שתף קטע נבחר

שמיניסטים סרבנים 2009: "לא נשתתף בדיכוי"

גם השנה הפיצה קבוצת נערים מכתב נגד השירות בצה"ל. "הכיבוש הוביל את הצבא הישראלי להפר פעם אחר פעם את האמנות הבינלאומית שישראל חתומה עליהן", הם כתבו

מאז שנת 1970, אז הוצג לראשונה "מכתב השמיניסטים" שקרא לעומדים בפני שירות צבאי שלא להתגייס לצה"ל, מציגים אחת לכמה שנים תלמידי י"ב חדשים את גירסתם למכתב - וכך אירע גם השנה.

 

כ-80 צעירים, מרביתם בני-נוער, חתמו על מכתב השמיניסטים 2009, הקורא לצעירים העומדים בפני גיוס שלא לשרת בצה"ל. בין היתר נכתב: "אנו בנות ובני נוער יהודים וערבים מכל רחבי הארץ מצהירים שנפעל נגד מדיניות הדיכוי של ממשלת ישראל בשטחים הכבושים ובשטחי מדינת ישראל ועל כן נסרב לקחת בפעולות אלו, המתבצעות בשמינו על-ידי צבא הגנה לישראל".

 

השמיניסטים כתבו עוד כי "הכיבוש הוביל את הצבא הישראלי להפר פעם אחר פעם את האמנות הבינלאומית שישראל חתומה עליהן, את החלטות מוסדות האו"ם, את עקרונות הדין הבינלאומי ואף את חוקי היסוד של ישראל עצמה".

 

בסיום המכתב, שלא זכה לתמיכה גדולה, נכתב: "הסירוב שלנו להיות חיילים של הכיבוש נובע מהנאמנות שלנו לערכינו ולחברה הסובבת אותנו, והוא חלק מן המאבק המתמשך שלנו למען שלום ושוויון, מאבק שאופיו היהודי-ערבי מוכיח את האפשרות של שלום וחיים משותפים".

 

"בגלל עוולות הכיבוש"

"המכתב רץ משנת 1979, הניסוח משתנה כל שנה בהתאם לשמיניסטים שכותבים אותו - אבל הנסיבות הן לצערי אותן נסיבות", אמרה ל- ynet עמליה מרקוביץ' בת 18 ממושב אביחיל, אחת מיוזמות המכתב.

 

"אנחנו נשלח את המכתב לראש הממשלה, לשר הביטחון

 ולאנשי ציבור רבים כמו שר החינוך", היא אמרה. המכתב עצמו, לדבריה, לא מתייחס באופן ישיר לאירועי מלחמת לבנון השנייה או מבצע עופרת יצוקה, אלא קורא לשמיניסטים להשתמט משירות צבאי בגלל "כל מה שקורה באופן יומיומי בצה"ל. עוולות הכיבוש הקטנות והגדולות כולן יחד".

 

למרות שטרם התגייסה, מרקוביץ' מחשיבה את עצמה כ"סרבנית לעתיד". לדבריה, היא ועוד שלושה מחבריה החתומים על המכתב, מתכוונים ביום גיוסם ללכת לכלא הצבאי עד שישוחררו מהצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרקוביץ'. אותן נסיבות
צילום: ירון ברנר
מומלצים