שתף קטע נבחר

"שלושת החיילים זוהו בוודאות". תיעוד בלעדי

זיהוי הגופות המצמרר, האור הירוק לעסקת הר דב, שחרור קלפי המיקוח הלבנונים והטלפון הראשון הביתה מאלחנן טננבוים: חמש שנים אחרי עסקת חילופי השבויים, ynet מביא צילומים שטרם נחשפו ממטוס ראש הממשלה ומהבסיס הצבאי בגרמניה, שמתווכת גם בעסקת שליט

באוקטובר 2000, ימים ספורים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה, הצליח חיזבאללה לפתות את אלוף-משנה אלחנן טננבוים להגיע לדובאי לשם עריכת עסקת סמים, וחטף אותו משם ללבנון. במקביל עלה בידו לטמון מארב לסיור של צה"ל בהר דב, ובאמצעותו לרצוח ולחטוף את גופותיהם של שלושה חיילי צה"ל - עומר סוואעד, עדי אביטן ובני אברהם. הפרשה הסתיימה כשלוש שנים וחצי מאוחר יותר, בעסקת חילופין דרמטית בתיווך המודיעין הגרמני. 

 

הספר "מדינת ישראל תעשה הכל", שראה אור השבוע, חושף תמונות מהעסקה, כפי שצולמה בידי המודיעין הגרמני וצה"ל. ynet מביא לראשונה את סרטון העסקה, המתעד דקה אחרי דקה את הדרמה הגדולה בארץ ובקלן שבגרמניה - מהזיהוי הוודאי והמצמרר של החיילים, דרך האור הירוק לשחרור במתקני השב"ס ועד למסירתו של טננבוים לידיים ישראליות. כך גם נראה מקרוב התיווך של המודיעין הגרמני מבפנים - אותו ארגון ביון, העוסק היום בתיווך בין ישראל והחמאס בעניין גלעד שליט.  

 

לפני פרסום הסרטון, כינס ynet את משפחות החטופים לצפייה בו.

 

בתמורה לטננבוים ולגופותיהם של שלושת החיילים (שחיזבאללה סירב לפרט אם בין החיים הם), שחררה ישראל את מי שנחשבו ל"קלפי מיקוח" בפרשת רון ארד - מוסטפא דיראני, השייח' עובייד ו-21 אסירים לבנונים נוספים. בנוסף נתנה דרור ל-400 פלסטינים, חמישה סורים, שלושה מרוקנים, שלושה סודאנים, לובי אחד וסטפן סמירק - לוחם חיזבאללה גרמני, שנתפס בארץ בדרכו למגה-פיגוע. כן הועברו עשרות גופות של לבנונים ופלסטינים. בשלב השני של העסקה, תמורת שחרורו של סמיר קונטאר, סוכם כי נסראללה יספק מידע על גורלו של הנווט השבוי.

 

צלמים של צה"ל והמודיעין הגרמני תיעדו את מימוש העסקה בכמה

 זירות במקביל - במתקני השב"ס, מהם הוצאו האסירים הלבנונים והפלסטינים; במטוסים שהובילו את הצוות הישראלי ואת "קלפי המיקוח" של חיזבאללה לגרמניה; בנקודות ההחלפה בראש הנקרה ובמעברים עם יהודה ושומרון; ולבסוף - במתקן הצבאי בקלן, אליו הובאו גם שלוש הגופות וטננבוים.

 

בשולי אירוע ההחלפה בקלן נסגר מעגל נוסף, ישראלי עד כאב: אלוף-משנה ליאור לוטן, ראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן, החזיר אישית את מוסטפא דיראני לידי חיזבאללה - עשר שנים לאחר שבמו ידיו, כלוחם בסיירת מטכ"ל, שלף אותו מהמיטה בדרום לבנון.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישה ראשונה: טננבוים ובירן
סגירת מעגל: דיראני ולוטן
הרב הצבאי מודיע בכאב
קלפי המיקוח משתחררים
סטפן סמירק בדרך לחופש
התיעוד המלא
עטיפת הספר
מומלצים