שתף קטע נבחר

התפרעויות בי-ם; הר הבית נסגר, עוכב בכיר בפתח

בעקבות קריאות "לבוא ולהגן על ההר", סגרה אותו המשטרה והציבה כוחות בעיר העתיקה. מיד לאחר מכן פרצו מהומות בעיר. כ-150 ערבים שיידו אבנים ובקבוקים ליד שער האריות פוזרו לכיוון ואדי ג'וז, שם המשיכו ליידות אבנים. שני שוטרים נפגע קל, ונעצרו חמישה מפרי סדר. חאתם עבד אל-קאדר עוכב לחקירה

המשטרה נקטה צעדים בניסיון להרגיע את המצב בירושלים - אך התוצאה היתה הפוכה. זמן קצר לאחר שהמשטרה סגרה את הר הבית לכניסת מבקרים ומתפללים והציבה כוחות משטרה ברחבי העיר העתיקה, החלו הבוקר (יום א') כ-150 ערבים להשליך אבנים ובקבוקים ריקים לעבר כוחות משטרה במעלה מוטה גור, סמוך לשער האריות. המתפרעים פוזרו לכיוון שכונת ואדי ג'וז שמצפון לעיר העתיקה, שם המשיכו ליידות אבנים עד לפיזורם. שני שוטרים נפגעו קל מאבנים, אחד מהם טופל במקום ושני פונה לבית החולים. נעצרו חמישה מפרי סדר.

 

המשטרה גם עצרה במזרח ירושלים את כמאל חטיב, מראשי התנועה האיסלאמית בצפון. חטיב נעצר בוואדי ג'וז בחשד להסתה ולניסיון לארגן תהלוכה לא-חוקית במזרח העיר. הוא הועבר לחקירה. ראש השב"כ, יובל דיסקין, סייר באזור הכותל המערבי וקיבל סקירה ממפקד מחוז ירושלים. 

 

מוקדם יותר היום, סגרה משטרת ירושלים את הר הבית, הן לכניסת מבקרים והן לכניסת מתפללים מוסלמים. לטענת המשטרה, המקום נסגר עקב קריאה שנפוצה במזרח העיר "להגיע ולהגן על ההר".

 

השוטרים עיכבו לחקירה את בכיר הפתח, חאתם עבד אל-קאדר. בעקבות ההחלטה, נפרשו כוחות גדולים של משטרה ומג"ב בסמטאות העיר העתיקה, סביב מתחם הר הבית, במטרה למנוע כל ניסיון להפר את הסדר. אולם כאמור, דווקא אז החלו ההתפרעויות. בכוונת המשטרה להביא את עבד אל-קאדר וחטיב לבית משפט השלום בעיר, כדי לבקש את הארכת מעצרם.

 

במסגד אל-אקצה עצמו נמצאים כמה עשרות מתפללים. אוטובוסים עם מתפללים ערבים שיצאו מצפון הארץ להר הבית, נעצרו בדרכם על ידי כוחות משטרה והוחזרו צפונה. מנהל המסגד, שייח' מוחמד חוסיין, קרא הבוקר מתוך המסגד לאומה הערבית והמוסלמית ולארגונים הבינלאומיים "לרסן את ממשלת הימין הקיצונית ששיחררה את הרסן לקבוצות הקיצוניות שחולמות לשים אבן פינה דמיונית למקדש הדמיוני שלהם בו. הפריצה למסגדים תהיה חציית קווים אדומים ותבעיר את האזור, המסגדים הם רק למוסלמים על פי אלוהים".

 

החלטת המשטרה התקבלה בעקבות הפצת הקריאות בתקשורת הפלסטינית, גם אמש ובמהלך הלילה. יש לציין כי במהלך חול המועד סוכות, אחד משלושת הרגלים, מגיעים לירושלים מבקרים יהודים רבים, בין היתר לעיר העתיקה ובמיוחד לכותל המערבי. מחר בבוקר צפויה להתקיים בכותל ברכת כהנים, וזו רק מוסיפה למתיחות.  


שוטרים הדפו את המפגינים לוואדי ג'וז (צילום: גיל יוחנן)

 

בפעם הקודמת שהושמעו קריאות לבוא ולהגן על הר הבית, בערב יום הכיפורים, הדבר הביא לפריצת הפרות סדר אלימות עם עליית קבוצה של מבקרים להר, באישור ובליווי המשטרה. התיירים הותקפו על-ידי קבוצה של כ-150 פלסטינים שיידו לעברה אבנים. הקבוצה חולצה מהמקום על ידי המשטרה, אך בעקבות האירוע הזה החלו בעיר הפרות סדר קשות שנמשכו במהלך החג. בסיכומו של היום נפצעו קל כ-20 שוטרים, שמחציתם פונו לבתי החולים בעיר. כן נעצרו כ-30 מפרי סדר.

 

בימים האחרונים קראו גורמי דת ברשות הפלסטינית, וכן בכירים פלסטינים מאזור ירושלים, בראשם חאתם עבד אל-קאדר, וכן ראשי התנועה האיסלאמית בישראל, למתפללים ולמוסלמים להגיע בהמוניהם למסגדי אל-אקצה "כדי להדוף ניסיונות של המשטרה לאפשר כניסת קבוצות יהודיות לתוך המתחם".

 

עבד אל-קאדר, שהיה בעבר יועצו של ראש הממשלה סלאם פיאד לענייני ירושלים, אף הזהיר כי מסגד אל-אקצה צפוי לקרוס באופן איטי בעקבות עבודות החפירות שמבצעת ישראל מתחת למסגדים. כן בלטו אתמול דבריו של ראש הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, שאמר אתמול כי "אם ניאלץ לבחור בין ויתור על מסגד אל-אקצה ללהיות שאהידים, אנו בוחרים להיות שאהידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה נערכת
צילום: גיל יוחנן
הר הבית
צילום: רויטרס
צילום גלי תיבון
עבד אל-קאדר. "אל אקצה צפוי לקרוס"
צילום גלי תיבון
העימותים במזרח ירושלים בערב יום כיפור
צילום: AFP
מומלצים