שתף קטע נבחר

האיש, הגלימה והג'ט לג - מי אתה מועמר קדאפי?

שליט לוב כבש את ניו יורק עם תלבושות מרהיבות, אוהל הבדואי ונאום באורך שעה וחצי באו"ם. "יש לו אגו ענק, התקשורת מזריקה לו חיים" הסבירה מומחה, וליוצאי לוב יש הסבר פשוט יותר לתופעה: "ההבדל בין גאונות לשיגעון לא גדול"

אחרי 40 שנים בשלטון העולם חשב שהוא ראה כבר הכול מצד המנהיג הפרובקטור של לוב. אלא שמועמר אל-קדאפי מצליח להפתיע מחדש, פעם אחר פעם: אתמול הוא הוכיח לעולם שוב מי צוחק אחרון, כשהעלה מופע באורך כשעה וחצי מעל במת העצרת הכללית של האו"ם, הטיח האשמות לכל עבר, ושיבש את לוח הזמנים המדוקדק של העצרת.

 

העולם נוטה להתייחס לקדאפי כאל קוריוז, אבל במולדתו הוא זוכה להערכה רבה. מחד, הוא הצליח להוציא את לוב מרשימת 25 המדינות העניות בעולם, וזקף את קומתה של האומה הלובית כולה.

מנגד מדובר בדיקטטור אכזר שמדכא ביד רמה את זכויות האדם בארצו. 

 

"הייתי מדמה את קדאפי למייקל ג'קסון של עולם הפוליטיקה", אומרת פרופ' יהודית רונן, מומחית ללוב מאוניברסיטת בר-אילן. "אדם שהוא מופע שלם, שנמצא כל הזמן באור זרקורי התקשורת, וכשאלו מוסטים למקום אחר הוא ידאג ליצור את הכותרות כדי לא לתת לתקשורת לשכוח אותו לרגע", הסבירה.

 

קדאפי זוכה לרוב ליחס מזלזל, אך מנגד כל פעולה שלו מעוררת עניין. "הוא טיפוס צבעוני, התקשורת אוהבת טיפוסיים צבעוניים – והוא יודע את זה. תכסיסן צמרת, אקרובט רציני שיודע להתנהל בצורה אופטימלית מול התקשורת. הנאום אתמול היה רק אחד מאותם נאומים צבעונים שלו, שכוללים תמהיל של דברים ביזאריים והזויים לצד דברים מעשיים", אמרה רונן.

 

אך מדוע מתעקש המנהיג להציג את עצמו כפרובקטור בלתי נלאה? "קודם כל, יש לו אגו ענק וצורך אדיר להיות במרכז העניינים", טוענת פרופ' רונן. "קדאפי שלא נמצא תחת אור הזרקורים הוא קדאפי כבוי. התקשורת מזריקה לו חיים. כלי התקשורת בלוב, הנמצאים כמובן בשליטתו, מדווחים תמידית על כל תזוזה שלו, על כל התייחסות בינלאומית עליו. בדרך זו הוא מצליח גם להישאר במרכז העניינים בתוך לוב עצמה".


נאום בלתי נגמר. אתמול בעצרת הכללית (צילום: AFP)

 

פרופ' רונן מסבירה כי 40 שנות שלטון הפכו את קדאפי ליחיד במינו. "הוא המוהיקני האחרון בהרבה מובנים, בין השאר בזה של דור המנהיגים הערביים שעלה לשלטון בעקבות מלחמת ששת הימים. מאז ראינו בעולם הערבי כל מיני וריאציות של משטרים איסלאמיסטיים מלכותיים, אבל לא רואים תופעה כזו של מנהיג-מלך-דיקטטור ששולט ביד רמה. חלק גדול מאוכלוסיית לוב נולד לתוך מציאות בה קדאפי שווה שלטון, הם לא מכירים מציאות אחרת".

 

בשנים האחרונות נדמה שקדאפי זוכה לעדנה מסויימת. לנאומו בפני עצרת האו"ם קדם ביקור מסוקר באירופה ואף שמועות על שיחות חולין עם אובמה. "בשנות ה-90 לוב הייתה תחת השפעה של סנקציות בין לאומיות קשות מאוד. קדאפי לא יכל להגיע למערב ולכן היה הרבה פחות באור הזרקורים. הוא יכל לצאת מגבולות לוב רק דרך מעבריים יבשתיים או ימיים והרי לא מלך כמוהו יטלטל את עצמו בספינה כדי להגיע לאירופה".

 

המפנה ארע לפני חמש שנים, עם פתיחת משפטם של הנאשמים בפיצוץ מטוס פן-אם מעל העיירה לוקרבי שבסקוטלנד. "הסנקציות הושעו, ומאז קדאפי מפצה על השנים שאבדו. המערב, שצריך את לוב בגלל הנפט שלה וההשקעות הכלכליות, מחזר אחריו, מאפשר לו להגיע לביקורים, וקדאפי, כיאה למלך, מתנהג בהתאם עם הפמליות, האוהלים, הגלימות והאביזרים שלא היו מביישים שום דוגמניות-על", הוסיפה. 


מפגינים מחוץ לבניין האו"ם בעת נאומו (צילום: AFP)

 

מאז יצא קדאפי בשנת 2002 בהכרזה מפתיעה על התפרקות לוב "מכל הנשק להשמדה המונית המצוי ברשותה", העולם כבר לא רואה בו כאיום - כל היותר כבדיחה. אולם לשלטונו גם צד אפל. "הוא לא ליברל דגול, לא בדיוק שוחר זכויות אדם", אומרת פרופ' רונן. "הוא אדם שמחזיק ביד רמה בשלטון ומדכא את הפוליטיקה מבפנים. לוב היא מדינת נפט עם הכנסות אדירות. הוא היה יכול ב-40 שנותיו להביא את המדינה לשגשוג כלכלי ופוליטי. מצד שני יש שם חינוך מאוד מתקדם, ביעור בערות והתייחסות למעמד האישה ולרווחת הילדים. אי אפשר להגיד שהכול שחור".

 

יחסו של האיש לישראל ידוע, אך לגבי היהודים קדאפי רב-סתירות. "נכון להיום אין יהודים בטריפולי. גם כשקדאפי עלה לשלטון הקהילה הציונית עלתה ברובה כבר לארץ", אומר פדהצור בנעטיה, יו"ר עמותת "אור שלום" לשימור מורשת יהודי לוב בבת-ים. "היחס שלו כלפי היהודים אמביוולנטי, מצד אחד הוא קורא פעם אחר פעם ליהודי טריפולי לחזור למדינה. מצד שני, בפועל,

הוא לא נתן ליהודים בעלי דרכון ישראלי להיכנס, רק ליהודים בעלי דרכון איטלקי. זה חלק מהמדיניות המשוגעת שלו. תקרא לזה גאונות, תקרא לזה שיגעון - מה שבטוח הוא שאי אפשר לנתח את האיש הזה. ההבדל בין שיגעון לגאונות הוא לא גדול, ולדעתי הוא נוטה יותר לכיוון של חכם מאשר מטורף".

 

בנעטיה נזכר בסיפור שיכול אולי לשפוך אור על יחסו של השליט לקהילה, שיש הטוענים כי אמו הייתה יהודייה וכי דודתו חיה עד מותה בנתניה: לפני כחמש שנים, כשהיא בערוב ימיה, עברה היהודייה האחרונה בלוב להתגורר באיטליה. "היא הייתה יהודייה מבוססת אך חולה, שאנשיו של קדאפי מצאו ברחוב. הוא לקח אותה תחת חסותו והיא עברה להתגורר בבית האבות של משפחת קדאפי, שמיועד לאנשים הבכירים במדינה שהשלטון חפץ ביקרם. "קדאפי בעצמו הטיס אותה לרומא במטוסו הפרטי. שנתיים לפני כן, נפטרה יהודייה שמשפחתה ביקשה להטיס את ארונה לקבורה באיטליה. קדאפי נענה ושוב העמיד לצורך כך מטוס, סיפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מעל בימת האו"ם
צילום: AFP
פרופ' יהודית רונן. מועמר קדאפי-ג'קסון
בנעטיה. שורשים יהודים?
צילום: ליה בנעטיה
מומלצים