שתף קטע נבחר

"הכחשת השואה של נשיא איראן מאוסה ומביישת"

בנאום לרגל "יום ירושלים" השיעי שב מחמוד אחמדינג'אד ורמז כי השואה לא קרתה וכינה את הציונים "הפושעים הגדולים ביותר בהיסטוריה". שר החוץ הבריטי: דבריו מאוסים ומעידים על בורות. הצירוף בין דבריו לראש השנה היהודי רק מוסיף לעלבון

גינויים חריפים בעולם לנאום הכחשת השואה של נשיא איראן: שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, אמר הערב (יום ו') כי דבריו של מחמוד אחמדינג'אד מעידים על בורות ואילו שר החוץ הגרמני, פרנק-וולטר שטיינמאייר, אמר כי נשיא איראן "מבייש את ארצו". 

 

בנאום שנשא בטהרן לרגל "יום ירושלים" השיעי, אמר אחמדינג'אד כי "הציונים הם הפושעים הגדולים ביותר בהיסטוריה, והתנגדות אליהם היא חובה לאומית, מצווה דתית וחובה אנושית". בהתייחס לשואה אמר נשיא איראן: "אם השואה תוכננה על-ידי המערב, מדוע אתם לא מאפשרים לחקור אותה? השואה הפכה לקופסה שחורה והם לא מרשים לאף אחד לפתוח ולבדוק אותה... אם האירוע הזה כל-כך חשוב מדוע אתם לא מרשים לנו לחשוף את המציאות לכל העולם?" הוא גם שב וחזר על "הצעתו" ליהודים להגר למדינות אחרות. "העם הפלסטיני לא צריך לשלם על הפשע שלכם. מהו החטא שהפלסטינים עשו?"

 

בהודעת שר החוץ הבריטי נמסר כי הכחשת השואה של נשיא איראן "מאוסה ומעידה על בורות. הקהילה הבינלאומית חייבת להתייצב מולו. ההתפרצות הזו אינה מכבדת נושא משרה כזו. לעם האיראני יש היסטוריה ותרבות גדולה. אינני מאמין שרוב העם האיראני מעדיף לשכתב את הפרק הזה של ההיסטוריה, במקום להתרכז בעתיד. הצירוף בין דבריו של אחמדינג'אד לראש השנה היהודי רק מוסיף לעלבון".

 

שר החוץ הגרמני אמר כי אחמדינג'אד מבייש את ארצו. "ההתבטאות ששמענו היום מנשיא איראן אינה מקובלת. המתקפות הבלתי פוסקות שלו מביישות את ארצו. האנטישמיות שהוא מפגין דורשת מכולנו לגנותו. אנו נמשיך להגיב בתקיפות לדבריו בעתיד".

 

גם הבית הלבן גינה את נאום אחמדינג'אד ומסר כי זו "התבטאות שרק מוסיפה לבידוד של איראן משאר העולם". ממשלת צרפת הצטרפה לארה"ב, לגרמניה

ולבריטניה וגינתה אף היא את נאום השטנה. דובר משרד החוץ בפריז, ברנאר ולרו, אמר כי הנאום הוא "מזעזע ולא מקובל".

 

במקביל, שב והודיעו בכירים אמריקנים כי לנשיא, ברק אובמה, אין כל כוונה להיפגש עם אחמדינג'אד במהלך העצרת הכללית של האו"ם, שתתקיים בניו-יורק בשבוע הבא. שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, גינתה את "דברי השנאה" של אחמדינג'אד על השואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיליבנד. להתייצב נגד
צילום: AP
בושה לעם האיראני. שטיינמאייר
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
מומלצים