שתף קטע נבחר

העבודה מאיימת להתנגד לקיצוץ; בש"ס מתלבטים

השרים הרצוג ושמחון הודיעו כי יתנגדו להצעה לקצץ שני מיליארד שקל ממשרדי הממשלה במתכונתה הנוכחית, ואיימו כי גם שאר שרי העבודה ינהגו כמותם. גם בליכוד הרוחות לא שקטות - בעיקר מכיוון סער

תוכנית האוצר לקצץ כשני מיליארד שקל מתקציב המדינה כנראה לא תעבור בשקט: שרי מפלגת העבודה מאותתים היום (ד') כי בכוונתם להתנגד לקיצוץ, ולהצביע נגדו בממשלה. בין היתר, הבהירו היום שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג ושר החקלאות שלום שמחון כי במצב העניינים הנוכחי הם יצביעו נגד הקיצוץ, ואיימו כי ייתכן ששרי המפלגה כולם ינהגו כמוהם.

 

יו"ר ועדת הכספים: עניין הקיצוץ לא מקובל עליי

 

השר הרצוג אף מתח ביקורת על כך שהשרים לא קיבלו לידיהם את הצעת הקיצוץ, ובה פירוט של הקיצוצים המתוכננים. "זוהי דרך מוטעית", אמר.

"מדיניות של הנחתות אינה מקובלת וראוי היה שבנושא כה חשוב תהיה התייחסות רצינית מול השרים".

 

עדיין לא ברור כיצד יצביע יו"ר המפלגה ושר הביטחון אהוד ברק, שמשרד הביטחון שתחתיו אמור לקבל, לצד משרד הבריאות, את הכספים שיקוצצו מהמשרדים האחרים.

 

גם בש"ס שומרים על עמימות בשאלת הקיצוצים. בכירים בלשכתו של יושב-ראש המפלגה, שר הפנים אלי ישי, אמרו כי מתקיימות עמו שיחות, "אך הוא עדיין לא קיבל החלטה - לא בעד ולא לאינתיפאדה נגד". בכירים בממשלה העריכו שלא מן הנמנע כי גם שרי ש"ס יתנגדו לקיצוץ.

 

גם בתוך הליכוד, מפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, זועמים כמה מהשרים על הכוונה לקצץ בתקציב. בולט שר חינוך, גדעון סער, הנערך למאבק ציבורי נגד הקיצוץ בתקציב משרדו, שעלול להיפגע בצורה המשמעותית ביותר אם יוחלט לקצץ בתקציב. ממשרד החינוך נמסר השבוע כי "תקציב פעולות המשרד קוצץ ב-70% בעשור האחרון. פגיעה נוספת תגבה מחיר יקר מהמדינה בעתיד". 

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הודיע לשר האוצר יובל שטיינית שיתנגד לקיצוץ. "כל העניין לא מקובל עליי", אמר גפני בצאתו מפגישה עם שטייניץ. "לא אהבתי גם את התוכן של הקיצוץ וגם את הדרך שבה הוא נעשה. צריך לעשות דברים כאלה בצורה מסודרת, תוך הידברות, ולא בהנחתות שכאלה".

 מיד לאחר שנודע על ההצעה לקיצוץ רוחבי של כ-2 אחוזים בחלק מהמשרדים, היא זכתה לביקורות נוקבות מצד שרים רבים ומספסלי האופוזיציה. גורמים פוליטיים רבים אמרו ל-ynet עוד טרם שנודעו פרטי הקיצוץ בכל אחד מהמשרדים כי צפוייים מאבקים סביב המהלך.

  

באוצר הסבירו כי הקיצוץ בתקציב נועד לכסות הוצאות לא צפויות בסך 2 מיליארד שקל בשנה הקרובה, כדי למנוע את פריצת מסגרת התקציב הדו-שנתי. ההוצאות הבלתי צפויות הן מימון רכישת החיסון נגד שפעת החזירים והכנת מערכת הבריאות לטיפול במחלה. בנוסף, קיימות הוצאות ביטחון חריגות שהוקדמו עקב הערכות מצב מודיעיניות והיערכות העורף לחירום, לנוכח האיומים הקיימים על ישראל.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג. "מדיניות של הנחתות"
צילום: גיל יוחנן
ישי. עדיין לא קיבל החלטה
צילום: גיל יוחנן
סער. "מחיר יקר,
צילום: פלאש 90
מומלצים