שתף קטע נבחר

בצוואת האדמו"ר: הרב גרוסמן יתמודד לרבנות י-ם

ל-ynet נודע כי כמה ימים לפני שנפטר קרא האדמו"ר מלעלוב לרב יצחק דוד גרוסמן להתמודד לתפקיד רבה של ירושלים. גרוסמן, שרואה בכך את צוואת רבו, צפוי להודיע בימים הקרובים על מועמדותו. פרשנים: "הוא ייקח את זה בהליכה"

קרוב לעשרה רבנים אשכנזים שוקלים להתמודד לתפקיד רב העיר ירושלים, אך פרשנים חרדים מעריכים כי מועמדות אפשרית של הרב יצחק דוד גרוסמן תטרוף את הקלפים ו"הוא ייקח את זה בהליכה". אז האם הרב הססגוני ממגדל העמק אכן יעלה על כס הרבנות בבירה? ל-ynet נודע כי בכוונת גרוסמן להודיע בקרוב על הצטרפותו למירוץ, זאת משום שהוא רואה בכך את מימוש צוואתו של רבו, האדמו"ר מלעלוב, שבתקופה האחרונה הפציר בו להתמודד עד שנפטר בפתאומיות בליל יום הכיפורים.

 

במשך שנים רבות נהג הרב גרוסמן לבקר מעת לעת את האדמו"ר, הרב שמעון נתן נטע בידרמן, ולהתייעץ עמו בעניינים שונים. בחודשים האחרונים נידונה בשיחותיהם האפשרות שיגיש מועמדות לרבנות ירושלים והאדמו"ר אמר כי "זה דווקא רעיון טוב מאוד". גרוסמן, שנטה עד אז שלא להתמודד, שמע דברים דומים גם בפגישותיהם הבאות, שבאחת מהן אף אמר רבו "אל תחשוש. אתה צריך להיות הרב בירושלים ואתה תהיה הרב בירושלים".

 

השיא היה זמן קצר לפני פטירת האדמו"ר מלעלוב, באחד הטישים שערך לחסידיו. הוא פנה אל הרב גרוסמן, שהיה ביניהם, ושאל: "כמה זמן אתה במגדל העמק - 40 שנה? זה מספיק. עכשיו אתה צריך לעבור לירושלים". גרוסמן ביקש לשוחח איתו שוב כדי להסביר לו את ההתלבטות ואת הצדדים לשלילה, אולם בינתיים נפטר האדמו"ר ומאז הוא רואה בכך את צוואתו.

 

בשנים 1993 ו-2003 סומן הרב יצחק דוד גרוסמן כמועמד מוביל לתפקיד הרב הראשי לישראל, בעיקר בזכות הפופלאריות הרבה לה זכה בציבור ובגוף הבוחר את הרבנים, אולם אביו, הרב ישראל גרוסמן, אסר עליו להתמודד לתפקיד הממלכתי בשל התנגדותו לציונות. לפני כשנתיים נפטר גרוסמן האב ובציבור החרדי רואים בכך צוואה שתחייב את בנו גם בבחירות הבאות.

 

בסביבת הרב גרוסמן סבורים כי אין ללמוד מכך שהאב התנגד גם לכהונה כרב העיר בירושלים – אף שגם זהו תפקיד ממלכתי. "הרבנות ירושלים זה משהו אחר", הסבירו, "החרדים אף פעם לא התייחסו לזה כמשהו 'ציוני' אלא כתפקיד רבני נחשב ובעל השפעה, אפילו יותר מהרבנים הראשיים". גם הרב עובדיה יוסף, המעודד את גרוסמן להתמודד, אמר לו כי שמע מאביו שנימוקיו אינם בהכרח רלוונטים למקרה זה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב גרוסמן. יטרוף את הקלפים?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים