שתף קטע נבחר

איתור יועץ משפטי: הוועדה מפוצלת בנושא הפיצול

ועדת האיתור התכנסה לישיבה ראשונה, בצל אי-הבהירות סביב תוכנית נאמן לקיצוץ הסמכויות. ח"כ יריב לוין תומך: "העמדה בנושא היא קריטריון חשוב למועמדים"

הוועדה לאיתור יועץ משפטי לממשלה התכנסה היום (ב') לישיבתה הראשונה כדי להתחיל ולדון במועמד שיחליף את מני מזוז. חבריה עדיין לא יודעים האם יבחרו מועמדים לתפקיד כפי שהוא היום, או שסמכויות היועץ יפוצלו ויקוצצו, כפי שיוזם שר המשפטים, יעקב נאמן.

 

על הוועדה נמנים חמישה אנשים יושב הראש, שופט בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור; נציג לשכת עורכי הדין עו"ד אייל רוזובסקי; נציג האקדמיה, פרופסור אייל בנבנישתי (שלא בא הפעם בשל נסיעה לחו"ל); נציג הממשלה, שר המשפטים לשעבר משה נסים; ונציג הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד.

 

הוועדה צריכה להגיש עד סוף דצמבר, כחודשיים לפני תום כהונתו של היועץ המשפטי הנוכחי, שלושה מועמדים, מהם תבחר הממשלה את יורשו של מזוז.  השר נאמן מתכוון להגיש אחרי החג לממשלה הצעת החלטה לפיצול הסמכויות, אך לא ברור אם זו אמנם תתקבל, ואם כן - כיצד בדיוק תתבצע הרפורמה.

 

חברי הוועדה חלוקים בדעותיהם לגבי שאלת הפיצול: לוין ונסים תומכים ביוזמה, והשלושה האחרים מתנגדים. יש לציין כי המועמדים שעליהם יוחלט חייבים להיבחר ברוב של ארבעה חברי ועדה לפחות. הישיבה הראשונה עסקה בסדרים ובקריטריונים להצגת מועמדות.


עו"ד אייל רוזובסקי, היום. "אף אחד לא יודע מה יהיה" (צילום: ירון ברנר)

 

השר לשעבר נסים: "המאבק בשחיתות יועצם"

ח"כ לוין אמר היום ל-ynet עם כניסתו לישיבה כי "אחד הקריטריונים החשובים הוא דעתו של כל מועמד לנושא פיצול הסמכויות, כיוון שהוא זה שיוביל את המהלך בפועל". לדבריו, "אני מניח שהממשלה תקבל החלטה בעניין בשבועות הקרובים".

 

שר המשפטים לשעבר נסים התייחס גם הוא לסוגייה הבוערת ואמר כי "הפיצול יגביר במימדים שלא תוארו את המאבק בשחיתות, מימדים שלא התקרבנו אליהם. עצמאות התפקידים תהיה ברמה הגבוהה ביותר. ראוי לא להלך אימים בנושא זה".

 

עו"ד אייל רוזובסקי הוסיף: "התפקיד של הוועדה הוא לבחור את המועמד הטוב ביותר. כרגע אין פיצול ואף אחד לא יודע מה יהיה. אני חושב שצריך לקיים את תפקידנו על פי המצב הקיים, אני מעריך שחלק חשוב מעבודת הוועדה יהיה להיפגש עם שר המשפטים נאמן".

 

בדיון היום דנו חברי הוועדה בסדרי עבודתה. בעוד שלושה שבועות תתקיים הישיבה הבאה ואז יעלו החברים את שמות המועמדים לתפקיד היועץ המשפטי הבא.

 

לאחר מכן ישאלו המועמדים ששמם עלה האם הם מעוניינים בתפקיד.

 אם הם יענו בחיוב, אז הם יתבקשו להעביר קורות חיים לחברי הוועדה, ובפניהם הם יעברו ראיון. בסופו של הליך יעלו חברי הוועדה שלושה שמות, כאשר שר המשפטים והממשלה יצטרכו לבחור מועמד אחד. בנוסף לחברי הוועדה, רשאים גם שר המשפטים וראש הממשלה להציע מועמדים משלהם שייבחנו גם הם על ידי הוועדה. ארבעה חברי ועדה צריכים להמליץ על מועמד כדי שזה "יעלה לשלב הבא".

 

חברי הוועדה מתכוונים להיפגש בשבועות הקרובים עם שר המשפטים, כדי שיפרוש בפניהם את המתווה אותו הוא מתכנן, כדי שיוכלו להתאים את המועמד לדרישות התפקיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יריב לוין. בעד הפיצול
צילום: ירון ברנר
השר לשעבר נסים. "לא להלך אימים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים