שתף קטע נבחר

נתניהו נועד עם אובמה: רוצים לקדם את השלום

רגע לפני הפסגה המשולשת בניו-יורק, נפגש נשיא ארה"ב בנפרד עם ראש הממשלה הישראלי ועם הנשיא הפלסטיני. נתניהו אמר לאובמה כי "ישראל מבקשת לשתף פעולה עם ארצות הברית כדי לקדם את תהליך השלום". בפגישה השתתפו גם השרים ליברמן וברק

"ישראל מבקשת לשתף פעולה עם ארצות הברית כדי לקדם את תהליך השלום", זה המסר שהשמיע הערב (יום ג') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה שארכה 40 דקות במלון וולדורף אסטוריה. הפגישה הזו, שבה השתתפו גם השרים ליברמן וברק, קדמה לפגישת אובמה ואבו מאזן, ובקרוב תתקיים הפסגה המשולשת אובמה-נתניהו-אבו מאזן.

 

פגישת נתניהו ואובמה החלה באיחור קל בשל התרעת הטרור. נתניהו הגדיר את הפגישה כטובה. מפמלייתו נמסר שאובמה בירך את ממשלת ישראל על ההקלות לפלסטינים בחמשת החודשים שעברו ששיפרו את חייהם. ראש הממשלה אמר לאובמה שישראל התקדמה ועשתה צעדים לקידום המשא ומתן עם מיטשל כדי להתחיל בתהליך השלום. נתניהו התייחס גם לדו"ח גולדסטון, "זה מבחן לקהילה הבינלאומית, שאם תרצה שישראל תיקח סיכונים למען השלום, הרי שאינה יכולה למנוע מישראל להגן על עצמה".  


מימין: קלינטון, אובמה, נתניהו, ברק, ליברמן וארד (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

לפסגה המשולשת יצטרפו מהצד הישראלי גם שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הביטחון אהוד ברק, בהפגנה של אחדות קואליציונית ישראלית מול האמריקנים והפלסטינים. השניים השתתפו גם בפגישה המקדימה עם אובמה, ולצדם היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד. מהצד האמריקני, השתתפה מזכירת המדינה הילרי קלינטון. כמה שעות לאחר הפסגה, ייפגש נתניהו גם עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי.

 

אתמול זימן נתניהו את שני השרים לחדרו במלון, לאחר נחיתתו בניו יורק. השלושה נועדו עד לשעה 1:00 בלילה כדי לקבוע את נוסח העמדות שתציג ישראל בפגישות. על פי המסתמן, בשלב זה לא תציע ישראל מחווה נוספת בנושא הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ולא תתחייב לעצור את הבנייה בירושלים.

 

ברק משמש עבור נתניהו "משקולת שמאלית" בפגישות בניו-יורק. הוא תומך ביוזמת השלום הערבית וביוזמת הנשיא אובמה. ברק דחף גם בפגישות אמש להצגת מתינות ישראלית בפגישות היום, כדי להוכיח לקהילה הבינלאומית שישראל נחושה להמשיך בתהליך המדיני והצד הפלסטיני חייב להצטרף אליה.


אובמה. קודם נתניהו, אחר כך אבו מאזן (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

ליברמן, מאידך, משמש כ"משקולת ימנית", המגלה סקפטיות לגבי רצון או יכולת הצד הפלסטיני להתקדם כלל בתהליך המדיני. ליברמן תובע שלא לפגוע כלל במתנחלים, בוודאי כאשר הפלסטינים אינם מסוגלים "לספק את הסחורה".

 

הקפאה? לא יותר מ-9 חודשים

נתניהו יגיע לפגישות עם הנשיא אובמה ועם אבו מאזן בעיקר כדי לסקור את ההתפתחויות האחרונות. ראש הממשלה סבור שבמצב הנוכחי, אין כל ביטחון שניתן יהיה להתחיל במשא-ומתן ענייני עם הפלסטינים, ולכן הוא עדיין אוחז בעמדות נוקשות בכל הקשור להקפאת ההתנחלויות.

 

בין היתר, עומד נתניהו על כך שישראל לא תתחייב להקפאת הבנייה בהתנחלויות לתקופה העולה על תשעה חודשים - כשמנגד,

התביעה האמריקנית היא להקפאה בת שנה לשנה, ואילו הפלסטינים תובעים הקפאה מוחלטת ללא הגבלת זמן. גם במסגרת ההקפאה הזמנית שנתניהו מוכן להתחייב לה, הוא ימשיך להתנגד להקפאת הבנייה המשמשת לצרכי הקיום השוטף של המתנחלים, בגושי ההתיישבות הגדולים ובמזרח ירושלים.

 

נתניהו צפוי לסקור בפני אובמה ואבו מאזן את הצעדים שנקטה ממשלתו מאז הקמתה, ובהם צעדי "השלום הכלכלי", הסרת חסמים והקלות אחרות לפלסטינים, ונאום בר אילן שבו הכריז על נכונותו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בתנאי שתכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

פורסם לראשונה 22/09/2009 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואובמה בתחילת הפגישה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
לחיצת יש עם ליברמן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
לחיצת יד גם לברק
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אבו מאזן. דורש הקפאה מוחלטת
צילום: AP
מומלצים