שתף קטע נבחר

בית המשפט בפרו אישר הסגרת השופט דן כהן

השופטים בפרו לא מצאו פגם בבקשת ההסגרה, ושמו קץ לבריחה בת 4 שנים של השופט לשעבר דן כהן, שנאשם שבעת שהיה דירקטור בחברת החשמל קיבל שוחד של 16 מיליון שקל

סוף לפרשת הבריחה. ארבע שנים לאחר שהשופט לשעבר, דן כהן, נמלט לפרו אישר בית המשפט העליון במדינה את הסגרתו לישראל. כהן נאשם, שקיבל שוחד בהיקף של 16 מיליון שקל בעת ששימש דירקטור בחברת החשמל.

 

בהחלטתו הורה בית המשפט על תהליך ביורוקרטי שבו יועברו חומרי החקירה ובקשת ההסגרה לידי משרד המשפטים הפרואני. באחד מסעיפי ההחלטה נאמר כי אין עילה לפסול את בקשת ההסגרה משום שאין בה מניעים פוליטיים, צבאיים, דתיים, גזעניים או לאומיים, שכן העבירות המיוחסות לכהן הן עבירות פליליות, שיידונו בפני בית משפט רגיל.

 

  • לקריאת כתב האישום המלא נגד כהן - לחצו כאן


השופט דן כהן, בדיון קודם בבית המשפט בפרו (צילום: רויטרס) 

 

השופט כהן נעצר בפרו לפני כחודשיים, בעקבות בקשת ההסגרה של המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה שנשלחה לרשויות התביעה בפרו. בישראל מבקשים להסגירו לצורך העמדה לדין בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הפרת אמונים של עובד ציבור, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש הליכי משפט. על-פי החשדות המיוחסים לו, כתוצאה מפעולותיו, נגרמו לחברת החשמל נזקים בסכומים גבוהים ביותר מכספי משלם המסים.

 

לאחר שחומר הראיות נבחן על-ידי עו"ד ד"ר אילנה מודעי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), הוחלט על דעתו של פרקליט המדינה, על הגשת הבקשה להסגרתו. הבקשה הועברה בערוצים הדיפלומטיים ולאחר שרשויות התביעה בפרו בחנו את הבקשה ואת הראיות התומכות בה, היא הועברה לבית משפט בפרו, שהורה על מעצרו של כהן. נציג משטרת ישראל באמריקה הלטינית, רב-פקד יוסי קליין, ליווה מקרוב את הטיפול בהסגרה.

  

כהן, בן 66, שימש במשך כעשור דירקטור בחברת החשמל ויו"ר ועדת המכרזים בה. הוא מואשם כי בין השנים 2003-2004 קיבל שוחד של מיליון אירו מחברת סימנס, ובתמורה לכך "דחף" את חברת החשמל לרכוש מהחברה הגרמנית טורבינות ללא מכרז. השופט לשעבר גם נאשם שלחץ לאשר עסקת רכישת קרקעות בהיקף של 62.5 מיליון דולר מתעשיות רוגוזין, שממנה קיבל 2 מיליון דולר.

  

החשדות נגד כהן נחשפו במהלך חקירה אחרת שניהלה נגדו מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך בחשד לקבלת שוחד. החקירה התנהלה במשך מספר שנים על ידי צוות בראשותו של עו"ד ניר בר-און, כיום מנהל מחלקת חקירות ומודיעין של רשות ניירות ערך. לאחר חקירתו הראשונה, נחקר באזהרה פעמיים נוספות בנובמבר 2003 ובאוגוסט 2005, ובחר לשמור על זכות השתיקה. כמה ימים לאחר החקירה האחרונה יצא כהן את הארץ, ומאז לא שב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן כהן לאחר מעצרו
צילום: רויטרס
הווילה של השופט לשעבר בסביון
צילום: ירון ברנר
מומלצים