שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המפיק הטורקי: החיילים בסדרה - לא של צה"ל

  למרות שקשה לפספס את מדי הזית, סמלי משטרת ישראל ודגלי פלסטין, בשיחה עם ynet טוען מפיק הסדרה "הפרדה" שעוררה סערה כי החיילים שיורים בפלסטינים תמימים אינם בהכרח ישראלים. "אנחנו אוהבים את הישראלים", אמר סלצ'וק צ'ובנוגלו, אך לא שכח להזכיר: "במבצע 'עופרת יצוקה' נהרגו 300 ילדים. זה הגיוני"?

  אחרי שהעימות המדיני הגדול הגיע למסך הקטן, עם סדרת טלוויזיה שבה נראים חיילי צה"ל יורים בילדים פלסטינים תמימים, מפיק הסדרה מבקש להבהיר: אני בכלל אוהב ישראלים. "הסיפור סביב הסדרה עשה המון רעש וחשוב לי להבהיר שאין לנו שום דבר נגד ישראל", הוא אמר היום (ה') בשיחה עם ynet. לדבריו, לשלטון באנקרה אין מעורבות בתכני הסדרה והוא לא מתחרט בעקבות הסערה שגרם. ממלאת מקום השגריר הטורקי צפויה להגיע בצהריים לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים.

   

  המפיק הראשי של הסדרה "אייריליק" (הפרדה) שמשודרת בערוץ הממלכתי TRT1, סלצ'וק צ'ובנוגלו, הסביר: "בסדרה יש שישה פרקים העוסקים בסיפור אהבה שנרקם בין חייל לנערה פלסטינית. הסדרה עוסקת בפלסטין ובאהבה". לדבריו, "המדים הם לא מדי צה"ל, רק דומים. גם לצבא הטורקי והאמריקני יש מדים כאלה".

   

  2 דקות מתחילת הסרטון: "חייל" יורה למוות בילדה פלסטינית

   

  בתחילת כל פרק בסדרה נכתב במפורש שלא מדובר בסיפור אמיתי אלא בבדיה, הוא מדגיש. "ברור שחייב שזה יהיה אמיתי מספיק בשביל הצופים,

   אבל לא מדובר באותם מדים. נורא חשוב לי להדגיש שאנחנו אוהבים את האנשים בארץ. אנחנו אוהבים את הישראלים.

   

  "אנחנו יודעים שישראל לא עושה את הדברים האלו, אבל יש קבוצות קטנות שעשו דברים כאלו לפעמים, הרגו ילדים ודברים כאלו. עליהם עשינו את הסדרה, לא על ישראל ישירות". בהמשך הוא שאל בעצמו "האם הסדרה משקפת את המציאות?" - וענה: "במבצע 'עופרת יצוקה' 300 ילדים נהרגו. גם מוחמד א-דורה נהרג. האם זה הגיוני"?

   

  פרומו לסדרה ובו נראה חייל יורה למוות בילד שיידה אבנים:

   

  יחסית לסדרה חדשה, אמר צ'ובנוגלו, "איירליק" זכתה לפופולריות רבה, אך לדבריו זהו צירוף מקרים שהוקרנה בזמן מתיחות מדינית בולטת. "הממשלה לא מעורבת בתוכן הסדרה", ביקש המפיק להבהיר. "אנחנו לא עובדים בשביל הממשלה אלא בשביל חברת טלווזיה".

   

  חייל בועט בגופת פלסטיני - המפיק לא מתחרט

  למרות נסיונות ההרגעה, מצפייה בקטעים קשה שלא להבחין שמוצגים בה חיילי צה"ל. בין היתר, נראה סמל משטרת ישראל על שריונית, והסיפור כולו מתרחש ב"פלסטין". באחת הסצינות בסדרה הטורקית נראה חייל ישראלי חמוש דוחק ילדה פלסטינית קטנה לעבר קיר. היא מביטה בו, אך הוא, "ממוקד משימה", מכוון לעברה את המקלע, ואחרי שהיא מחייכת לעברו - יורה בחזהּ. היא צונחת ומתה שותתת דם, ולאחר מכן החייל עוזב את המקום.

   

  כאשר נשאל המפיק האם הסערה המדינית שקמה גורמת לו להרהורי חרטה, הא השיב בנחרצות: "מתחרט? להיפך. אני מרגיש שמח ומלא כבוד על זה שעשיתי את הסדרה כי זאת הבעיה האמיתית בישראל – הילדים, הנשים והתנהגות של אנשים מסוימים כלפיהם".

   

  "ברור שלממשלה יש יד בבחירה מה לשדר ומה לא לשדר בערוץ הממלכתי, אבל זה לא אומר שהממשלה תומכת בסדרה. זה מופרד לחלוטין – אנחנו חברת הפקה, הרעיון ליזום את התוכנית היה שלי. זה לא הממשלה אחראית".

   

  באחד הפרקים, נראו פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל, כשחלקם חמושים בנשק חם, ואחרים באמצעי לחימה פשוטים בלבד כאבנים ורוגטקות.

  בתום הקרב עמם נראה חייל צה"ל חולף על פני גופתו של צעיר פלסטיני, ומנענע אותה באמצעות רגלו. מיד אחר כך נראית אמו יוצאת מביתה, מרימה את גופת בנה, ומייבבת בבכי.

   

  אמש הורה שר החוץ אביגדור ליברמן לזמן את ממלאת מקום שגריר טורקיה בישראל לשיחת הבהרה עם הדרגים המקצועיים במשרד. ליברמן אמר ש"שידור סדרה זו הוא הסתה חמורה ביותר שנעשית בחסות ממלכתית. סדרה כזאת, שבינה לבין המציאות אין אפילו קשר קלוש, המציגה את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים תמימים, אינה ראויה לשידור אפילו בין מדינות אויבות וודאי שלא במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטיים מלאים".

   

  בהכנת הידיעה סייעה רחל קדרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "גם לצבא הטורקי יש מדים כאלה"
  "יש קבוצות קטנות שעשו דברים כאלו"
  ראש הממשלה ארדואן. "אנחנו לא עובדים בשביל הממשלה"
  צילום: AP
  מומלצים