שתף קטע נבחר

בדואים הפגינו: לא נותנים לנו מים כדי שנעזוב

"הבדואים בנגב צמאים למים ולהכרה", נכתב על שלטים שנשאו מאות מפגינים בדואים ויהודים בנגב. אחד המפגינים הזהיר: "אם יעיזו לעלות על אדמותינו, לא יהיה טוב"

מאות בדואים ויהודים הפגינו אחרי-הצהריים (שבת) באזור צומת גורל, במחאה על כך שלטענתם המדינה אינה מחברת את תושבי הכפרים הלא מוכרים למים. כמו כן הם טוענים שגוזלים את אדמותיהם.

 

ההפגנה התנהלה בשקט יחסית, לעומת ההפגנה שהתקיימה לפני כשבועיים. המפגינים צעדו מאזור צומת להבים לצומת גורל בשיירה שכינו "שיירת מים". הם נשאו שלטים שקראו: "הבדואים בנגב צמאים למים ולהכרה" ו"המדינה וקק"ל שודדי אדמות".


הבדואים מבקשים חיבור למים (צילום: הרצל יוסף)

 

אחד המפגינים, נורי אל-עוקבי, אמר ל-ynet: "מדינת ישראל מונעת מאנשים מים, כדי לאלץ אותם לעזוב ליישובי ריכוז הקבע של הבדואים. הרשויות פתחו במלחמה לנשל אותנו מאדמותינו ולהעביר אותן לקק"ל. אנחנו לא יהודים, אז איפה המקום שלנו? העתיד של ילדינו? המצב חמור, אני חש לבד מול מדינת ישראל. אם יעיזו לעלות על אדמותינו, לא יהיה טוב וכל הבדואים יתגייסו כדי למנוע את הדבר".

 

נועם תירוש, רכז פורום דו-קיום בנגב שהשתתף בהפגנה, אמר כי הוא מאמין שניתן לשנות את המציאות באמצעות מאבק משותף של יהודים וערבים: "אנחנו בדיוק עברנו את חודשי הקיץ ועדיין אזרחים של מדינת ישראל אינם מחוברים לשום תשתית מסודרת. המדינה, באמצעות קק"ל, עושה הכול כדי להתנכל לבדואים ולהשתלט על אדמותיהם באופן ברוטלי".

 

יוסף אבו זייד אמר כי המפגינים צועקים "עד כאן": "ירשנו את הקרקע מאבות אבותינו ואין לאיש רשות לגעת בה. אני מקווה שנצליח. בכוונתנו להמשיך את הפעילות הציבורית ולהמשיך להפגין בצורה חוקית. אנחנו נפנה לערכאות המשפטיות. אנחנו חיים במדינה זו ואנחנו אזרחיה ורוצים לתרום לה, אבל צריך גם לתת לנו להקים כפרים ולחיות את חיינו. המציאות הזו כיום גורמת לאי נעימות גדולה בין הבדואים ליהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה היום בצומת גורל
צילום: הרצל יוסף
מומלצים