שתף קטע נבחר

זירת הקניות

דלק דלק תרדוף

לאחר 11 שנות עבודה, ובהתלהבות סוחפת, חושף סרט תיעודי חדש למה אמריקה מכורה לנפט ולאן זה הוביל אותה. ג'וש טיקל, היוצר, משוכנע שהוא יודע מה צריך לעשות ושאפשר לשכנע האמריקנים לצרוך אחרת את האנרגיה שלהם

ג'וש טיקל הוא דון קישוט מודרני. את הסוסה הנאמנה הוא החליף במסחרית שמונעת בשמן טיגון, ובמקום להילחם בתחנות רוח הוא נלחם למענן. האויב שלו – ההתמכרות האמריקנית לנפט, ובמקום להניף חרב הוא מנופף בסרטו החדש "דלק" ובחזון ירוק. 

 

טיקל מסביר שמטרתו היא לשרטט את ההיסטוריה של ההתמכרות האמריקנית לנפט, לבחון את משבר האנרגיה ולהראות איך כל אחד מאיתנו יכול לשנות את האופן שבו הוא צורך אנרגיה. הוא רוצה להראות שהאופן בו אמריקה נוהגת כיום מנצל לרעה את המשאבים הטבעיים, בדרך שמובילה לא רק למשבר סביבתי אלא גם כלכלי. בדרך הוא מנסה לחשוף גם את הקשר המדהים והחשאי בין תעשיית הרכב האמריקנית, תעשיית הנפט והממשלה - קשר שאולי מסביר למה נקלעה אמריקה למצב בו היא נמצאת.

 

"'אמת מטרידה' חשף בפנינו גילויים מדהימים אודות ההתחממות הגלובלית. עכשיו סרט אחד מציע את הפיתרון" – מצהיר סרטון ה"בקרוב" של הסרט. יומרני ומטיף? כנראה, אבל ההתלהבות של טיקל סוחפת וקשה להאשים אותו, אחר שהשקיע אלפי דולרים ו-11 שנים ביצירת הסרט, ואחרי שנוברים קצת בהיסטוריה האישית שלו.  

 

 

טיקל בן ה-34 נולד בלואיזיאנה, אחד ממוקדי תעשיית הנפט האמריקנית. הוא מספר שבסביבת ביתו היו לא פחות מ-150 מפעלים פטרו-כימיים. "ראיתי איך לא מעט בני משפחה שלי סובלים ממחלות, לוקים או מתים מסרטן בגלל זיהום האוויר", הוא סיפר לאחרונה ל-CNN. "לאימי היו תשע הפלות...".

  

"בית זיקוק ממוצע פולט לאוויר קוקטייל של כ-8,000 תרכובות כימיות; רק כ-50 נבחנו עד כה מדעית, ורובן התברר גורמות סרטן", הוסיף טיקל, "כך שהושפעתי מהדבר הזה מגיל צעיר וזה עודד אותי ללכת ולחפש דרכים אחרות להפיק אנרגיה".

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

כל זה הוביל את טיקל לצלול לעומק לסוגיית השימוש בביו-דיזל הרבה לפני שאחרים ראו בו מקור אנרגיה חלופי. הוא קנה קרוואן דיזל משנת יצור 1986 והסב אותו לנסיעה על דלק צמחי. הוא "חרש" את אמריקה ועורר סקרנות גדולה, ולכן החל לתת הרצאות ולנסוע בעולם בחיפוש אחר טכנולוגיות אנרגיה חלופיות. הסרט הוא ניסיון שלו להביא את תורתו לקהלים גדולים עוד יותר והוא זכה לשבחים ואשתקד לפרס "חביב הקהל" בפסטיבל "סאנדנס" כסרט התיעודי הטוב ביותר.

 

"אני רוצה שאנשים יצאו מהסרט מחוזקים", הוא אומר, "... שיצויידו במידע ותובנות חדשות. כי גם אם אתה חושב שאתה יודע על הנושאים הללו, אחרי הצפיה בסרט יש לך זווית ראיה והבנה שונה לחלוטין של העניין".

  

  • ניתן להוריד גרסה מקוצרת (35 דקות) של הסרט מאתר curriculumhub.com – תוכנית הלימוד הירוקה הראשונה בקוד פתוח בארה"ב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסוד המלוכלך של אמריקה. כרזה הסרט "דלק"
באדיבות thefuelfilm.com
דלק להמונים. שמן טיגון. טיקל והמסחרית שלו
באדיבות thefuelfilm.com
מומלצים