שתף קטע נבחר

גרמניה: מבית "האח הגדול" לצמרת השלטון

הפוליטיקאי שהופיע ב"אח הגדול" ויצא מהארון ביום ההולדת ה-50 של מרקל, צפוי להיות סגן הקנצלר ושר החוץ של גרמניה. במסיבת עיתונאים לאחר ההישג של מפלגתו דרש מכתב ה-BBC לדבר גרמנית. הכירו את הלץ שהפך את עורו

אנגלה מרקל אמנם הצליחה להיבחר מחדש לתפקיד הקנצלרית, אך המנצח הגדול של הבחירות הכלליות של גרמניה הוא ללא ספק מנהיג המפלגה הליברלית (FDP), גידו וסטרוולה, השאפתני והצבעוני. הוא יהיה להומוסקסואל המוצהר שהגיע הכי רחוק עד היום בפוליטיקה הגרמנית. וסטרוולה, בן 47, צפוי על-פי הערכות למלא את תפקיד שר החוץ בממשלה שמרקל הבטיחה שתושבע עד ליום השנה ה-20 לנפילת חומת ברלין - 9 בנובמבר.

 

לאחר 11 שנים שבהן שהתה מפלגתו הימנית במצעה הכלכלי במדבר הפוליטי, היא צפויה להיות שותפתה של מפלגת השלטון בקואליציה. מפלגת "הדמוקרטים החופשיים" התחזקה בכמעט 5 אחוזים וגרפה 14.6 אחוזים מהקולות.  


וסטרוולה ובן-זוגו. פוליטיקה וכיף (צילום: AP)

 

וסטרוולה היה למנהיג המפלגה הראשון בגרמניה שיצא מהארון, והוא עשה זאת ב-2004, במסיבת יום הולדתה ה-50 של אנגלה מרקל, לשם הגיע עם בן זוגו, איש העסקים מייקל מרונץ. כשנשאל אם ההומוסקסואליות שלו עלולה להוות חיסרון במגעים עם מדינות מסוימות, השיב: "ההחלטה את מי אנו שולחים כנציגי הממשלה מבוססת, מבחינתנו הגרמנים, רק על הסטנדרטים הפוליטיים והמוסריים".

 

אפשר אולי ללמוד משהו על אופיו של הכוכב העולה בשמי הפוליטיקה הגרמנית מתקרית עיתונאית ראשונה שרשם יום אחרי הבחירות, כשכתב של רשת ה-BBC הבריטית שאל אותו באנגלית שאלה במסיבת עיתונאים. וסטרוולה השיב לו בגרמנית: "אנחנו נמצאים בגרמניה". הכתב לא הרפה ופנה אליו שוב באנגלית, בבקשה שישיב בגרמנית לשאלתו ונענה: "בבריטניה מצפים מאנשים לדבר אנגלית וזה אותו הדבר בגרמניה, מצפים שאנשים ידברו גרמנית".

 

אחרי שהתעלם משאלת הכתב - שתהה אם מדיניות החוץ תשתנה אם יוענק לו התיק - הוא הבהיר לכתב, למען הסר ספק, כי "אשמח להיפגש עמך לכוס תה אחרי מסיבת העיתונאים, ואז נוכל לדבר רק באנגלית - אך אנחנו בגרמניה כאן". יש הרואים בסגנון שלו משב רוח מרענן, ונראה שבינתיים הצליח לחזק את משיכתה של מפלגתו ולקרוץ במיוחד לצעירים.

 

וסטרוולה הגדיר פעם את סגנונו כפוליטיקה כייפית (Spasspolitik). אבל לעתים, הלצותיו של השיגו תוצאות לא רצויות עבורו, ויש שרואים בו פשוט ליצן. בין תעלוליו, הופעה ב"אח הגדול" הגרמני וציור הספרות 18 על סוליות נעליו (שיעור התמיכה שביקש להשיג בבחירות הקודמות, ב-2005). הוא גם נסע בקמפיין הקודם באוטובוס צהוב "גידו-מוביל", ורק חיזק את המוניטין שלו כ"ג'וקר".  


מרקל תשמור על הכסא, בעזרת הכוח העולה של הליברלים (צילום: AP)

 

הפוליטיקאי בן ה-47, יליד בון, עשה שיעורי בית והחליט לאמץ תדמית רצינית יותר. אם לשפוט לפי התוצאות, זה השתלם מאוד. הוא עורך דין במקצועו וידוע בכישורי הרטוריקה שלו. הוא נבחר לבית התחתון של הבונדסטג לראשונה ב-1995 והיה למנהיג מפלגתו ב-2001 - האיש הצעיר ביותר אי פעם שהתמנה לתפקיד במפלגה הזו. תחביביו כוללים הליכה לקונצרטים, קריאה, איסוף אמנות עכשווית, כדורעף חופים ורכיבת אופניים בהרים.

 

מפלגתו הליברלית (FDP) תומכת בכלכלת שוק חופשי, ומעוניינת לקצץ מסים, תשלומי רווחה ואת הוצאות הממשלה. בקמפיין, קרא וסטרוולה לקצץ 50 מיליארד דולר ממסים, כפליים ממה שמרקל העזה להציע לקהל.

 

ה-FDP גם מעוניינת להוציא מגרמניה את ראשי הקרב הגרעיניים של ארה"ב המוצבים בה, ולחזור מהכוונה לבטל את תחנות הכוח הגרעיניות.

 

דווקא בסוגייה של הכוחות הגרמנים המוצבים באפגניסטן, הפך מנהיג הליברלים לתומך נלהב בהשארת הכוחות של ארצו יחד עם הכוחות הבינלאומיים האחרים.

 

וסטרוולה, שכמו סילביו ברלוסקוני האיטלקי מקפיד להופיע עם שיזוף תמידי, התעקש לקראת הבחירות שהוא מוכן לשבת בממשלה ושימיו כלץ של הפוליטיקה הגרמנית מאחוריו. "כמובן שעשיתי כמה טעויות כשהייתי צעיר, אך אדם מתגבר ומתפכח", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית. אתמול, אחרי פרסום המדגמים המחמיאים, אמר: "אנו יודעים שמעל לכל, משמעות הדבר היא אחריות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההומוסקסואל שהגיע הכי רחוק בפוליטיקה הגרמנית
צילום: רויטרס
מרקל. השותפה החדשה
צילום: AFP
מומלצים