  

 

"בישראל מזועזעים ומאוכזבים מהדו"ח המשווה בין ישראל לחמאס ונותן פרס לטרור", אמר דובר משרד החוץ לתקשורת ישראלית, יוסי לוי. יצוין כי התגובה לדו"ח, המחזיק 575 עמודים, ניתנה דקות ספורות לאחר שפורסם.

 

בדו"ח מואשמת ישראל בין היתר בהפרת החוק הבינלאומי וביצוע פשעי מלחמה. אצבע מאשימה עם טענות דומות מופנית גם כלפי חמאס. מרבית המסמך נוגע למעשי ישראל, אך נמתחת ביקורת על ירי הרקטות מהרצועה לעבר אזרחים ועל החזקתו של שליט בעזה שלא על פי האמנות לטיפול בשבויים.


ההריסות בעזה לאחר המבצע (צילום: AFP) 

 

"פסק הדין נכתב מראש מז'נבה והוועדה עסקה רק בגביית עדויות מסולפות וחד צדדיות נגד ישראל", האשימו במשרד החוץ. "ישראל אינה זקוקה לתזכורת חיצונית לבדיקת צדקתה ומעשיה. קל וחומר מגוף קיצוני ביותר המורכב מ-'מעצמות מוסר' דוגמת מלזיה, סוריה, פקיסטן, סומליה ודומותיהן".

 

"הדו"ח מתעלם בשיטתיות משש שנות טרור"

בירושלים טענו עוד כי הדו"ח מצטרף להחלטות אנטי-ישראליות אחרות של האו"ם, כמי שאינו מבחין בין קורבן לתוקפן "ומתעלם בשיטתיות משש שנות טרור שהמיט החמאס על תושבי הנגב המערבי והערים שסביב, כמו גם על האוכלוסיה הפלסטינית המתונה ברצועת עזה", לשון התגובה.

 

במשרד החוץ שבו והסבירו מדוע התעלמו מעבודת הוועדה ולא שיתפו עמה פעולה: "ישראל חשה כי לא תוכל לשתף פעולה עם המשלחת לאיסוף מידע בראשות השופט גולדסטון, משום שהמנדט שניתן לה היה חד צדדי באופן מפורש, והתעלם מאלפי התקפות הטילים של החמאס נגד אזרחים בדרום ישראל, אשר הפכו את המבצע בעזה להכרחי", אמר הדובר לוי.

 

"הן המנדט למשלחת והן ההחלטה שהביאה לכינונה קבעו מראש את תוצאת החקירה, העניקו לגיטימיות לארגון הטרור חמאס, והתעלמו מהאסטרטגיה המכוונת של חמאס, שניצל אזרחים פלסטינים כמחסה לביצוע התקפות טרור", טענה ישראל.

 

לסיכום, הבטיחו במשרד החוץ כי על אף ההסתיגויות מהמסמך - יש כוונה לקרוא אותו בעיון. "ישראל מחויבת לחלוטין לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי ולבדוק כל טענה לעבירה על ידי כוחותיה. עד היום פתח צה"ל בחקירתם של למעלה ממאה מקרים שבהם הועלו טענות כנגד התנהגות חייליו. רוב תיקי החקירה נסגרו, לאחר שנמצא כי ההאשמות אינן מבוססות, אך 23 חקירות פליליות עדין פתוחות וממתינות להשלמה", נמסר ממשרד החוץ.

 

דיפלומטים: פתיחה רעה לישראל בעצרת האו"ם

שגרירת ישראל באו"ם, הפרופ' גבריאלה שלו אמרה ל-ynet כי מדובר בדו"ח חמור ביותר, אך ישראל לא הופתעה ממנו. "הדו"ח הוא פוליטי וחד צדדי, שמתעלם מאלפי טילים של החמאס שגרמו למבצע בעזה. הוא מתעלם מהאסטרטגיה המובנית של החמאס של של שימוש באזרחים כמגן אנושי", האשימה שלו.

 

"באופן מפתיע מייחסים לנו שימוש באזרחים כמגן אנושי.

אני דוחה את זה מכל וכל, מתוך ידיעה של הנורמות המוסריות של צה"ל ואת ההקפדה של בית המשפט העליון", אמרה השגרירה.

 

השגרירה שלו הדגישה כי אחת מחברות הוועדה של האו"ם, פרופסור צ'ינקין, חתמה תוך כדי המבצע בעזה על מכתב ל"טיימס" הלונדוני ובו גינתה את ישראל וטענה כי המבצע בעזה לא נועד להגנה עצמית. "נעמוד על זכותנו להגנה עצמית ונחזור ונסביר גם לאוזניים האטומות, שישראל היא מדינה שומרת חוק, ומקפידה על נורמות של משפט בינלאומי", הבהירה השגרירה באו"ם.

 

מקורות דיפלומטים במטה האו"ם בניו-יורק אמרו ל-ynet כי "זו התחלה לא מבשרת טובות לישראל", לקראת הכינוס השנתי של עצרת הכללית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד החוץ. מזועזעים ומאוכזבים
צילום: גיא אסיאג
השגרירה שלו. התעלמות מטילי חמאס
צילום: שחר עזרן
גולדסטון. האשמות חמורות
צילום: CNN
מומלצים