שתף קטע נבחר

זירת הקניות

שבדיה: שורפים ארנבים כדי לחמם את העיר

אלפי הארנבות שזוללים את הפארקים בשטוקהולם אילצו את השלטונות לשכור ציידים ולהרוג אותם. ומה עושים עם הפגרים? מעבירים אותם למפעל שפיתח שיטה מיוחדת לשריפת "פסולת ביולוגית", והוא מחמם את בתי התושבים במזרח המדינה

אם הגעתם לשבדיה הקפואה, והדלקתם את החימום בחדר המלון - ייתכן שאתם נהנים מחום שהופק משריפת פגריהם של אלפי ארנבים. למרות המחלוקת שהדבר מעורר בקרב תושבי הבירה השבדית, מפעילה העירייה ציידים שיורים בארנבים, מקפיאה את הפגרים ושורפת אותם במשרפה המייצרת חימום לתושבי במחוז במזרח המדינה.

 

הדיווח על התופעה פורסם באתר חדשות שבדי בשפה האנגלית, וצוטט על ידי כלי תקשורת רבים ברחבי העולם. על פי הדיווח, עיריית שטוקהולם מפעילה את הציידים כדי לצמצם את אוכלוסיית הארנבים הגדולה, שזוללת את הפארקים והשטחים הירוקים בעיר. הציידים נשלחים למשימתם בעיקר בסתיו, כשהעלים נושרים וניתן לאתר את הארנבים בקלות יתרה. ארנבים, הסבירו הגורמים הרשמיים, אינם חיים בשבדיה באופן טבעי והם צאצאיהם של חיות מחמד שאנשים שיחררו לפארקים. מאחר שאין להם שם אוייבים טבעיים, הם התרבו בצורה בלתי נשלטת ולעירייה אין ברירה אלא להעסיק ציידים שהורגים אותם.

 

טומי טובונגר, אחד הציידים, סיפר לאתר כי אשתקד הרגו הוא ועמיתיו 6,000 ארנבים והשנה עוד 3,000. "הם בעיה גדולה מאוד. אחרי שהורגים אותם, מקפיאים את הפגרים וכשיש לנו כמות מספקת מגיע קבלן משנה שאוסף אותם...". הפגרים הקפואים נלקחים למתקן בקרלסקוגה, ששורף אותם לצורך חימום הבתים במחוז וארמלנד.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

ליאו וירטה, אחד המנהלים במתקן, אמר ל-BBC כי המפעל פיתוח תהליך חדשני לטיפול בפסולת ביולוגית. המימון לפיתוח בא מהאיחוד האירופי כחלק מהמאמצים לפתח פתרונות ידידותיים לסביבה ואמצעים להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. הוא אמר שבשיטה החדשה, החומר הביולוגי נגרס, נטחן ואז נשאב לתוך דוד גדול, שבתוכו הוא נשרף יחד עם שבבי עץ או קומפוסט, כדי להפיק חום. "זו שיטה טובה משום שהיא פותרת את הבעיה של פסולת בעלי החיים ומספקת חום", אמר וירטה.

 

אך לא כולם בשבדיה נהנים מהחום. ג'יימס סבאג', עורך אתר חדשות המסקר את הקורה בשבדיה, סיפר שבעיירה בה שורפים את הפגרים התושבים אדישים למדי, אך בשטוקהולם עצמה יש רבים שרואים בארנבים שבפארקים חיות חמודות, והתגובה שלהם אינה כה אוהדת. "שוחרי בעלי חיים ופעילים למען זכויות בעלי חיים סבורים שזו אינה הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הארנבים", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: אלי אלגרט
מומלצים