שתף קטע נבחר

אובמה: הבונוס לתוכנית - פחות פרנויה רוסית

נשיא ארה"ב הסביר בראיון ל-CBS שתוכנית הטילים באירופה לא הייתה אמורה לאיים על רוסיה, אך אמר ש"אם הוויתור עליה יוביל לפחות פרנויה מצדם, זה יהיה הבונוס"

נשיא ארה"ב מוצא יתרונות נוספים בצד תוכניתו החדשה להגנה מפני טילים. בראיון לרשת CBS ששודר היום (א') אמר ברק אובמה כי ה"בונוס" בצד אותה החלטה היא האפשרות שמנהיגי רוסיה יחושו "פחות פרנואידים" ביחסם לארצות הברית.

 

"מטרתי לא היתה לנהל משא ומתן עם הרוסים", אמר אובמה באשר לאפשרות שלחץ מצד מוסקבה הוא שהביא לשינוי בתוכניות. "הם לא מקבלים החלטות באשר לעמדתנו בנושאי הגנה", ציין.

 

ביום חמישי האחרון הודיע נשיא ארה"ב על השינוי בתוכנית ההגנה והדגיש כי בכוונתו להשתמש

בטכנולוגיות "מתקדמות יותר" כדי להגן על ביטחון המעצמה ובעלות בריתה באירופה מפני האיום האיראני. לפי ההחלטה החדשה, טילים לא יוצבו תחילה על אדמת אירופה, אלא על ספינות. כבר במעמד ההכרזה הוא אמר כי המערכת מעולם לא נועדה לאיים על מוסקבה. "מטרת הפרויקט היתה ונותרה להגן מפני איראן", הבהיר.

  

בראיון, שהוקלט בסוף השבוע, זמן לא רב לאחר שאובמה הכריז על השינוי, נשאל הנשיא באשר לעמדה הרוסית בנושא. "רוסיה תמיד היתה פרנואידית בנושא, אך ג'ורג' בוש צדק. זה לא היווה איום כלפיהם והתוכנית הזאת לא תהווה איום בעתיד".

 

"אם תוצר הלוואי של התוכנית הוא שהרוסים ירגישו פחות פרנואידים בנושא וכעת יהיו מוכנים לעבוד עמנו בצורה אפקטיבית יותר מול איום הטילים והפיתוח הגרעיני באיראן - זה יהיה הבונוס", אמר.

 

בינתיים, נראה שהרוסים עושים מאמץ לנקוט במחוות משלהם. רוסיה הודיעה בסוף השבוע על ביטול הצבתן של סוללות טילים סמוך לגבול פולין.  את ההודעה מסר סגן שר ההגנה הרוסי, ולדימיר פופובקין,

בראיון לתחנת רדיו במוסקבה. לדבריו, המהלך של הנשיא אובמה הפך את הצבתם של טילי קרקע-קרקע לטווח קצר מסוג "איסקנדר" באזור העיר קלינינגרד ל"לא נחוצה".

 

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר לאחר דברי אובמה כי מדובר בהחלטה חיובית. בשיחה עם משקיעים באתר הנופש סוצ'י שעל חופי הים השחור, אמר פוטין כי כעת הוא מצפה מארצות הברית לתמוך בניסיונן של רוסיה, בלארוס וקזחסטן להצטרף לארגון הסחר העולמי.  

 

"אני מצפה שאחרי ההחלטה הנכונה והאמיצה הזו, יבואו החלטות נוספות, כמו הסרה מלאה של ההגבלות על שינוע טכנולוגיה מתקדמת לרוסיה, ופעילות למען הרחבת החברות בארגון הסחר העולמי, כך שתכלול גם את רוסיה, קזחסטן ובלארוס", אמר פוטין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מדבדב ואובמה, בביקורו האחרון במוסקבה
צילום: AFP
"בוש צדק, זה לא היה איום"
צילום: רויטרס
מומלצים