שתף קטע נבחר

30 שנה בשלטון - עוד יום במשרד לנשיא אנגולה

ז'וזה אדוארדו דוס סנטוס הוא אחד המנהיגים הוותיקים באפריקה, שני רק לקדאפי. הוא, משפחתו ומקורביו שולטים בתעשיית הנפט, בבנקים, בתקשורת ובצבא. למרות זאת, את חגיגות 30 לשלטונו החליט הנשיא לציין בארמונו המשקיף לאוקיינוס. פרופיל על הנעשה באחת המדינות העשירות באפריקה

בלי מצעדים צבאיים, בלי חגיגות ובלי נאומים חגיגיים - סתם עוד יום עבודה. כך צויין יום השנה ה-30 לשלטונו של נשיא אנגולה, ז'וזה אדוארדו דוס סנטוס - השליט השני בוותיקותו באפריקה, וכנראה המנהיג האניגמטי ביותר ביבשת.

 

דוס סנטוס, בן 67, מעולם לא ניצח במערכת בחירות, וגם השנה הוא צפוי להימנע - שוב - ממימוש הבטחתו לקיים בחירות לנשיאות. מוקדם יותר החודש הודיעה מפלגתו כי בחירות כאלה יוכלו להיערך רק בשנת 2012. היו אלה חדשות טובות למשקיעים הבינלאומיים במדינה שופעת הנפט והיהלומים, שזוקפים לזכות דוס סנטוס את השקט, היציבות והצמיחה המהירה והעקבית מאז סיום מלחמת האזרחים ב-2002 אחרי 27 שנים.

 

אנגולה מתחרה בניגריה על עמדת יצרנית הנפט הבכירה באפריקה, והיא ניצבת במקום החמישי בין מדינות העולם בייצוא יהלומים. ובכל זאת, שני שלישים מהאנגולים חיים בעוני, וסבלנותם של רבים מהם מתחילה לאזול. "כדאי שהדברים ישתנו בהקדם", אומר מיגל אנטוניו, בן 31, המתגורר לצד דרך עפר בשכונת הפשע סמביזנגה, פרבר של הבירה לואנדה, והשכונה שבה נולד גם הנשיא. "במשך כל חיי היה לי רק נשיא אחד. ראיתי אותו ואת חבריו מתעשרים מהנפט של אנגולה, בעוד רוב העם חי בעוני".

 

הנער, הבוס

דוס סנטוס, שזכה לכינוי "הנער" כשעלה לשלטון בגיל 37, הוא כיום אחד השליטים הוותיקים באפריקה, שני רק למועמר קדאפי הנצחי מלוב. כיום מכנים אותו האנגולים בפשטות "הבוס". הוא היה שר בממשלתו של נשיא אנגולה הראשון, אגוסטיניו נטו, ומונה לנשיא על-ידי מפלגת השלטון ב-1979. דוס סנטוס מכהן גם כראש הצבא וכאחראי על מינוי שופטים בארצו.

 

בבחירות האחרונות ב-1992 ניצח דוס סנטוס בהפרש זעום, דבר שעורר מהומות דמים שנמשכו כ-10 שנים. אך כיום נראה כי שלטונו של דוס סנטוס חזק מתמיד. משפחתו וחבריו שולטים בבנקים, חברות הנפט, בתאגידי התקשורת והעיתון היחיד שיוצא במדינה, ג'ורנל דה אנגולה, נשלט אף הוא על-ידי הממשלה.

 

אך בשונה מקדאפי למשל, דוס סנטוס אינו מציין את שלטונו בזיקוקים, מפגנים אירובטיים, צנחנים ורקדנים, דוס סנטוס ציין את יום השנה השלושים לכהונתו בארמונו המשקיף לאוקיינוס האטלנטי. מה הסיבה לכך? "הנשיא רוצה שהיום הזה יחלוף מבלי שצויין, למרות ש-30 שנה בשלטון באפריקה הוא דבר שיש להתאגות בו. מה שאנו צריכים הוא יותר דמוקרטיה", סבור פרננדו מסדו, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת לואנדה.

  

יותר ממחצית מאוכלוסיית אנגולה גישה למתקנים סניטריים ברמה נאותה ותוחלת החיים הממוצעת - 38.2 - היא הנמוכה ביותר בעולם אחרי סווזילנד. דוס סנטוס הבטיח בעבר לשפר את חיי התושבים באמצעות השקעה של 50 מיליארד דולר בבניית מיליון בתים לעניים. ירידת מחירי הנפט הביאו לטרפוד התוכנית.

 

בהיעדר אלטנטיבה פוליטית, נראה כי למרות שתיקתו המופגנת של דוס סנטוס ואי עמידתו בהבטחותיו - לא יביאו לערעור מעמדו. "אין כיום במפלגת השלטון מישהו שמסתמן כיורש ומפלגות האופוזיציה מפולגות וחלשות", מספרת רעייתו של דוס סנטוס יוג'ינה נטו. "זה אומר שמרבית הציבור יצביע עבורו גם בבחירות הבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוס סנטוס. בלי מצעדים צבאיים
צילום: AFP
מומלצים