שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: לא לחצנו על אבו מאזן בעניין גולדסטון
  בממשל אובמה דחו טענות כאילו הופעל לחץ על אבו-מאזן לדחות את הדיון במסקנות הדו"ח - אך הדגישו מה עומד בראש סדר העדיפויות. "לא ביקשנו להתעלם מהדו"ח, אך גם לא להפוך אותו למכשול למטרה העיקרית", אמר דובר מחלקת המדינה

  סערת גולדסטון: הממשל האמריקני הכחיש אמש (יום ב') את הטענות לפיהן הפעיל לחץ על נשיא הרשות הפלסטינית למשוך את הדיון במסקנות דו"ח גולדסטון במועצת זכויות האדם בז'נבה. בוושינגטון מודים כי ישראל יכולה לחקור בעצמה את ההאשמות, והבהירו כי טיפול בינלאומי בדו"ח יפגע בהתקדמות התהליך המדיני, עליו עמל בחודשים האחרונים השליח מיטשל.

   

  "אני לא מקבל את התיאור שלכם של לחץ. יש לנו חששות רצינים בקשר להמלצות הדו"ח ועם חלק מהאשמות", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית,

  איאן קלי, כשנשאל על הדיווחים שחוללו סערה ברשות הפלסטינית.

   

  לטענתו, חקירת מסקנות הדו"ח יכולה להתבצע על ידי ממשלת ישראל. "לישראל יש מוסדות שיכולים לטפל בהאשמות הללו, וכמובן שאנחנו מאיצים בישראל להתמודד עמן", אמר קלי. עם זאת, הוא הדגיש כי קידום התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים הוא העומד בראש סדר העדיפויות של ממשל אובמה.

   

  "אנחנו לא רוצים שהדו"ח יסיט אותנו מהמטרה העיקרית והיא להתמודד עם הסיבה הבסיסית לאירועים הטרגיים של חודשי ינואר האחרון, וזה היעדר שלום אזורי ובר קיימא בין הישראלים והפלסטינים. אנחנו לא אומרים שצריך להתעלם מהדו"ח אבל אנחנו לא רוצים שהדו"ח עצמו יהפוך למכשול למטרה העיקרית", הבהיר.

   

  קלי אף טרח לשבח את התנהלות ההנהגה הפלסטינית בנושא - שספגה ביקורת חריפה בתוך הרשות. הוא הביע "הערכה לגישה הרצינית של הפלסטינים
  לנושא המאוד קשה הזה. אנחנו מכבדים את ההחלטה הזו לעכב את הדיון על הדו"ח לתאריך מאוחר יותר כדי להישאר ממוקדים במטרה העליונה", ציין. 

   

  הדובר נשאל גם האם הקונסול האמריקני בירושלים העביר לאבו-מאזן מסר לפיו עליו לוותר על הדיון בדו"ח - אולם התחמק ממתן תשובה. "אנחנו לא מגיבים על פגישות בנושאים דיפלומטים סודיים וחילופי דברים בין דיפלומטים שלנו לבין נציגי הרשות הפלסטינית. אני אומר שאנחנו היינו מאוד כנים לגבי עמדתנו שעלינו להתמקד בפתרון הסכסוך", הבהיר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן. קיבל מסר?
  צילום: AP
  מיטשל. לא לקלקל את המאמצים
  צילום: AFP
  מומלצים