שתף קטע נבחר

משתפי קבצים בצרפת ינותקו באישור ביהמ"ש

לאחר מספר תהפוכות שעבר חוק "שלוש הפסילות", הפרלמנט הצרפתי אישר - משתפי קבצים יושעו מגלישה ברשת רק בהחלטת בית משפט. אזהרות טרום-ניתוק ישלחו כבר ב-2010

הפרלמנט הצרפתי אישר אתמול (ג') הצעת חוק לפיה משתפי קבצים המפרים זכויות יוצרים עשויים למצוא את עצמם מנותקים מהרשת. זאת לאחר שיקבלו שתי אזהרות מספקית האינטרנט שלהם, וכפוף לאישור בית המשפט.

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, היה ממקדמי החוק בנוסחו המקורי, לפיו תוקם רשות חדשה שתעקוב אחרי הורדות בלתי חוקיות, עם סמכות לנתק את הגישה לאינטרנט למפירים סדרתיים.

 

הצעת החוק, המכונה "חוק שלוש הפסילות" מתגלגלת בצרפת כבר מספר חודשים. נוסח מחמיר יותר שלה אושר בצרפת בחודש מאי, אולם נפסל על ידי בית המשפט לחוקה במדינה בחודש יוני בגלל שהוא בלתי חוקתי. המתנגדים לחוק טענו כי ניתוק גולשים פגוע בחירויות ובחופש הביטוי של הגולשים.

 

לפני חודשים אושרה בסנאט הצעת הנוסח החדש שהציגה שרת המשפטים מישל אליוט-מארי, מעביר את ההחלטה על ניתוק של גולש מהרשות במדינה, לבתי המשפט שיוכלו גם להטיל קנס של עד 300,000 יורו על הגולש, או לשלוח אותו למאסר של שנתיים לכל היותר.

 

כעת החוק עבר את האישור הסופי ברוב של 258 תומכים מול 131 מתנגדים. הדובר של סרקוזי מסר כי אזהרות יישלחו כבר בתחילת 2010. 

 

לאחרונה עלתה הצעה דומה בבריטניה על ידי הממשלה. על פי ההצעה גולשים שיורידו סרטים, מוזיקה או קבצים בלתי חוקיים ינותקו מהאינטרנט. שר האוצר במדינה, סטיבן טימס, אמר שהמהלך יאפשר לנקוט ב"אמצעים מהירים וגמישים יותר" על מנת להילחם בפיראטיות ברשת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעצור משתפים. סרקוזי
צילום: AFP
מומלצים