שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: החסינות לברלוסקוני מנוגדת לחוקה

ראש ממשלת איטליה צפוי לעמוד בפני תביעות שחיתות, אחרי שבית המשפט פסק כי החוק שחוקק אינו עולה בקנה אחד עם החוקה. דוברו: ההחלטה פוליטית, בכוונתו להמשיך בתפקידו

לא מעל החוק. בית המשפט העליון באיטליה פסק אחר הצהריים (יום ד') כי חוק שחוקק ראש ממשלה, סילביו ברלוסקוני, המעניק לו חסינות משפטית, אינו עולה בקנה אחד עם החוקה. כך מסר מקור משפטי במדינה. ביטול החוק מהווה מכה קשה לברלוסקוני וממשלתו, שכן הוא צפוי להוביל לחידוש ההליכים המשפטיים נגדו.

 

דוברו של ברלוסקוני כינה את ההחלטה "פוליטית" ואמר כי בכוונתו להמשיך בתפקידו. "מדובר בפסיקה שנובעת ממניעים פוליטיים, אבל ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני, הממשלה והרוב בפרלמנט ימשיכו למשול, כפי שעשו מאז אפריל 2008".

 

אחד הצעדים הראשונים בהם נקט ברלוסקוני עם היבחרו לכהונה שלישית כראש ממשלה בשנה שעברה, היה לחוקק חוק המעניק לו חסינות מפני תביעה כל עוד הוא מכהן בתפקיד. ההשלכות המיידיות של החוק היו השעיית ההליכים המשפטיים נגד איל התקשורת בן ה-73. לחוק הודבק הכינוי "חוק אלפאנו", על שמו של שר המשפטים שקידם אותו לפני כשנה.

 

התובעים בתיקים נגד ראש הממשלה ערערו לבית המשפט לענייני חוקה בטענה שהחסינות לא עולה בקנה אחד עם עקרונות החוקה האיטלקית, שאחד מהם קובע שכל האזרחים שווים בעיני החוק. כעת, המשפטים נגד ראש הממשלה ברלוסקוני ייפתחו ככל הנראה מחדש.

 

שתי פרשות מרכזיות בהן ההליכים נגד ברלוסקוני יימשכו כעת הן "פרשת מילס",

בה הואשם ברלוסקוני כי בשנת 1997 שילם 600 אלף דולר לעורך הדין הבריטי דייוויד מילס, בתמורה למתן עדות שקר לטובתו בשני משפטים שהתנהלו נגדו. בחודש פברואר נגזרו על מילס ארבע וחצי שנות מאסר. השנייה קשורה לאי סדרים בגביית אגרה על-ידי רשת הטלוויזיה "מדיה סט" שבבעלותו.

 

ברלוסקוני טוען כי רודפים אותו מאז שנכנס לפוליטיקה לפני 15 שנים וכי החוק מסייע לו למשול בלי "הסחות דעת". שלשום פסק בית משפט באיטליה כי על חברת האחזקות שבבעלות ברלוסקוני לשלם מיליארד דולר בגין פיצויים בגין השתלטות לא-חוקית על חברת פירסום בשנת 1990. ברלוסקוני טען כי פסיקה זו נובעת ממניעים פוליטיים. "אני נדהם לחלוטין, זה אבסורד משפטי", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברלוסקוני. מעמדו ייחלש
צילום: AFP
מומלצים