שתף קטע נבחר

ההסתדרות: החרם יפגע דווקא בעובדים פלסטינים

איגודי העובדים בבריטניה החליטו לתמוך בחרם על סחורות ישראליות, הייצואנים זועמים, והסתדרות העובדים מגנים זאת בחריפות . נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "את ההחלטה הובילו גורמים קיצוניים"

איגודי העובדים בבריטניה החליטו לתמוך בחרם על סחורות ישראליות, במחאה על פעילות ישראל בעזה במבצע "עופרת יצוקה" וגררו תגובות חריפות מהייצואנים. "אנו מצטערים על ההחלטה שהובילו גורמים קיצוניים בארגונים המקצועיים בבריטניה", אמר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

 

ברוש, המשמש גם כיו"ר לשכת המסחר ישראל-בריטניה, אמר ש"אנו מצטערים על ההחלטה שהובילו גורמים קיצוניים בארגונים המקצועיים בבריטניה, אנו מקווים ומאמינים שממשלת בריטניה לא תקבל את המלצת האיגודים להצטרף לחרם, וכי היא תיאבק נגדו כפי שנאבקה נגד החרם האקדמי שהוטל בעבר".

"אנו יודעים שממשלת בריטניה מודעת לכך שלא זו הדרך לקדם את השלום במזרח התיכון ואת ההידברות בין הישראלים לפלשתינים", הוא הוסיף.

 

ההחלטה, שאושרה בוועידה השנתית של קונגרס איגודי העובדים בענף המסחר, קוראת להחרים מוצרים שיוצרו מעבר לקו הירוק, ולהפסיק את סחר הנשק עם חברות ישראליות. גורמים באיגודי העובדים אמרו כי החרם כולל תמרים, תבלינים, פירות וירקות, שיוצרו בהתנחלויות.

 

"אנו תומכים בחרם של הסחורות והמוצרים החקלאיים שיוצרו בהתנחלויות הלא-חוקיות, במטרה לפתח חרם צרכני ממוקד", נכתב בהודעת הקונגרס. אומנם ההודעה גינתה אף את ירי רקטות חמאס לעבר ישראל, אך לא קראה לחרם על מוצרים פלשתינים.

 

איגוד עובדי המסחר הבריטי הוא ארגון גג המאגד 58 ארגוני עובדים, ומייצג כ-6.5 מיליון עובדים בבריטניה. 

 

ההסתדרות: החרם יפגע בעובדים הפלסטינים

מההסתדרות נמסר בתגובה כי "ההסתדרות מגנה בחריפות כל חרם או ניסיון לחרם של כל איגוד מקצועי בעולם, כיוון שחרם כזה פוגע תמיד קודם כל בעובדים עצמם. במקרה הזה הוא יפגע בעובדים הפלסטינים המועסקים באותם מפעלים. חרם פוגע בסולידריות שבין עובדים במדינות העולם ולכן פסול מיסודו".

 

"יש לציין", אמרו בהסתדרות "כי ההחלטה שנתקבלה מתונה בהרבה מההחלטה הקיצונית שיוזמי החרם שאפו להעביר בעבר, כיוון שהיא אינה מחייבת את העובדים להשתתף בחרם באופן פעיל אלא רק ממליצה להם לפעול כדי שהמעסיקים יטילו אותו (מה שממילא לא יקרה). ההתמתנות בעמדת האיגודים הבריטיים הושגה הודות ללחץ שהפעילה ההסתדרות יחד עם איגודי עובדים נוספים בעולם".

 

שר התמ"ת בנימין בן אליעזר אמר בתגובה על החלטת האיגודים הבריטיים ש"אני מצר על השימוש בחרם במקום דיאלוג, חרם הוא פסול תמיד והוא יפגע בראש ובראשונה באותן משפחות פלסטיניות המועסקות במפעלים הללו. זהו נסיון חד צדדי בשימוש בנשק כלכלי לקידום יעדים מדיניים. משרד התמ"ת ימשיך לפעול נגד חרמות שכאלה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
צילום: גיל יוחנן
שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים