שתף קטע נבחר

רב-כימאית

האם לכלת פרס נובל, לרב שכונה או למגישת חדשות תובנות כבדות משקל יותר מאשר לאינסטלטור או לקונדיטור. האם יש הבדל בעניין זה בין זוכה בפרס נובל לבין מעשן נובלס? אסף וול מציע למדענים ולרבנים לא להתערב בנושאים שלא התמחו בהם

כדי לתת תוקף לדברי בהמשך, היית מייעץ לכל אחד מהקוראים לבצע ניסוי צנוע ודל עלויות. ראשית, גש אל האדם הקרוב למקום מגוריך המתהדר בתואר "רב". לאחר שתדרוש בשלומו ובשלום הרבנית, הצג לו שאלה. לא משנה איזו שאלה ולא חשוב באיזה תחום. מייד תגלה שכבוד הרב ישלוף תשובה בכל נושא. פילוסופיה, פסיכולוגיה, החלפת ממיר קטליטי של טויוטה. מובטח לך כי הרב יידע הכל ואפילו מבלי לפתוח ספרים או להתייעץ בחבר טלפוני.

 

הרבנים יודעים הכל מסיבה פשוטה: לגבי רבים מהם התורה מקיפה את כלל הידע האנושי. לכן ייקל עלינו למצוא רבנים הדנים בנושאים שאין להם בם יד ורגל. פעם, כשעוד היתה לי סבלנות, האזנתי לא אחת לרבנים שהתפלפלו בנושאי פילוסופיה או היסטוריה ותנוכי סמרו. אך הנה התברר הערב כי רבנינו נמצאים בחברה טובה. המשובחה ביותר שבנמצא, זוכה אמיתית בפרס נובל.

 

טעות מרה ביצעה הפרופ' יונת וגרמה לענף הכימיה נזק חסר תקדים. כעת יאסרו בבתי הספר המזוהים עם הימין ללמד על אותם ריבוזומים. כפי שלייבוביץ' נשכח ובקרב הציבור נשאר רק הביטוי "יודונאצים", כך יהפך גם הריבוזום לעמוד תווך באמנת החמאס.

 

כך או כך, לישועה שכזו לא ציפו הרבנים. מסתבר כי ממש כמותם, גם תחומי התמחותה של פרופ' יונת חובקי עולם. הרי אין מדובר בסוגית שיחרור אסירים עם ריבוזומים על הידיים, אלא בסוגייה אתית-פוליטית מובהקת.

 

כאן המקום לשאלה: האם לזוכה בפרס נובל, לרב שכונה או למגישת חדשות תובנות כבדות משקל יותר מאשר לאינסטלטור או לקונדיטור. האם יש הבדל בעניין זה בין זוכה פרס נובל לבין מעשן נובלס? שוב, פרופ' יונת קיבלה את התואר ואת הפרס בשל עיסוקה בתחום הכימיה ולא בענף האתיקה. אם כך, מה הזכות שראתה לעצמה ללמדנו דבר בענייני שחרור מחבלים?

 

ובכן, הפרופ' הנכבדה נשאלה בנושא והביעה את דעתה הפרטית. לו היו שואלים אותי על ענייני ריבוזומים אף אני הייתי מטיב לענות. יפה יפה הייתי מסביר על אותה גלקסיה רחוקה אשר ריבוא זומבים ירוקים מאכלסים את כוכביה.

 

בנוסף, את משקל היתר לדברים המובאים בתקשורת נתן הציבור. חישבו לרגע, האם בכוחה של העל-כימאית לשחרר מחבלים? אנו, ההדיוטות, עושים לעתים את הקישור הבלתי מתבקש בין תחום אחד לאחר. אם הדובר מצטיין בתחום אחד, ודאי כדאי להאזין לתובנותיו גם בתחומים אחרים. האם נהג משאית, או לחילופין פרוקטולוג, היה מחלץ מאתנו את אותן תגובות זעם שהופנו כלפי כלת הפרס החסודה? ודאי שלא.

 

הציבור זועם משום שעל מעצבי דעת קהל שכאלו מוטלת אחריות. האחריות לנהוג בשיקול דעת ובממלכתיות שכן הם מייצגים דבר מה גבוה יותר. בעיני הדיוטות כמוני יש לדבריהם משקל, אף אם אינם מבינים דבר וחצי דבר בתחומים שמעבר למדשאות מכון וייצמן.

 

לכן הייתי מייעץ לכלל ה"מומחים" שלא להידחף לעניינים לא להם. התערבותם של סופרים וכימאים בנושאי פוליטיקה חסרת טעם באותה המידה בה מנסים רבנים להסביר את סודות הבריאה. ועצה חינם גם לאנשי התקשורת: חדלו מלהמעיד רבנים ומדענים בשאלות מכשילות. לכל הפחות, נסחו אותן בצורה שתפנה לשני התחומים של מדע והלכה. לדוגמא: מדוע הקפות שמחת תורה בקהילות שמושבן מדרום לקו המשווה, לעולם תיסובנה כנגד כיוון השעון?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלת פרס נובל
צילום: רועי תורג'מן
מומלצים