שתף קטע נבחר

פדויי שבי על הקלטת: זה רגע משמח עבור השבוי

"ראיתי בזה אז נקודת אור ואני מניח שגם לגלעד זה רגע שמח" סיפר ל-ynet אורי אהרנפלד, שנשבה במלחמת יום כיפור וזכה שקולו יישמע בישראל, כמו גלעד שליט. לעומתו, צביקה ורד שנפל בשבי הסורי באותה מלחמה, לא זכה להעביר אות חיים: "רציתי, חלמתי על זה. הדבר הכי קשה למשפחה הוא שאין מידע"

החשיבות של אות החיים מהשבי: פדויי שבי רבים צפו בקלטת הווידאו של גלעד שליט ונזכרו בתקופה בה הוחזקו במדינות ערב. בשיחה עם ynet סיפרו כמה מהם כי מדובר ברגע שמח עבור השבוי.

   

תמונות ראשונות של גלעד בשבי - כותרות אחרונות:

 

אורי אהרנפלד, שנפל בשבי המצרי במלחמת יום כיפור, סיפר ל-ynet על התחושות של שבוי, שזוכה להעביר מסר למשפחתו. "ראיתי בזה אז נקודת אור ואני מניח שגם לגלעד זה רגע שמח. מוציאים אותך מצינוק, ואז אתה מתמלא בתקווה שהדברים שנערכים באמת יגיעו לארץ. זה רגע משובב נפש מבחינתי".

 

קולו של אהרנפלד, שהיה בן 20 כשנפל בשבי הושמע ברדיו קהיר, שלא במסגרת עסקה, אלא כחלק מהתעמולה המצרית. "לא ידעתי כלום, אבל קיוויתי שהדברים יגיעו למשפחה שלי, שידעו שאני מדבר ונושם". הוא סיפר שבשבי היה בצינוק וכדי להקליט את דבריו - הוא הוצא ממנו וזכה לדבר עם שוביו. "היתה שעה של חופש מהצינוק. אנשים לא מבינים מה זה, זה עולם ומלואו".

 

אהרנפלד מאמין, שכמו שהכתיבו לו את דבריו, גם שוביו של גלעד שליט אמרו

לו מה להגיד. "אין ספק שהדברים מוכתבים לו, אין ספק שהכל מבויים מ-א' ועד ת'. הוא יושב בבידוד, נתון לשליטה של השובים שלו, לא שולט בשום דבר, וגם לא עצמאי".

 

אבל, לדברי אהרנפלד, שישב בשבי המצרי שלושה חודשים, הדבר הכי חשוב בקלטת הוא אות החיים: "אני חושב שזה הדבר הכי חשוב מבחינתנו, מבחינת השבויים שמבינים עניין. פחות חשוב איך הוא נראה, כי אין ספק שהכול מוכתב ומבויים. הוא לבש בגדים חדשים שיצאו מהניילונים". הוא גם הביע תקווה, ששידור הקלטת יביא להתפתחות במשא-ומתן: "מה שחשוב זו דרישת השלום, שהיא חיה מהימים האחרונים. נראה לי לפחות שזה תחילתו של תהליך רציני, אמיתי ביננו ובין החמאס, מתוך תקווה שיהיה לזה המשך".

 

שבוי בסוריה: "חלמתי על קלטת"

לעומת אהרנפלד, שזכה לאותה הקלטת שמע, צביקה ורד שנפל בשבי הסורי באותה מלחמה, לא זכה להעביר מסר למשפחתו. "רציתי, חלמתי על זה. נפלתי בשבי אחרי כמה ימי מלחמה, כבר ידעתי שמראיינים אנשים ורציתי לשדר את הסימן הזה, אבל הדבר לא הסתייע. ידעתי שהדבר הכי קשה למשפחה הוא שאין מידע. הם לא יודעים מה קורה לי".

 

ורד ישב שמונה חודשים בשבי, ולאחר מחצית הזמן הועבר מידע לישראל כי הוא נמצא בסוריה. "אצלנו, המידע הראשון הגיע אחרי ארבעה חודשים וחצי.

על חלק מהאנשים לא היה מידע. כשהמידע שאני חי הגיע לאשתי - כבר לא היה חשוב מתי חוזרים. זה היה שולי. היה גם ברור שחוזרים. מה שאני מניח שברור למשפחת שליט".

 

על האפשרות להעביר מסרים בקלטת, אמר ורד: "קודם כל גלעד צעיר מאוד, הוא נפל בגיל הרבה יותר צעיר ממה שאני הייתי. הוא מונחה על-ידי מי שמצלם אותו. הוא מת לשלוח איזשהו מסר או סימן, כדי שאמא שלו תדע שזה הוא - איזה חיוך מיוחד. בסך הכל אני חושב שהוא הצליח להעביר את המסר בסדר". לדבריו, הוא לא יודע למה גלעד שליט העלה את נושא הטיול ברמת הגולן. "רואים שהוא מתרגש ובמילים מסוימות הקול קצת נשבר, הוא חייך פעם או פעמיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי אהרנפלד. היה שבוי במצרים
ורד. חלם על קלטת
גלעד שליט. שבוי בעזה
מומלצים