שתף קטע נבחר

ועדת הכספים מתנגדת לקיצוץ בתקציב הממשלה

יו"ר ועדת הכספים עומד בראש מתנגדי הקיצוץ הרוחבי עליו החליטה הממשלה בהיקף של 2 מיליארד שקל. הסיבה: הקיצוץ יפגע בסכומים שהתחייב הליכוד להעביר לשותפות בקולאליציה

יישום קיצוץ הרוחב בתקציב, עליו החליטה הממשלה בין יום כיפור לסוכות – מתעכב בגלל שאין רוב לאישורו בוועדת הכספים, בעיקר מקרב שותפות הליכוד בקואליציה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), עומד בראש מתנגדי הקיצוץ במתכונתו המוצעת, ומסרב להעמידו על סדר היום של הוועדה. הסיבה העיקרית להתנגדותו של גפני היא הפגיעה שצפוי הקיצוץ להסב לסכומים שהתחייב הליכוד לתת לשותפות בהסכמים הקואליציוניים.

 

 

גפני הביע את מורת רוחו מהקיצוץ, בעיקר בתקציבי החינוך ותקציבי הישיבות, כבר בפגישה שקיים עם שר האוצר, יובל שטייניץ, ערב סוכות. גפני הציע לשר לממן את צורכי הביטחון ומימון החיסון נגד שפעת החזירים, בעודפים שהתקבלו מתקציב 2008. בגלל החג ויציאת השר למושב השנתי של קרן המטבע הבינלאומית באיסטנבול, הם סיכמו לשוב ולהיפגש באמצע השבוע במטרה למצוא פשרה במחלוקת.

 

תוכנית האוצר: לקצץ 300 מיליון שקל מתקציב הישיבות

באמצעות קיצוץ הרוחב, שהיקפו 2 מיליארד שקל, מבקש האוצר לקצץ כ-300 מיליון שקל מתקציבי הישיבות. גפני מתקשה להתפשר בסוגיה זו, שהיא מבחנו הפוליטי הראשון בתפקידו מול המחנה החרדי. יעקב ליצמן, שהתמודד מולו על ראשות הוועדה, טוען בשיחות פנימיות כי האוצר לא היה מעז לפגוע בתקציבי הישיבות לו הוא היה זה שעומד בראש ועדת הכספים.

 

בכוונת גפני להקשות על האוצר בכל הקשור באישור הבקשות הרבות לשינויים בתקציב שהחלו להגיע לוועדה כחודש לאחר אישור התקציב הדו-שנתי. עד כה זכו הבקשות לאישור כמעט אוטומטי בהיעדר כלים לבדיקת נחיצותם.

 

גפני לא מסתפק בהסברים של נציגי אגף התקציבים ובכוונתו לזמן גם את נציגי המשרדים הנוגעים בדבר כדי לשמוע את עמדתם. בין השאר הוא מוטרד מהתופעה החוזרת שהשינויים לא נכנסו בבסיס התקציב בעת הכנתו. המכון הישראלי לדמוקרטיה תקף באחרונה את ועדות הכספים לדורותיהן, שלטענתו, פעלו בקטע זה יותר כחותמת גומי של האוצר.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים