שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עיכוב נוסף בהקמת הקרן למפעלים במצוקה

  השכירים לא יוותרו גם החודש על חצי יום חופש. הסיבה לעיכוב: מחלוקות בין הצדדים על תנאי ההלוואות. מפעלים שיקבלו את הסיוע יתחייבו שלא לפטר עובדים למשך פרק זמן מסוים, אולם טרם הוחלט מהו פרק הזמן הרלבנטי

  עוד דחייה בפעולת הגבייה המתוכננת ממשכורות השכירים. ל"כלכליסט" נודע כי גם באוקטובר לא יגבה המוסד לביטוח לאומי מהעובדים ומהמעסיקים חצי יום חופש לטובת מפעלים במצוקה. הגבייה, שתוכננה להתבצע בספטמבר, נדחתה בעבר בחודש וכעת נדחית שוב. נובמבר הוא היעד החדש, אך ייתכן שהגבייה תתבצע בדצמבר.

   

   

  אחד הנושאים העיקריים שטרם הוסדרו הוא תניית אי-פיטורים שלא נכללה בתנאים הראשוניים של הקרן. באוצר ובהסתדרות דורשים כי מפעלים וחברות שיזכו
  בסיוע הקרן יתחייבו שלא לפטר עובדים למשך פרק זמן מסוים. טרם הוחלט מהו פרק הזמן הרלבנטי, וכן אם הדבר יחול על כל העובדים או רק על מפעלים שבהם עובדים מאורגנים.

   

  ועדה המורכבת משמונה נציגים ממשרדי התמ"ת והאוצר, מהתאחדות התעשיינים ומההסתדרות אחראית להקמת הקרן. לאחרונה סיימה הוועדה לגבש המלצות סופיות להפעלת הקרן, אולם ההמלצות שהועברו למשרד האוצר טרם אושרו על ידיו בשל מחלוקת בנוגע לכמה תנאים. טרם הוכרעה זהות הגופים הפיננסיים שייתנו בפועל את ההלוואות. כמו כן, טרם הוסדרו נושאי המיסוי הנוגעים להפעלת הקרן.

   

  נציגים של רשות המסים ממחלקת שומה, המחלקה המקצועית והכלכלית, נפגשו עם נציגים של המעסיקים וההסתדרות כדי לדון במנגנוני הגבייה של חצי יום החופש. הסוגיה העיקרית שנידונה היא אם הוויתור על חצי יום חופש ייחשב תרומה, אף שמדובר בתרומה מאולצת, או שייחשב סוג של מס (סיווגים שונים מבחינת מס הכנסה).

   

  בשלב זה יישבו הנציגים של הרשות ויגבשו תשובות. תשובה סופית בעניין תינתן ככל הנראה לאחר סוכות. גביית יום חופש מעוררת בעיה מיסויית, בעיקר בנושא הפרשות המעביד. הוועדה פועלת כעת עם רשות המסים ובוחנת אם אפשר להכיר בחצי יום החופש כהוצאה מוכרת, אולם הדבר יחייב עיגון במסגרת תקנות של הכנסת.

   

  אחד התנאים שהוסכמו בין הגורמים השונים הוא סכום ההלוואות המרבי שתיתן הקרן - עד 25 מיליון שקל בריבית פריים פלוס 2.5%-3%. בשבועות הקרובים, לאחר שיסוכמו תנאי ההפעלה, עתיד לצאת מכרז לאיתור חברה מלווה שתמפה את העסקים שפונים לקרן ותבחן את היתכנות התוכנית העסקית שיציגו.

   

  קרן הסיוע לעסקים היא תולדה של הסכמות המעסיקים, העובדים והממשלה במסגרת עסקת החבילה במשק. לפי ההסכמות, שגובשו כבר לפני יותר מחצי שנה, הביטוח הלאומי אמור להפחית שווי של רבע יום חופשה ממשכורתו של כל עובד, והסכום יועבר לטובת קרן סיוע למפעלים במצוקה. יום חופשה של שכיר מסתכם ב-400 שקל בממוצע.

   

  לקרן יצטרף סכום דמי ההבראה שהופחתו לעובדים בחברות הממשלתיות וברשויות המקומיות שאינן נסמכות על תקציב המדינה. בסך הכל עתידה הקרן לעמוד על כמיליארד שקל. 

   

  בהכנת הכתבה השתתפו נעמה סיקולר, מיקי פלד והדר קנה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  גם החודש, לא ירד חצי יום חופש
  צילום: גבי מנשה
  מומלצים